96 gadu vecumā miris bijušais Ķīnas prezidents Dzjans Dzemiņs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ķīnas mediji vēsta, ka trešdien 96 gadu vecumā miris bijušais Ķīnas prezidents Dzjans Dzemiņs. Viņš bija Ķīnas kompartijas līderis no 1989. līdz 2002. gadam, šajā laikā veicinot Ķīnas ietekmes pieaugumu pasaulē.

Ķīnas propagandas mediji slavē Dzjanu kā "diženu marksistu un valstsvīru", kurš palīdzējis veidot "sociālismu ar ķīniešu iezīmēm".

Dzjans nāca pie varas 1989. gadā, kad Ķīnā valdošais komunistiskais režīms nežēlīgi apspieda demokrātijas atbalstītāju protestus.

Ķīnas politikā Dzjans bija tā sauktās trešās paaudzes līderis, kurš soļoja Mao Dzeduna un Dena Sjaopina pēdās. Viņš bija ne tikai Ķīnas prezidents, bet arī Ķīnas kompartijas ģenerālsekretārs un bruņoto spēku komisijas priekšsēdētājs, kas patiesībā ir vēl ietekmīgāki posteņi.

Dzjana ceļš uz varas virsotnēm sākās 1926. gada 17. augustā, kad viņš piedzima inteliģentu vecāku ģimenē. Viņa bērnība aizritēja Japānas okupācijas laikā, kas ļoti iespaidoja viņa tālāko likteni.

Dzjana tēvocis bija komunistu partizāns, kurš krita cīņā pret japāņiem. Dzjans tika atdots audzināšanā tēvoča ģimenei, lai tai būtu vismaz viens vīriešu kārtas mantinieks. Kad komunisti pārņēma varu Ķīnā, šis Dzjana biogrāfijas fakts viņam lieti noderēja, jo kā revolūcijas varoņa audžudēlam viņam bija atvērtas daudzas durvis.

19 gadu vecumā Dzjans iestājās kompartijā, 1947. gadā pabeidza universitāti, kur studēja elektrotehniku. 1955. gadā viņu nosūtīja uz Maskavu, kur jaunais speciālists Staļina Automašīnu rūpnīcā gadu apguva padomju autobūves brīnumus.

Pēc atgriešanās dzimtenē Dzjans pakāpeniski virzījās augšup pa birokrātiskās karjeras kāpnēm, līdz 1985. gadā viņu iecēla par Ķīnas lielpilsētas Šanhajas mēru.

Par šo Dzjana darbības laiku saglabājušās dažādas atmiņas. Džeimss Lilejs, kurš tolaik bija ASV vēstnieks Ķīnā, intervijā "BBC" stāstīja, ka Šanhajā Dzjans izpelnījās iesauku "Puķu pods". Ķīnieši tā apzīmē dekoratīvus cilvēkus, no kuriem nav nekāda jēdzīga labuma.

Vēl viena no Dzjana senajām iesaukām ir "Vējrādis", ko viņš iemantoja par piekāpību un spēju izvairīties no konfliktiem. Taču ir daudz cilvēku, kas slavē Dzjana ieguldījumu Šanhajas pārveidošanā par modernu un plaukstošu pilsētu.

Svarīgākais pavērsiens Dzjana karjerā notika 1989. gada vasarā, kad Ķīnā risinājās vērienīgi demokrātijas atbalstītāju protesti. Tjaņaņmiņa laukumā Pekinā kareivji nogalināja simtiem protestētāju, bet Dzjanam izdevās savaldīt nemierus Šanhajā.

Ķīnas toreizējais vadonis Dens Sjaopins trīs nedēļas pēc asiņainajiem notikumiem iecēla Dzjanu par Ķīnas kompartijas ģenerālsekretāru. Viņa uzdevums bija kļūt par Dena pēcteci un ievadīt vareno valsti 21. gadsimtā.

1993. gadā Dzjans kļuva par Ķīnas prezidentu, bet savas pozīcijas viņš nostiprināja pēc Dena nāves 1997. gadā.

Pretinieki viņu uzskatīja par pārejas laika figūru, taču Dzjans izrādījās viltīgāks par saviem sāncenšiem un noturējās pie varas. Viņš turpināja Dena iesākto politiku, veicinot ekonomikas reformas, taču saglabājot dzelžainu kompartijas varu valstī.

Dzjans negrasījās atteikties no Ķīnas kompartijas pamatprincipiem, kas ietver "marksisma un ļeņinisma idejas, Mao Dzeduna domu un Dena Sjaopina teoriju".

Dzjana valdīšanas laikā Ķīna atguva kontroli pār Honkongu un Makao, pievienojās Pasaules tirdzniecības organizācijai, kā arī ieguva tiesības rīkot 2008. gada vasaras olimpiskās spēles Pekinā.

2002. gada jūnijā Dzjans ieradās vizītē Latvijā, kur tikās ar Valsts prezidenti Vairu Vīķi-Freibergu un citām mūsu valsts amatpersonām. Tādējādi viņš bija viens no ietekmīgākajiem pasaules līderiem, kas apmeklējis Latviju.

Neilgi pēc tam, 2002. gada novembrī, Dzjans atkāpās no Ķīnas kompartijas līdera posteņa, ko ieņēma viņa pēctecis Hu Dziņtao. 2003. gadā Dzjans atbrīvoja Ķīnas prezidenta posteni, bet 2004. gadā aizgāja arī no armijas vadītāja posteņa.

Pēdējos gados viņš reti bijis redzams sabiedrībā. Zīmīgi, ka Dzjans aizgājis mūžībā laikā, kad Ķīnu satricinājuši lielākie protesti kopš 1989. gada.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti