66 gadu vecumā miris viens no ievērojamākajiem Ziemeļīrijas politiķiem – Martins Makginess

66 gadu vecumā mūžībā aizgājis viens no ievērojamākajiem un arī pretrunīgāk vērtētajiem Ziemeļīrijas politiķiem – īru nacionālistu politiskais līderis Martins Makginess. Viņš zaudējis dzīvību retas sirds slimības dēļ.

Makginess pēdējos desmit gadus ieņēma Ziemeļīrijas pirmā ministra vietnieka amatu līdz tā atstāšanai šā gada janvārī, pārstāvot katoļticīgo īru kopienu. Šis amats tika izveidots, lai sabalansētu varu ar Ziemeļīrijas lojālistiem un pārtrauktu gadu desmitiem ilgušo vardarbību starp Ziemeļīrijas katoļu un protestantu kopienām.

Lai gan ilgstoši viņš šo faktu slēpa, 70.gados Makginess bija viens no Īru republikāņu armijas līderiem, kas ar vardarbīgām metodēm centās panākt Lielbritānijas kontroles pārtraukšanu Ziemeļīrijā un Īrijas salas apvienošanu.

Pēc ieroču nolikšanas viņš kļuva par galveno sarunu vedēju miera procesā, kas vainagojās ar 1998.gada Lielās Piektdienas vienošanos un kopējas valdības izveidi ar lojālistiem, kurā viņš sēdās pie viena galda ar savu kādreizējo lielāko politisko ienaidnieku – protestantu mācītāju Īanu Peisliju.

2011.gadā Makginess arī neveiksmīgi kandidēja Īrijas republikas prezidenta vēlēšanās, ieņemot trešo vietu. Savukārt 2012.gadā Makginess Belfāstā vēsturiski tikās ar Lielbritānijas karalieni Elizabeti Otro, pret kuras karaļnamu Īru republikāņu armija bija cīnījusies pēdējos simt gadus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti