Panorāma

Autisms pēc 18 gadu vecuma: slimība paliek, bet diagnoze pazūd

Panorāma

Panorāma

Lietuvas prezidents: "Vagner" klātbūtne palielina provokāciju risku

Lietuvas prezidents: «Vagner» klātbūtne palielina provokāciju risku

Krievijas algotņu grupējuma "Vagner" atrašanās Baltkrievijā netālu no Lietuvas robežas ir apdraudējums, kas jāuztver nopietni. Tā paziņojis Lietuvas prezidents Gitans Nausēda, apmeklējot Baltkrievijas pierobežu dienā, kad tur pirms 32 gadiem OMON spēku uzbrukumā tika nogalināti vairāki Lietuvas robežsargi. Un šo baiso notikumu atbalsis pierobežā pastāvošo draudu dēļ jūtamas vēl šodien.

Guldot ziedus pie pieminekļa Baltkrievijas pierobežā, Lietuvas prezidents pieminēja septiņus OMON spēku uzbrukumā nošautos Lietuvas robežsardzes darbiniekus.

Tieši pirms 32 gadiem notikušais tā dēvētais Medininku slaktiņš ir viens no nozīmīgākajiem un traģiskākajiem notikumiem Lietuvas vēsturē.  Kopš tā laika Lietuva kļuvusi spēcīgāka, bet ienaidnieka impērija nav mainījusies. Tagad tā valsts brīvību apdraud citos veidos, atzina Lietuvas prezidents.

""Vagner" tuvā klātbūtne nozīmē, ka var tikt organizētas provokācijas gan pret Poliju, gan Lietuvu. Un, protams, ir arī vēl viena valsts, kurai ir robeža ar Baltkrieviju – Latvija.

Tāpēc mēs uzraudzīsim algotņu aktivitātes. Mēs esam stiprinājuši mūsu izlūkdienestu spējas, kas attiecas tieši uz šo problēmu, un esam gatavi reaģēt, ja nepieciešams," sacīja Nausēda.

Par vāgneriešu radītajiem draudiem Lietuva jau labu laiku brīdina kolēģus Eiropas Savienībā un NATO. Kaut arī grupējums paziņojis, ka turpmākais tās darbības fokuss būs Āfrika, nevar izslēgt nevienu scenāriju.

"Militārie draudi, iespējams, nav lieli, bet hibrīddraudi ir pieauguši. Tagad pastāv iespējamība atsevišķām grupām maskēties par migrantiem un pastrādāt sabotāžu," sacīja Lietuvas iekšlietu ministra vietnieks Arnolds Abramovičs.

Nedēļas nogalē Polijas premjers paziņoja, ka vairāk nekā simt Baltkrievijā izvietoto vāgneriešu esot pārcelti Suvalku koridora tuvumā netālu no Polijas un Lietuvas robežas. Suvalku koridors tiek uzskatīts par ievainojamāko posmu Baltijas aizsardzībā, jo tas savieno Baltijas valstis ar pārējo NATO. Varšava tāpēc brīdināja, ka situācija kļūst bīstamāka un pieaug hibrīduzbrukuma riski.

Lietuvas un Polijas amatpersonas paudušas gatavību slēgt robežu ar Baltkrieviju nepieciešamības gadījumā, gan norādot, ka patlaban tādas vajadzības neesot.

Kopš ierašanās Baltkrievijā, vāgnerieši pierobežā apmāca baltkrievu karavīrus. Kopīgās militārās mācības turpinās jau vairākas nedēļas. Pēc Ukrainas aplēsēm, Baltkrievijā ieradušies apmēram 5000 "Vagner" kaujinieku.

KONTEKSTS:

Grupējums "Vagner" un tā dibinātājs Jevgeņijs Prigožins pirms aptuveni mēneša sarīkoja militāru dumpi Krievijā, bet pēc tam vienojās ar Kremli par došanos trimdā uz Baltkrieviju. Ukrainas Valsts robežsardzes dienesta aplēses liecina, ka Baltkrievijā ieradušies apmēram 5000 "vāgneriešu".

Baltkrievijas diktators Aleksandrs Lukašenko jau izteicis netiešus draudus par "vāgneriešu" vēlmi doties uz Poliju. Uz to Polija reaģēja, pastiprinot savu aizsardzību valsts austrumos.

Suvalku koridors atrodas starp Baltkrieviju un Krievijai piederošo Kaļiņingradas apgabalu un savieno Poliju ar visām trim Baltijas valstīm. Militārie eksperti ir vienisprātis, ka tā ir apdraudētākā vieta iespējamā militārā konflikta vai provokāciju gadījumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti