Pasaules panorāma

(Zīmju valodā). Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. Vai Krievijā būs apvērsums un obligātais dienests Igaunijā

ASV: F-16 nebūs Ukrainas maģiskais ierocis

ASV ģenerālis: F-16 iznīcinātāji nebūs Ukrainas maģiskais ierocis

Ukraina nonākusi soli tuvāk tam, lai piepildītu vienu vajadzību, ko valsts gaida jau no pirmajām kara dienām – F-16 iznīcinātāju iegūšanu. Pēc ASV dotās zaļās gaismas šo lidaparātu eksportam Nīderlande varētu būt no pirmajām, kas tos nodotu Kijivai. Tomēr ar lēmumu vēl nogaida. Taču ir skaidrs, ka tas palīdzētu izlīdzināt asimetriju starp Ukrainas un Krievijas gaisa spēku spējām.

Notriektas raķetes atlūzas Kijivas ielās atgādina par nemitīgajiem Krievijas uzlidojumiem. Tie pamatīgi nodarbina Ukrainas pretgaisa aizsardzību. Tā tiek galā, taču Maskava visādi cenšas šīs spējas izsmelt.

Amerikāņu ražotie F-16 iznīcinātāji būtu nozīmīgs papildinājums Ukrainas gaisa spēkiem, kas sastāv galvenokārt no padomju laikā ražotajiem lidaparātiem. Kopš pagājušā gadsimta 70. gadiem, kad ar F-16 tika lidots pirmoreiz, veikti dažādi uzlabojumi. ASV gaisa spēkos tos dēvē par "zemu izmaksu, augstas veiktspējas ieroču sistēmu". Un tā ir populārākā kaujas lidmašīna – pasaulē sastopami vairāk nekā divi tūkstoši šo iznīcinātāju.

Kaut arī tie nav paši spējīgākie iznīcinātāji, lidaparātu un to rezerves daļu plašā pieejamība Eiropā padara tos viegli nododamus un pievilcīgus Ukrainai. Nīderlandei, kas minēta kā pirmā potenciālā eksportētāja, ir 40 šādu iznīcinātāju. Ukraina apgalvo, ka tai vajadzētu vismaz 200. Un cerības ir augstas.

"F-16 mums beidzot ļaus aizvērt mūsu gaisa telpu.

Paradokss ir tāds – ja mums šie iznīcinātāji būtu bijuši kara sākumā, karš jau būtu beidzies," stāstīja Ukrainas prezidenta biroja padomnieks Mihailo Podoļaks. 

Tikmēr sabiedrotie ASV aicina būt piezemētākiem. Iznīcinātāji palīdzēs, bet neizmainīs kara gaitu.

"Jebkurā pasaules vietā mēs vienmēr skatāmies uz izmaksām, ieguvumiem un riskiem. Runājot par F-16, karā nav maģisko ieroču… Citreiz šāda izkārtne tiek uzlikta. Bet maģisko ieroču nav. Nedz F-16, nedz citi," pauda ASV bruņoto spēku ģenerālis Marks Milijs.

To pašu atzīst arī pieredzējuši F-16 piloti. Kaut arī ukraiņu pilotus apmācīt ar tiem lidot varētu trīs mēnešu laikā, apkopes personāla apmācība prasītu ilgāku laiku. Un apkope ir viena no šo iznīcinātāju problēmām – katrai lidojuma stundai nepieciešamas 16 stundas uz zemes.

Lai iznīcinātāji varētu stāties pretī Krievijas rīcībā esošajiem, nepieciešams arī atbilstošs bruņojums. Taču, piemēram, viena AMRAAM raķete izmaksā ap miljonu dolāru un tās būvniecība aizņem divus gadus. ASV varētu sniegt šos ieročus no saviem krājumiem, bet, tā kā to ražošanas laiks ir tik ilgs, tā riskētu izsmelt pati savu aizsardzību.

"Ukraiņiem nepieciešams gaisa spēku pārākums jau šodien. Bet viņi lidaparātus nesaņems uzreiz. Pat ja apmācības ir jau sākušās, tas prasīs mēnešus vai pat gadus.

Un tad jāatrisina jautājumi – kas piegādās, cik ātri, kas būs ar munīciju, apkopi? Godīgi sakot, man liekas, šie risinājumi nāks tikai pēc kara. Jo arī pēc kara diemžēl Krievija turpinās būt antagonistiska revanšistu vara. Tā aizvien radīs draudus Ukrainai," uzskata drošības eksperts Džeimijs Šī.

Un tomēr, kā norāda eksperti, šī ir arī politiska cīņa. Šie iznīcinātāji ir risks, taču karošana bez tiem ir vēl lielāks risks. F-16 Ukrainai noteikti būtu simbolisks žests, kas arī celtu morāli. Tāpat Ukrainai jādomā par nākotnes gaisa aizsardzību, jo šajā karā tiek izsmelti pašreizējie krājumi.

KONTEKSTS:

Ukraina vēsta, ka cīņai pret Krievijas iebrucējiem tai nepieciešamas vismaz 40 modernās kara lidmašīnas. Lielbritānija, Nīderlande un Francija veidos koalīciju, lai iegādātos Ukrainai iznīcinātājus F-16.

ASV prezidents Džo Baidens sacījis, ka Vašingtona atbalstīs moderno militāro lidmašīnu, tajā skaitā F-16, piegādāšanu Ukrainai un atbalstīs centienus apmācīt Ukrainas pilotus šo lidmašīnu izmantošanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti