Somijas premjere Marina pēc parlamenta vēlēšanām var zaudēt amatu

Somijā svētdien notiks parlamenta vēlēšanas, pēc kurām Somijas politikā iespējams būtisks pavērsiens pa labi un amatu var zaudēt līdzšinējā premjerministre Sanna Marina.

Somijas premjere Marina pēc parlamenta vēlēšanām var zaudēt amatu
00:00 / 03:12
Lejuplādēt

Sabiedriskās domas aptaujas trim lielākajām Somijas politiskajām partijām sola līdzīgas izredzes uzvarēt, tādēļ vēlēšanas solās būt interesantas. Tās notiks neilgi pēc tam, kad likvidēti visi pēdējie šķēršļi, lai Somija kļūtu par NATO dalībvalsti.

Pašreizējā premjere, sociāldemokrātu līdere Sanna Marina pirms četriem gadiem 34 gadu vecumā kļuva par tobrīd jaunāko valdības valdītāju pasaulē. Saskaņā ar aptaujām viņa joprojām ir populārākā Somijas premjerministre šajā gadsimtā. Somijas tautas vārdā viņa arīdzan paudusi stingru atbalstu Ukrainai tās cīņā pret Krievijas agresiju.

Marina arī nereti izpelnījusies plašu uzmanību citviet pasaulē par savu jauneklīgo, varbūt reizēm vieglprātīgo izturēšanos.

Lai gan daudzi uzskata Marinu par spēcīgu līderi, kas spējusi valsti izvest caur Covid-19 pandēmiju un iestāšanās procesu NATO, netrūkst arī kritiķu, kas uzskata, ka viņas jauneklīgi aušīgā uzvedība padara viņu par nepiemērotu valdības vadītājas amatam.

Tas varētu atspoguļosies arī vēlēšanās, jo ceturtdien publicētie aptauju rezultāti liecina, ka viņas pārstāvētā Sociāldemokrātiskā partija ir tikai trešajā vietā.

Pašlaik tā atpaliek no konservatīvās Nacionālās koalīcijas partijas, kas vismaz pagaidām vēl atrodas opozīcijā. Šī partija priekšvēlēšanu kampaņā galveno vērību pievērsusi ekonomikas jautājumiem, apsūdzot valdību bezatbildīgā valsts parāda palielināšanā. Somijas valsts parāds pieaudzis līdz 73% no iekšzemes kopprodukta.

Nacionālās koalīcijas partijai ir niecīgs pārsvars pār otrajā vietā esošo nacionālkonservatīvo Somu partiju. Šī varētu kļūt par pirmo reizi, kad šī partija vēlēšanās gūst uzvaru un izcīna iespēju premjera amatam izvirzīt savu pārstāvi.

Somu partijas popularitāte pieaugusi kopš pagājušās vasaras, kad pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā sāka strauji kāpt enerģijas un citu preču cenas.

Eiroskeptiski noskaņotā partija iestājas par imigrācijas ierobežošanu, norādot uz kaimiņos esošās Zviedrijas problēmām, tostarp bandu vardarbību, kurā vainojami imigranti.

Kopumā no pēdējām aptaujām secināms, ka uzvarēt var jebkura no šīm trīs partijām. Galvenais jautājums, kas satrauc vēlētājus un kas var kļūt arī par vienu no iemesliem sarežģītām koalīcijas sarunām, ir ekonomika.

"Es teiktu, ka šajā vēlēšanās tas, kas visvairāk uztrauc vēlētājus, ir viņu maciņš. Šīs vēlēšanas ir bijušas par ekonomiku, par vēlētāju naudu un maciņiem, bet arī par valsts naudu, valsts parādu un enerģētikas politiku. Interesanti, ka diskusijas pirms vēlēšanām pārsvarā ir bijušas diezgan tradicionālas, par ekonomikas lietām," stāsta laikraksta "Helsingin Sanomat" žurnāliste Vera Lūma Aho.

Pēdējo aptauju rezultāti pirms vēlēšanām liecina par to, ka nākamā koalīcija Somijā varētu būt krietni citādāka un labējāka.

Šobrīd premjere Marina vada koalīciju, kurā līdz ar viņas pārstāvētajiem sociāldemokrātiem darbojas Centra partija, "zaļie", Kreisā alianse un Zviedru Tautas partija. Izņemot Marinas partiju, aptaujās populārāko partiju trijniekā nav nevienas no šīm partijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti