Panorāma

Donaldam Trampam izvirza virkni apsūdzību

Panorāma

“Apvienotais saraksts” piebremzē skolu reformu

Somija kļūs par NATO 31. dalībvalsti; Zviedrija vēl gaida

Baltijas valstis atzinīgi vērtē gaidāmo Somijas pievienošanos NATO

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Somija drīzumā kļūs par NATO 31. dalībvalsti, jo Turcijas parlaments ceturtdien vakarā ratificēja Somijas pieteikumu dalībai pasaulē spēcīgākajā militārajā aliansē. Tā ir laba ziņa Latvijai un visam Baltijas jūras reģionam, jo Somija sniegs būtisku pienesumu alianses stiprināšanā.

Līdz ar Turcijas parlamenta balsojumu visas 30 esošās NATO dalībvalstis ir ratificējušas Somijas pieteikumu.

Somijas prezidents Sauli Nīniste pateicās visām NATO dalībvalstīm par uzticību un atbalstu un apsolīja, ka Somija būs spēcīga un spējīga sabiedrotā, kas rūpēsies par alianses kopējo drošību.

Somijas premjerministre Sanna Marina uzsvēra, ka viņas valsts pēc iestāšanās NATO būs ne tikai drošības saņēmēja, bet arī tās sniedzēja.

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs uzskata, ka Somija padarīs NATO ģimeni spēcīgāku un drošāku.

Baltijas valstis atzinīgi vērtē gaidāmo Somijas pievienošanos NATO
00:00 / 03:13
Lejuplādēt

Igaunijas premjerministre Kaja Kallasa paziņoja, ka Somijas pievienošanās NATO būs vēsturisks brīdis Baltijas jūras reģionam un visai aliansei.

Arī Latvijas premjers Krišjānis Kariņš uzskata, ka Somijas pievienošanās stiprinās drošību un aizsardzības spējas NATO ziemeļu flangā.

Tie nav tikai tukši vārdi, jo Somijas rīcībā ir ļoti spēcīgi un labi apbruņoti aizsardzības spēki, ko veido aptuveni 280 000 karavīru un vēl 600 000 rezervistu.

Latvijas Transatlantiskās organizācijas ģenerālsekretāre Sigita Struberga sarunā ar Latvijas Radio sacīja, ka Somijas un vēlāk arī Zviedrijas pievienošanās NATO sekmēs alianses aizsardzības spējas tieši Baltijas jūrā.

"Baltijas jūras reģions sastopas ar zināmiem izaicinājumiem, kas ir saistīti ar Krievijas klātbūtni un tās spējām pārvietoties jūrā. Un šajā gadījumā ir ārkārtīgi svarīga ne tikai pretgaisa aizsardzība, par ko mēs diezgan daudz runājam, bet arī jūras aizsardzība.

Ja mēs atcerēsimies Krievijas pilna apmēra iebrukuma Ukrainā sākumu, tad Baltijas jūra tika atzīmēta kā viens no mūsu vājajiem punktiem.

Protams, ka tālākā drošības stiprināšana, tostarp ar jaunu dalībvalstu uzņemšanu, ir nepieciešama arī pašai NATO," skaidroja Struberga.

Somija un arī Zviedrija nolēma pievienoties NATO pērn pēc Krievijas pilna apmēra iebrukuma Ukrainā. Līdz ar to abas ziemeļvalstis mainīja gadu desmitiem piekopto neitralitātes politiku, kas paredzēja nepievienoties militārām aliansēm.

Somija un Zviedrija gan jau kopš 1994. gada ir bijušas NATO partnervalstis, un to bruņotie spēki regulāri ir piedalījušies kopīgās mācībās ar alianses dalībvalstīm.

Augsts ir arī Somijas un Zviedrijas iedzīvotāju atbalsts dalībai NATO. Somijā februārī veiktā aptaujā 82% respondentu atbildēja, ka vēlas pievienošanos aliansei, bet janvārī veiktā līdzīgā aptaujā Zviedrijā 63% cilvēku piekrita, ka valsts būtu drošāka, ja iestātos NATO.

Zviedrijas pieteikumu dalībai NATO līdz šim ir apstiprinājušas 28 dalībvalstis, bet to nav izdarījusi Ungārija un Turcija.

Galvenais šķērslis Zviedrijas ceļā ir Turcija, kas ir apsūdzējusi Zviedriju par patvēruma došanu personām, kuras Turcijā tur aizdomās par terorisma atbalstīšanu.

Pagaidām ir iestrēgušas arī Zviedrijas un Turcijas sarunas pēc tam, kad šī gada sākumā Stokholmā pie Turcijas vēstniecības notika protesti, kuru laikā dedzināja musulmaņu svētos rakstus Korānu un arī lelli, kas atgādināja Turcijas prezidentu Erdoganu.

Tomēr joprojām pastāv cerība, ka Ungārija un Turcija ratificēs Zviedrijas pieteikumu NATO līdz jūlijā paredzētajam alianses dalībvalstu līderu samitam Viļņā.

KONTEKSTS:

Somija un Zviedrija ilgstoši atturējās no iesaistīšanās NATO. Taču Krievijas iebrukums Ukrainā radikāli mainīja drošības situāciju Eiropā un abās valstīs politiķu un sabiedrības vidū strauji pieauga atbalsts dalībai NATO.

2022. gada 18. maijā gan Somija, gan Zviedrija iesniedza pieteikumus dalībai NATO.

Par gaidāmo alianses paplašināšanos pozitīvi izteicās gan NATO vadība, gan arī daudzas NATO dalībvalstis, taču bažas radīja Turcijas paziņojums, ka tā neatbalsta šo valstu iestāšanos NATO.

29. jūnijā Zviedrija un Somija saņēma NATO uzaicinājumu pievienoties aliansei, bet šis lēmums jāratificē visām 30 esošajām NATO dalībvalstīm. Visu dalībvalstu atbalstu jau ir saņēmusi Somija, bet Zviedrijas pievienošanos NATO pagaidām nav atbalstījušas Ungārija un Turcija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti