Izraēlas Gaisa spēki veica "triecienu militārās infrastruktūras objektiem, kas atrodas pie robežas šķērsošanas vietām starp Sīriju un Libānu, kuras "Hizbullāh" aktīvi izmantoja ieroču kontrabandai no Sīrijas uz Libānu," teikts armijas paziņojumā. Armija norādīja, ka ieroči tika pārvesti pēc tam, kad jau bija stājusies spēkā pamiera vienošanās.
Armija arī paziņoja, ka aizvadītajā dienā Libānas dienvidos veikusi kratīšanas, kurās "konfiscēja ieročus, ko "Hizbullāh" bija paslēpis kādā mošejā".
Pamiers starp Izraēlu un "Hizbullāh" sākās trešdien pulksten 4.00 pēc vairāk nekā gadu ilgas karadarbības, kurā nogalināti tūkstošiem cilvēku. Saskaņā ar pamiera vienošanos karadarbība tiek apturēta uz 60 dienām. Šajā periodā Izraēla atvilks savus karavīrus no Libānas dienvidiem un "Hizbullāh" kaujinieki atkāpsies uz ziemeļiem no Litani upes, kas atrodas aptuveni 30 kilometrus no Izraēlas un Libānas robežas.
Robežas apgabalā tiks izvietota Libānas armija. Vienošanās izpildi uzraudzīs ASV vadīta valstu grupa, kurā ietilps arī Francija, Libāna un Izraēla, kā arī ANO miera uzturētāju misija (UNIFIL).
Izraēla ir uzstājusi uz "pilnīgu militāro rīcības brīvību" Libānā gadījumā, ja "Hizbullāh" pārkāps pamiera vienošanos vai atsāks bruņošanos.
Izraēla kopš trešdienas ir veikusi vairākus triecienus Libānā.
KONTEKSTS:
"Hizbullāh" ir Libānas šiītu grupējums, kas tika izveidots pagājušā gadsimta 80. gados ar Irānas atbalstu. Tulkojumā no arābu valodas "Hizbullāh" nozīmē "Dieva partija". Grupējuma sākotnējais mērķis bija cīnīties pret Izraēlas iebrukumu Libānas dienvidos.
"Hizbullāh" neatzīst Izraēlas valsti un vēršas pret ebreju tiesībām apdzīvot šo teritoriju.
"Hizbullāh" ir gan militārs, gan politisks grupējums; Eiropas Savienība uzskata "Hizbullāh" militāro spārnu par teroristisku organizāciju.
"Hizbullāh" ar Irānas režīma atbalstu jau gadu desmitiem cīnās pret Izraēlu. Bruņotais konflikts saasinājās pēc palestīniešu teroristu grupējuma "Hamās" 2023. gada 7. oktobrī sarīkotā slaktiņa, kad Izraēla sāka atbildes triecienus Gazas joslā.
Kopš tā laika "Hizbullāh" un Izraēla regulāri apmainās ar raķešu apšaudēm, kuru dēļ desmitiem tūkstoši civiliedzīvotāju bija spiesti pamest savas mājas.
27. novembrī stājās spēkā pamiers, ko abas puses panākušas ar ASV starpniecību. Saskaņā ar pamiera noteikumiem Izraēlai jāizved savu karaspēku no Libānas teritorijas, savukārt "Hizbullāh" apņēmās atvilkt savus spēkus no Izraēlas robežas.