Ukraina starptautiskā forumā Kijivā cer piesaistīt ieroču ražotājus

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis Kijivā sestdien, 30. septembrī, atklāja starptautisku forumu, kas veltīts aizsardzības nozarei, cerot piesaistīt ražotājus, kas spēj ražot ieročus Ukrainā un "veidot arsenālu" pret Krieviju. Kopš Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukraina ir bijusi ļoti atkarīga no Rietumu ieroču piegādēm, taču Zelenskis paudis gatavību attīstīt militāro rūpniecību pašmājās.

Ukraina starptautiskā forumā Kijivā cer piesaistīt ieroču ražotājus
00:00 / 03:28
Lejuplādēt

Ukraina Starptautiskajā aizsardzības industrijas forumā Kijivā pulcēja 252 aizsardzības nozares uzņēmumus no aptuveni 30 valstīm, lai pārliecinātu tos uzsākt darbību kara plosītajā valstī. Starp tiem ne tikai Eiropas uzņēmumi, bet arī pārstāvji no ASV, Austrālijas un Āzijas. Ukrainas stratēģisko nozaru ministrs Oleksandrs Kamišins par forumu izteicies šādi: "Šī ir būtiska iespēja Ukrainas uzņēmumiem iepazīt ārvalstu uzņēmumus, veidot kopīgus projektus un kopīgu ražošanu. Un šī ir iespēja ārzemju uzņēmumiem saprast, ka arī mums ir pieklājīga ražošana."

Ukrainas Ārlietu ministrija norādījusi, ka foruma laikā Ukrainas uzņēmumi parakstījuši 20 dokumentus ar ārvalstu partneriem – līgumus un memorandus par dronu ražošanu, bruņumašīnu un munīcijas remontu un ražošanu. Starp sadarbības formātiem ir kopīga ražošana, tehnoloģiju apmaiņa un komponentu piegāde. Piemēram, Turcijas kompānija "Bayraktar" norādījusi, ka slavenos turku "Bayraktar" bezpilota lidaparātus Ukrainā sāks ražot pēc pusotra gada un projektā tiks ieguldīti aptuveni 100 miljoni ASV dolāru. Līdz tam kompānija pabeigs pirmās rūpnīcas celtniecību Ukrainā.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis foruma laikā paziņoja gan par Aizsardzības nozaru alianses izveidi, gan Aizsardzības fonda izveidi:

"Šodien šajā forumā mēs paziņojam par aizsardzības nozaru alianses izveidi. Alianse, kas augstu vērtē starptautiskās tiesības un zina, kā strādāt, lai nodrošinātu reālu starptautisko tiesību aizsardzību.

Es runāju ne tikai par Ukrainu, bet arī par jebkuras pasaules nācijas drošību no jebkādas agresijas. Šīs alianses pamatam esam izstrādājuši arī atbilstošu deklarāciju. Un tai var pievienoties ikviens ieroču un militārā aprīkojuma ražotājs no visas pasaules, kuram ir nolūks sniegt patiesu aizsardzību pret jebkādu agresiju. Otra lieta, par ko esmu priecīgs paziņot, ir tā, ka Ukraina militārās industrijas kompleksam izstrādā īpašu ekonomisko režīmu. Treškārt, Ukrainā tiks radīts īpašs aizsardzības fonds, kas sniegs papildu resursus."

Foruma noslēgumā Aizsardzības nozaru aliansei bija pievienojušies 38 uzņēmumi no 19 valstīm. Tiek norādīts, ka Aizsardzības fonds tiks papildināts no dividendēm no valsts aizsardzības līdzekļiem un peļņas no konfiscēto Krievijas aktīvu pārdošanas.

Pēc Zelenska domām, Ukrainas ražotāji kara apstākļos kļūst arvien spēcīgāki.

Un tie ir ne tikai valsts aizsardzības uzņēmumi, bet arī privātie jaunuzņēmumi, kas tikko sākuši darboties un sevi ļoti labi pierādījuši. Zelenskis paziņojis, ka Ukraina kļūs par pirmo valsti pasaulē, kurai būs sava bezpilota jūras dronu flote, piebilstot, ka tas padarīs Krievijas karakuģus par bezjēdzīgiem un liks tiem slēpties. Pēc ieroču ekspertu domām, šobrīd pasaulē ir 134 jūras dronu veidi, taču lielākā daļa no tiem ir izlūkošanas vai mācību modeļi. Ukrainas droni pirmie pasaulē demonstrēja izmantošanas efektivitāti reālās kaujas operācijās jūrā kā sastāvdaļu pilna mēroga karā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti