Parīzē protesti sākās otrdienas vakarā, bet ceturtdien, 29. jūnijā, Klamāras priekšpilsētā izsludināta komandantstunda. Līdz pirmdienai cilvēkiem aizliegts atrasties uz ielas no pulksten 21 līdz pulksten 6 no rīta.
17 gadus vecais jaunietis Nantērā tika nogalināts otrdien, kad viņš ar automašīnu mēģināja aizbēgt no policijas, kura bija viņu apturējusi par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu.
Policists, kurš jaunieti sašāva, atvainojies puiša ģimenei. Viņa advokāts norādījis, ka policists esot satriekts par notikušo. Policists pašlaik ir arestēts, un viņam izvirzītas kriminālapsūdzības par cilvēka nonāvēšanu.
Parīzes piepilsētā Nantērā vairāki tūkstoši cilvēku kopā ar nogalinātā jaunieša māti piedalījās protesta gājienā un pieprasīja taisnīgumu. Lai gan sākotnēji pasākums bija mierīgs, tomēr pakāpeniski tas pārauga sadursmēs ar policiju, un, tuvojoties vakaram, haoss jau atkal pārņēma vairāk nekā desmit Francijas pilsētas, tostarp Marseļu un Grenobli.
Nemieru cēlāji demolējuši ēkas, izraisījuši ugunsgrēkus, apmētājuši policistus ar dažādiem priekšmetiem, tostarp molotova kokteiļiem, petardēm un akmeņiem. Vienā no priekšpilsētām nekārtību cēlāji izmantoja kravas automašīnu, lai izdauzītu ieeju tirdzniecības centrā, kas pēc tam tika daļēji izlaupīts un nodedzināts.
In Nanterre, the town on the outskirts of Paris, France, where 17-year-old Nahel M. was shot dead by a police officer during a traffic stop on Tuesday, protesters torched cars, barricaded streets and hurled projectiles at police following a peaceful vigil https://t.co/aVzEuLmzVA pic.twitter.com/RHFtpapFHJ
— Reuters (@Reuters) June 30, 2023
Daudzviet ielās redzamas dažādas atlūzas, sadegušas automašīnas, izdemolēti un izlaupīti veikali un uzņēmumi. Cietušo ēku vidū arī policijas iecirknis, bibliotēka un skola. Parīzes apkaimes pašvaldībā tika izsludināta komandantstunda un dažviet aizliegts rīkot publiskas pulcēšanās.
Lai tiktu galā ar nemieriem, Francijā vairākās vietās izvietoti kopumā 40 000 policistu.
Sadursmes starp jauniešiem un policiju notika arī Beļģijas galvaspilsētā Briselē, kur aizturēti 30 cilvēki.
Jaunieša nāve raisījusi sūdzības par Francijas policijas darbu. Iedzīvotāju vidū pieaug bažas par to, ka policija izmanto ieročus, lai apturētu autovadītājus, kuri atsakās apstāties ceļu satiksmes pārbaužu laikā. Pagājušajā gadā tika nogalināti 13 cilvēki, kuri atteicās apstāties pēc policijas aicinājuma, un 2017. gadā tika pieņemti grozījumi likumā, kas darbiniekiem deva lielākas pilnvaras izmantot savus ieročus.
Notikušais aktualizējis diskusijas arī par rasu diskrimināciju Francijas piepilsētās.
Nogalinātā jaunieša māte kādā intervijā apsūdzējusi policistu rasismā, sakot, ka viņš nogalinājis viņas dēlu tāpēc, ka ieraudzījis "arāba seju".
Tikmēr Francijas prezidents Emanuels Makrons atkal kritis nežēlastībā, jo sociālajos tīklos publicēti kadri, kuros redzams, ka viņš labā noskaņojumā kustina gurnus un kopā ar sievu bauda Eltona Džona koncertu Parīzē.
Makrons aicinājis uz mieru un paziņojis, ka protestos pieredzētā vardarbība nav attaisnojama. Nemieri ir jauns izaicinājums Elizejas pils saimniekam pēc nesen piedzīvotajiem masveidīgajiem protestiem, ko izraisīja pretrunīgi vērtētā pensionēšanās vecuma palielināšana.
Valdība izmisīgi cenšas izvairīties no 2005. gadā pieredzēto nemieru atkārtošanās, ko izraisīja divu afrikāņu izcelsmes zēnu nāve policijas vajāšanas laikā. Toreiz nemieru laikā tika arestēti 6000 cilvēku.