Rīta Panorāma

Hanzas perioda dokumentus no Tallinas arhīva iekļauj UNESCO sarakstā

Rīta Panorāma

Spānijā izsludina ārkārtas parlamenta vēlēšanas

Nemieros Kosovā ievainoti 30 miera uzturētāji

Sadursmēs Kosovā ievainoti vairāk nekā 50 serbu un 30 NATO miera uzturētāju

Kosovas ziemeļos pirmdien notikušajās sadursmēs starp Kosovas policiju un serbu protestētājiem ievainoti vairāk nekā 50 serbu, bet vairāk nekā 30 Kosovā izvietoto NATO miera uzturēšanas spēku dalībnieku pirmdien Kosovas ziemeļos tikuši ievainoti sadursmēs ar serbu demonstrantiem. Latviešu karavīri nav cietuši.

Kosovas ziemeļos pie vairākām pašvaldību ēkām šīs nedēļas sākumā pulcējās serbu demonstranti, lai pieprasītu atcelt no mēru amatiem nesen ievēlētos etniskos albāņus.

Demonstrācija pie Zvečanas pašvaldības ēkas šonedēļ ātri pārauga sadursmēs. Tur esošie demonstranti vardarbīgi centās ielauzties ēkā. Vietējā policija to mēģināja nepieļaut, pielietojot asaru gāzi un trokšņu granātas. Tika ievainoti vairāk nekā 50 demonstranti un vairāki - aizturēti.

Tomēr vardarbībai eskalējoties, nācās iesaistīties arī Kosovā izvietotajiem NATO vadītajiem miera uzturēšanas spēkiem, kas kopā ar policiju uzraudzīja drošību pie pašvaldību ēkas. Serbu demonstranti apmētāja drošības spēkus un žurnālistus ar akmeņiem, Molotova kokteiļiem, petardēm un asaru gāzi.

Sadursmju rezultātā cieta vairāk nekā 30 miera uzturēšanas spēku dalībnieki – Ungārijas un Itālijas karavīri. Vairāku cietušo stāvoklis raksturots kā nopietns. Notikuma vietā filmētajos kadros redzami vairāki ievainoti miera uzturētāji, no kuriem daži guļ un zemes un pašu spēkiem nevar piecelties, daži tiek vilkti pa zemi tālāk prom no sadursmēm, bet citi klibodami dodas pēc palīdzības.

NATO stingri nosodījuši vardarbības uzliesmojumu un aicinājusi to izbeigt. Tāpat par notikušo nosodījumu paudušas Eiropas Savienības (ES) amatpersonas.

"Eiropas Savienība stingri nosoda pēdējo dienu vardarbību Kosovas ziemeļos. Vardarbīgi akti pret pilsoņiem, medijiem, likumsargiem un NATO karavīriem ir pilnībā nepieņemami un noved mūs bīstamā situācijā. Mēs sagaidām, ka abas iesaistītās puses nekavējoties iesaistīsies ES veidotajā dialogā, lai atrastu risinājumu, kas garantē drošību visiem pilsoņiem un bruģēs ceļu attiecību normalizācijai," paziņoja ES ārlietu vadītājs Žuzeps Borels.

Miera uzturēšanas spēkos ir arī Latvijas karavīri. Nacionālie bruņotie spēki norādījuši, ka

Latvijas kontingentam pašlaik nav apdraudējuma, un mūsu karavīri turpina pildīt dienesta pienākumus.

Vardarbības apmēru eksperti vērtē kā lielāko daudzu pēdējo gadu laikā.

KONTEKSTS:

Par iemeslu kārtējam spriedzes uzliesmojumam Kosovā ir tas, ka Kosovas etnisko serbu minoritāte boikotēja aprīlī notikušās pašvaldību vēlēšanas, tāpēc kontrole vietējās padomēs nonāca albāņu rokās, kaut arī vēlētāju aktivitāte bija mazāka par 3,5%. Pēc tam Kosovas premjerministrs Albins Kurti pagājušajā nedēļā iecēla mērus, ignorējot serbu pretestību un Eiropas Savienības un ASV aicinājumus to nedarīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti