Šarlu Mišelu, kurš pirms tam bija Beļģijas valdības vadītājs, nomainīs ilggadējais Portugāles premjers Antoniu Košta. Briselē šī varas maiņa tiek sagaidīta ar lielām cerībām. Ne tik daudz tāpēc, ka daudzi būtu sajūsmā par Koštu, cik tādēļ, ka līdzšinējais Eiropadomes vadītājs Mišels bija kritis daudzu nežēlastībā.
Eiropadomes prezidents vada ES dalībvalstu līderu sanāksmes. Mišels to darījis haotiski; viņam tiek pārmesta augstprātība, pārlieka koncentrēšanās pašam uz sevi.
Arī viņa attiecības ar EK vadītāju Urzulu fon der Leienu bija saspīlētas, sākot ar tā dēvēto "krēsla skandālu" Turcijā – kad vizītē pie Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana viesiem bija atvēlēts tikai viens krēsls, tajā ātri apsēdās Mišels, atstājot fon der Leienu stāvot kājās.
"Uhm …"
— The New York Times (@nytimes) April 7, 2021
Ursula von der Leyen, president of the European Commission, stood stunned. As President Recep Tayyip Erdogan of Turkey and Charles Michel, president of the European Council, sat in their gilded seats for a photo op, there was no chair for her. https://t.co/NaUlY8G7gF pic.twitter.com/RZ3ir7K3KF
Šobrīd starptautiskās norises prasa ES efektīvu darbību, un tas nozīmē, ka Eiropadomes un EK vadītājiem ir jāsadarbojas, nevis jācenšas ieriebt.
Diplomāti un arī EK cilvēki cer, ka līdz ar Koštas stāšanos amatā, kas formāli notiks 1. decembrī, Eiropadomes un EK attiecībās atjaunosies kārtība un cieņa.
Par to liecināja arī Koštas iesākuma runa, piektdien saņemot simbolisko Eiropadomes sapulču vadīšanas zvaniņu no Mišela.
"Eiropas Savienības mantojuma saglabāšana un stiprināšana ir komandas darbs. Tāpēc es īpaši vēlos pateikties manai mīļajai Urzulai par pievienošanos man šeit šodien. Kopā ar dalībvalstīm, ar Eiropas pilsoņiem ar visiem jums šeit – mēs esam Eiropas komanda!"
Antoniu Košta astoņus gadus bijis Portugāles premjers, pirms tam arī Lisabonas mērs un deputāts. Koštam ir 40 gadu pieredze politikā, viņš pārstāv Sociālistu partiju.
Dzimtenē viņš ir pieredzējis arī korupcijas skandālu, taču nekādas konkrētas apsūdzības tā arī nav izvirzītas. Šķiet, ka šī lieta nav nodarījusi ilgtermiņa kaitējumu Koštas prestižam Briselē, kur Eiropas līderi un amatpersonas ir jūtami sajūsmā par viņu.
Košta būs arī pirmais etnisko minoritāšu pārstāvis, kurš vadīs vienu no Eiropas Savienības svarīgākajām iestādēm. Viņa vectēvs nāk no Indijas, no Goa, kas bija Portugāles impērijas daļa, bet vecmāmiņa ir franču un Mozambikas izcelsmes.
Koštas uzdevums būs noturēt 27 ES dalībvalstu līderus vienotus, gan saskaroties ar topošā ASV prezidenta Donalda Trampa "skaldi un valdi" taktiku, gan ar atbalstu Ukrainai.
Košta arī plāno, ka regulārās Eiropadomes būs vairāk stratēģiska valstu līderu diskusija, nevis cīņa par vārdiem un formulējumiem sanāksmes gala dokumentā, un tās ilgs vienu, nevis divas dienas.