Gruzijas opozīcija prasa jaunas ārkārtas vēlēšanas

Daudzu tūkstošu cilvēku lielais protests pie Gruzijas parlamenta ēkas beidzies mierīgi un bez nekārtībām. Proeiropeisko opozīcijas partiju līderi tajā pieprasīja ārkārtas vēlēšanu sarīkošanu, ko kā risinājumu saredz arī prezidente Salome Zurabišvili. Savukārt daļa pēc protesta uzrunāto Tbilisi iedzīvotāju pauda vilšanos par to, ka nav skaidra plāna, kā atgriezt Gruziju uz eiropeiska ceļa.

Gruzijas opozīcija prasa jaunas ārkārtas vēlēšanas
00:00 / 03:26

Gruzijas parlamenta priekšlaukumu un Rustaveli avēniju piepilda cilvēku tūkstoši – jauni, veci, ģimenes ar bērniem. Rokās vai ap pleciem Gruzijas, Eiropas Savienības, Ukrainas un citi karogi. Rokās arī plakāti. To, kādēļ cilvēki šeit sanākuši, Latvijas Radio jautāja vienam no protestētājiem.

"Šovakar mēs cīnāmies par savām tiesībām, par savām Eiropas perspektīvām un mūsu nākotni Eiropā. Realitātē "Krievijas sapnis", kā es to sauktu, dara visu pret šo procesu, pret saviem cilvēkiem, pret nacionālajām interesēm," viņš atbildēja.

Sanākušos uzrunāja Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili. Viņa atkārtoja iepriekš pausto, ka Gruzijas tautai šīs vēlēšanas ir nozagtas, tā bijusi Krievijas specoperācija un Gruzijas tautai ir jācīnās par savu nākotni.

Pēc tam uz skatuves ar uzrunām cits pēc cita kāpa opozicionāri. Proeiropeisko partiju līderi pieprasīja īstenot brīvas, godīgas un demokrātiskas, starptautiski sarīkotas un novērotas ārkārtas vēlēšanas. Protests šoreiz noslēdzās salīdzinoši ātri, skanot gan Eiropas Savienības, gan Gruzijas himnai.

Atšķirībā no iepriekšējiem protestiem, kas bija izvērtušies nemierīgi, šoreiz pēc opozicionāru uzrunām protests noslēdzās bez incidentiem. Cilvēki ap plkst. 21 pēc vietējā laika sāka izklīst, un incidenti vairs netika novēroti arī pēc tam.

Protestējošie sagaida lielāku opozīcijas rīcību

Latvijas Radio jautāja sanākušajiem cilvēkiem, ko viņi domā par to, kas protesta laikā izskanējis no politiķiem. Daļa ir pozitīvi noskaņoti par to, ka šis ir sākums pārmaiņām.

"Es ceru, ka [ārkārtas] vēlēšanas notiks. Tāpēc mēs te esam. Mēs nepiekrītam šo vēlēšanu rezultātiem un vēlamies būt daļa no Eiropas Savienības. Domāju, ka, jā, kaut kas mainīsies. Kaut kam ir jāmainās," sacīja kāda protesta dalībniece.

Protestētāja arī atzina, ka līdz galam neizprot, kāds ir tālākais plāns, un uzskata, ka jāizstrādā konkrētāki tālākie soļi. Arī Sesīlija uzskata, ka no opozīcijas tika un tiek gaidīts vairāk.

"Mēs vēlējāmies redzēt jaunu plānu, ja viņiem tāds ir. Es uzskatu, ka mums – Gruzijas cilvēkiem, ir jāredz vairāk rīcības no opozīcijas, jo šobrīd ir sajūta, ka speram tos pašus soļus, ko iepriekš. Neesmu gulējusi trīs dienas, un, ja viņi mūs aicina nākt un izlikt visu savu enerģiju, to pašu sagaidām arī no viņiem. Bet es arī saprotu viņus, ka vēl vajadzīgs laiks, ka varbūt ir jāgaida kādas atbildes no Eiropas. Bet pūlis ir nedaudz vīlies to dzirdēt," viņa teica.

Uzrunāto cilvēku viedokļi liek domāt, ka sanākušajos joprojām valda neliels apjukums un neskaidrība par tuvāko nākotni. Taču neatkarīgi no tālākajiem soļiem neapmierinātība ar pašreizējās varas politiku cilvēkos gruzdēs.

Cilvēki sapņo par nākotni Eiropā, taču jūt, ka valdošā partija to vēlas nepieļaut. Kā vēsta viens no plakātiem pie parlamenta, kuram blakus novietots plīša lācītis, "partija "Gruzijas sapnis" nogalina mūs un mūsu sapņus".

Pārskaitīs biļetenus aptuveni 14% vēlēšanu iecirkņu

Gruzijā tiks pārskaitīti biļeteni aptuveni 14% vēlēšanu iecirkņu, otrdien pavēstīja Centrālā vēlēšanu komisija, ar šo paziņojumu nākot klajā pēc opozīcijas apsūdzībām par plašiem pārkāpumiem balsojuma gaitā.

"Rajonu vēlēšanu komisijas veiks biļetenu pārskaitīšanu piecos vēlēšanu iecirkņos, kas pēc nejaušības principa izvēlēti katrā vēlēšanu apgabalā," teikts komisijas paziņojumā.

Saskaņā ar komisijas izziņotajiem teju pilnīgajiem rezultātiem valdošā partija "Gruzijas sapnis" ieguvusi 53,9% balsu, bet opozīcijas koalīcija – 37,7%.

Prorietumnieciskās opozīcijas partijas atsakās atzīt sestdien notikušā balsojuma rezultātus, uzstājot, ka tie ir viltoti par labu partijai "Gruzijas sapnis".

"Šo rezultātu pieņemšana tagad nozīmētu, ka Gruzija ir zudusi tās iedzīvotājiem. Ka Gruzija pārskatāmā nākotnē ir zudusi Eiropai. Tāpēc likmes ir ļoti augstas, cik vien augstas tās var būt," pauda pilsoniskās organizācijas "Čavčavadzes centrs" dibinātājs Zaza Bibilašvili.

Opozīcija gan pieprasa apjomīgāku balsu pārskaitīšanu, aicinot Centrālo vēlēšanu komisiju izveidot vienotu, publiski pieejamu sarakstu, kurā redzami visu sestdien nobalsojušo pilsoņu vārdi.

Tas ļautu cilvēkiem pārbaudīt, vai nav nobalsojis viņu vārdā, kā arī – vai viena persona nav nobalsojusi vairākkārt. Opozīcijas juristu komanda aicinājusi veikt starptautisku balsošanas iekārtu auditu, lai novērstu nepārprotamus pārkāpumu gadījumus, kas konstatēti dažos iecirkņos.

Pētnieks: "Atslēgas spēlētājs" būs Gruzijas sabiedrība

Pētnieks: "Atslēgas spēlētājs" būs Gruzijas sabiedrība
00:00 / 00:00

 Ja gaismā nāks plaša veida iejaukšanās un neregularitāte, tad opozīcijas un sabiedrības uzsāktā diskusija un debates par jaunām vēlēšanām ir leģitīma, Latvijas Radio raidījumā "Pusdiena" norādīja Austrumeiropas politikas pētniecības centra pētnieks Armands Astukevičs.

"Protams, viens ir politiskās partijas un opozīcija, kas ir paziņojušas par to, ka tās vēlas redzēt jaunas vēlēšanas, kuras norisinātos – kā var saprast – kādā Rietumu uzraudzībā. Manuprāt, šeit "atslēgas spēlētājs" būs tomēr Gruzijas sabiedrība, tad arī tas, ko paziņos šī Centrālā vēlēšanu komisija," viņš teica.

Viņaprāt, tieši sabiedrība tuvākajā laikā varēs skaidri norādīt, kādā virzienā dosies Gruzija – vai gaidāmas jaunas vēlēšanas, vai tomēr skaidrs pagrieziens jau esošās varas virzienā.

EK priekšsēdētāja: Putinam nedrīkst būt teikšanas par gruzīnu nākotni

Eiropas Savienības amatpersonas pieprasa veikt ātru un neatkarīgu iespējamo vēlēšanu pārkāpumu izmeklēšanu Gruzijā. Tomēr ņemot vērā, ka Ungārijas premjers Viktors Orbāns šodien apmeklēja Tbilisi, lai apsveiktu valdošo partiju "Gruzijas sapnis" ar uzvaru, panākt vienprātību par sankciju ieviešanu pret šīs partijas pārstāvjiem nebūs viegli. Eiropas Savienības līderi plāno apspriest situāciju Gruzijā arī nākamnedēļ Ungārijā paredzētajā samitā.

"Nav neviena iemesla, kāpēc Putinam vajadzētu būt teikšanai par jaunu ukraiņu, moldāvu un gruzīnu nākotni," sacīja Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena.

"Tik daudzus gadus Gruzijas iedzīvotāji ir tiekušies un cīnījušies par demokrātiju. Viņiem ir tiesības zināt, kas notika šajā nedēļas nogalē. Viņiem ir tiesības redzēt, kā vēlēšanu pārkāpumi tiek izmeklēti ātri, caurskatāmi un neatkarīgi. Gruzīniem – kā visiem citiem eiropiešiem – ir jābūt sava likteņa noteicējiem," viņa turpināja.

Līdzīgi izteicās arī Eiropas Parlamenta Delegācijas attiecībām ar Dienvidkaukāzu vadītājs Nils Ušakovs no "Saskaņas". Viņš izplatīja paziņojumu medijiem kopā ar parlamenta Ārlietu komitejas priekšsēdētāju un "Euronest" delegācijas vadītāju.

Tomēr sekot ASV piemēram un ieviest sankcijas pret valdošās partijas "Gruzijas sapnis" amatpersonām Eiropas Savienībai varētu būt sarežģīti. Sankciju apstiprināšanai ir vajadzīgs vienbalsīgs visu dalībvalstu atbalsts, bet Ungārijas premjers Viktors Orbāns otrdien jau apmeklēja Tbilisi.

Viņa mērķis bija apsveikt esošo Gruzijas valdības vadītāju Irakliju Kobahidzi un viņa partiju ar uzvaru.

Par spīti starptautisko novērotāju kritikai, Orbāns sacīja, ka viņš neesot redzējis, ka kāds uzdrošinātos apgalvot, ka vēlēšanas Gruzijā neesot bijušas brīvas un godīgas.

Savukārt Kobahidze slavēja Orbāna īstenoto politiku Ungārijā un sacīja, ka tas viņam kalpo par piemēru.

Eiropas Savienības valstu līderi plāno apspriest situāciju Gruzijā nākamnedēļ paredzētajā neformālajā samitā, kas notiks Ungārijā.

Valsts premjerministrs: "Gruzijas sapnis" guva pārliecinošu uzvaru

Gruzijas valdošā partija "Gruzijas sapnis" guva pārliecinošu uzvaru sestdien notikušajās parlamenta vēlēšanās. Tā šodien intervijā britu raidorganizācijai BBC izteicies valdošo partiju pārstāvošais Gruzijas premjerministrs Iraklijs Kobahidze.

Viņš arī noraidīja Gruzijas proeiropeiskās opozīcijas apgalvojumus, ka vēlēšanu norises laikā konstatēto pārkāpumi dēļ vēlēšanas nevar uzskatīt par likumīgām.

"Pārkāpumi notiek visur un katrā valstī. Ja paskatās uz ziņojumiem dažādās valstīs, starptautisko novērotāju ziņojumos, jūs redzēsiet, ka daudzās valstīs, daudzās dažādās valstīs ir daudz pārkāpumu. Bet galīgais atzinums, kopēja bilde, - tas ir vissvarīgākais. Bija kopīgi paziņojumi no dažādām starptautiskajām misijām. Un tāpēc viņu kopējais vērtējums bija pozitīvs", sacīja Kobahidze.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti