Spānijas premjers izsludinājis pirmstermiņa parlamenta vēlēšanas

Spānijas premjerministrs Pedro Sančess pirmdien izsludinājis pirmstermiņa parlamenta vēlēšanas 23. jūlijā.

Premjerministrs par šādu negaidītu soli izšķīries pēc sociālistu vājā snieguma svētdien notikušajās reģionālajās un pašvaldību vēlēšanās, kurās uzvarējuši labējie.

Spānijas parlamenta vēlēšanas bija plānotas decembrī. Eksperti uzskata, ka līdz decembrim Sančesa problēmas varētu tikai pieaugt, tāpēc vēlēšanas izsludinātas agrāk.

Reģionālajās un pašvaldību vēlēšanās, kas plaši tika uzskatītas par pārbaudījumu Sančesa izredzēm palikt pie varas pēc decembrī plānotajām parlamenta vēlēšanām, Tautas partija uzvarējusi sešos reģionos, kas līdz šim atradās sociālistu kontrolē.

Sančess televīzijā paziņoja, ka informējis karali Felipi VI par savu lēmumu atlaist parlamentu un izsludināt vēlēšanas 23. jūlijā.

"Es esmu pieņēmis šo lēmumu, ņemot vērā vakardienas vēlēšanu rezultātus," sacīja premjers.

"Kā valdības un sociālistu galva es uzņemos atbildību par rezultātiem un domāju, ka nepieciešams atbildēt un pakļaut mūsu demokrātisko mandātu tautas gribai," paziņoja Sančess.

Šī ir jau otrā reize, kad Sančess premjera amatā paziņo par parlamenta atlaišanu un izsludina pirmstermiņa vēlēšanas valstī. Pirmo reizi tas notika 2019. gadā, kad viņa vadītās mazākuma valdības sagatavotais budžeta projekts tika noraidīts parlamentā.

Pirmstermiņa parlamenta vēlēšanas notiks neilgi pēc tam, kad Spānija 1. jūlijā būs pārņēmusi rotējošo Eiropas Savienības (ES) prezidentūru.

Sančess, kurš atrodas premjerministra amatā kopš 2018. gada, ir saskāries ar vairākiem šķēršļiem, tai skaitā vēlētāju nogurumu no viņa kreisā spārna valdības, strauji augošu inflāciju un pirktspējas kritumu.

Viņam arī nācies grūti pārvarēt domstarpības starp sociālistiem un to koalīcijas partneri kreiso partiju "Podemos".

Pašvaldību vēlēšanās Tautas partija ieguvusi nedaudz vairāk par septiņiem miljoniem balsu (31,52%), bet sociālisti saņēmuši gandrīz 6,3 miljonus balsu (28,11%).

Taču Tautas partijai valdīšanai vairākos reģionos būs nepieciešams nacionālkonservatīvās partijas "Vox" (Balss) atbalsts, un tā nebūs viegla sadarbība.

"Vox", kas ir trešā lielākā partija parlamentā, cer kļūt par Tautas partijas neaizstājamu partneri gan reģionālā līmenī, gan galu galā arī valsts mērogā.

Secinot, ka centrisko vēlētāju atbalsts ir izšķirošs uzvarai parlamenta vēlēšanās, kas plānotas pēc sešiem mēnešiem, Tautas partijas līderis Alberto Nunjess Feiho centies padarīt partijas nostāju mērenāku un turēties pa gabalu no "Vox".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti