Lietuvas sociāldemokrāti atbalstīs Seima pirmstermiņa vēlēšanu izsludināšanu

Lietuvas parlamentā opozīcijā esošā Sociāldemokrātiskā partija atbalstīs valdības koalīcijas līderes, konservatīvās partijas "Tēvzemes savienība – Lietuvas kristīgie demokrāti" ierosinājumu izsludināt parlamenta pirmstermiņa vēlēšanas, paziņoja sociāldemokrātu priekšsēdētāja Vilija Blinkevičūte.

"Jā, mēs atbalstīsim pirmstermiņa vēlēšanas," Blinkevičūte teica žurnālistiem, atbildot uz jautājumu, vai viņas vadītā partija atbalstīs parlamentā iesniegto lēmumuprojektu par Seima pirmstermiņa vēlēšanu izsludināšanu 10. septembrī.

Blinkevičūte sestdien sociāldemokrātu kongresā sacīja, ka konservatīvo radītā politiskā krīze ir ātri jāatrisina un sociāldemokrāti ir gatavi uzņemties atbildību, ja pašreizējā valdība to nespētu.

Jau vēstīts, ka "Tēvzemes savienība – Lietuvas kristīgie demokrāti", kurai ir lielākā frakcija Seimā, piektdien Seimā reģistrēja lēmumprojektu par parlamenta pirmstermiņa vēlēšanu organizēšanu 10. septembrī.

Valdības koalīcijas līdere tādā veidā vēlas "restartēt" Lietuvas politisko sistēmu saistībā ar bažām par caurskatāmības trūkumu pašvaldību padomju locekļu finansējuma izmantošanā.

Ja priekšlikums negūs Seima atbalstu, ierosināts apsvērt premjerministres Ingrīdas Šimonītes, kura pārstāv konservatīvo partiju, valdības demisiju. Pati Šimonīte ir paudusi gatavību demisionēt pēc NATO samita Viļņā.

Pirmstermiņa vēlēšanas Lietuvā var izsludināt, ja to atbalsta vismaz 85 no 141 Seima deputāta.

Kārtējās parlamenta vēlēšanas Lietuvā paredzētas nākamā gada rudenī.

Konservatīvo koalīcijas partneri Liberāļu kustība un Brīvības partija pauduši skeptisku attieksmi pret ieceri izsludināt pirmstermiņa vēlēšanas. Arī pašā "Tēvzemes savienība – Lietuvas kristīgie demokrāti" nav vienprātības.

Lielākā daļa opozīcijas partiju atzinušas, ka principiāli piekrīt pirmstermiņa vēlēšanu rīkošanai, tomēr vispirms esot nepieciešama valdības demisija.

KONTEKSTS:

Lietuvā izcēlies korupcijas skandāls, kas izraisījis politisko krīzi. Skandālā ierauti izglītības, kultūras un finanšu ministri, kuri savulaik, būdami Kauņas domes locekļi, izmantojuši pašvaldības līdzekļus, bet nespēj pamatot to izlietojumu.

Skandālā ierautas teju visas politiskās partijas, vislielākajās  kritikas krustugunīs ir nonākuši vairāki ministri. Izglītības un sporta ministre Jurgita Šugždiniene jau atkāpusies no amata.

Skandāls ir pārāk liels, lai Lietuvas valdība turpinātu strādāt, uzskata Lietuvas valdošās partijas "Tēvzemes savienība" vadītājs, ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis. Konservatīvie ierosina 10. septembrī rīkot Seima pirmstermiņa vēlēšanas.

Aicinājumam rīkot pirmstermiņa vēlēšanas jāsaņem parlamenta atbalsts. Pirmstermiņa vēlēšanas var izsludināt, ja šādu soli atbalsta vismaz 85 no 141 Seima deputāta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti