Krievijas iebildumi pret Igaunijas prezidentūru EDSO var novest pie organizācijas izjukšanas

Eiropas Drošības un sadarbības organizācijā (EDSO) draud krīze pusgada garumā, jo Krievija un Baltkrievija atsakās atbalstīt Igaunijas prezidentūru organizācijā 2024. gada laikā, pirmdien ziņo Igaunijas sabiedriskā raidorganizācija ERR. 

Organizācijas noteikumi paredz, ka rotācijas kārtībā prezidējošā valsts tiek izraudzīta ar visu 57 EDSO dalībvalstu atbalstu, tomēr Krievija un Baltkrievija nav apstiprinājusi Igaunijas kandidatūru prezidējošās valsts statusam nākamajā gadā. 

Vienlaikus Igaunija nav gatava atsaukt savu kandidatūru.

Somijas ārlietu ministrs Peka Hāvisto brīdinājis, ka organizācija varētu sabrukt, ja krīze netiks atrisināta.

"Ja 2024. gadā nebūs prezidējošās valsts un nebūs vienprātības par šo jautājumu, nākamais gads kļūs par gadu, kad EDSO kā organizācija sabruks," teica Hāvisto. 

Hāvisto situāciju raksturoja kā nopietnu un pauda bažas, ka EDSO var sabrukt pirms 2025. gada, kad Somijai jāpārņem prezidentūra organizācijā.

EDSO prezidējošā valsts šogad ir Ziemeļmaķedonija.

EDSO tika dibināta 1975. gadā – Aukstā kara kulminācijā – , lai sekmētu attiecības starp Rietumu un Austrumu blokiem. Pašlaik organizācijā ir 57 dalībvalstis, tajā skaitā NATO valstis un Maskavas sabiedrotie.

EDSO pagājušogad bez Krievijas pārstāvju līdzdalības nosodīja Krievijas agresiju Ukrainā, bet šogad februārī protestus izraisīja Krievijas delegātu līdzdalība EDSO Parlamentārās asamblejas sanāksmē Vīnē.

Šajā pasākumā ar spilgtu demaršu izcēlās Latvijas delegācijas vadītājs Rihards Kols (Nacionālā apvienība), kurš pasūtīja Krievijas delegāciju pakaļ krievu karakuģim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti