Dienas ziņas

Polijā aiztur vīrieti par spiegošanu Krievijas labā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Saasinās situācija Zaporižjas atomelektrostacijā

Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra noraizējusies par situāciju Zaporižjas AES Ukrainā

Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras (IAEA) vadītājs Rafaels Grosi atkārtoti apmeklējis Zaporižjas atomelektrostaciju (AES), kas joprojām atrodas Krievijas iebrucēju kontrolē. Zaporižjas AES ir lielākā Eiropā, bet tās tuvumā turpinās karadarbība.

Grosi norāda – lai novērstu kodolkatastrofu, steidzami jāstabilizē situācija. Grosi jau pirms laba laika piedāvājis izveidot īpašu aizsargzonu atomelektrostacijas tuvumā, kur nedrīkstētu atrasties militārā tehnika un notikt apšaudes, ko regulāri īsteno iebrucēji.

Krievijas karaspēks bieži apšauda reģionu – tas nereti izraisa strāvas pārtraukumus kodolobjektam un līdz ar to rada milzu draudus visai pasaulei.

Pēdējā laikā atkal saasinājušās kaujas pie Zaporižjas AES, vēl vairāk palielinot ar karu saistītas kodolavārijas iespējamību.

"AES teritorijā bijušas jaunas apšaudes un arī pilnīga energoapgādes atslēgšana AES, kas ne reizi vien darbojusies avārijas režīmā. Tas viss rada smagu situāciju un saasina mūsu bažas par kodolavārijas iespējamību," atzina Grosi.

Grosi uzskata par savu pienākumu panākt sarunas par objekta aizsardzību.

"Man šķita, ka ir svarīgi šeit atgriezties, lai nostiprinātu Starptautiskās aģentūras klātbūtni, kas ir nepieciešama, lai sniegtu tehnisko palīdzību kodoldrošības jomā un lai sniegtu objektīvu, neatkarīgu priekšstatu par to, kas šeit patiesībā notiek."

Grosi pirmdien tikās ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski un sacīja, ka, visticamāk, tuvāko dienu laikā dosies uz Krieviju.

Aģentūras vadītājs jau ilgstoši ir aicinājis ap Zaporižjas AES, kas atrodas ļoti tuvu frontes līnijai, izveidot aizsargjoslu. Līdz šim šāda vienošanās nav panākta.

"Tur ir paaugstināts kaujas līmenis, aktīvas cīņas. Mazliet uz ziemeļiem no Zaporižjas un arī tuvāk. Mana komanda katru dienu ziņo par uzbrukumiem, smago ieroču skaņām. Tā ir praktiski visu laiku," secina Grosi.

ANO atomenerģijas uzraudzības iestāde izvietojusi pastāvīgi rotējošu komandu, kura uzrauga situāciju atomelektrostacijā. Spēkstacijas seši reaktori ir slēgti.

Lai rūpnīcu apgādātu ar enerģiju, tiek izmantota viena atlikusī elektropārvades līnija. AES personālam kopš kara sākuma sešas reizes bijis jāpārslēdzas uz avārijas dīzeļģeneratoriem, lai darbinātu būtiskas dzesēšanas sistēmas.

KONTEKSTS:

2022. gada 4. martā Krievijas karaspēks pēc iebrukuma Ukrainā okupēja Zaporižjas AES, kas ir lielākā atomelektrostacija Eiropā. AES, kas atrodas Ukrainas dienvidaustrumos, joprojām atrodas Krievijas kontrolē. Zaporižjas AES tikusi vairākkārt apšaudīta un cietusi no elektroapgādes traucējumiem. IAEA eksperti šādus incidentus konstatējuši teju ik dienas.

Starptautiskā atomenerģijas aģentūra iesaistījusies sarunās ar Kijivu un Maskavu par drošības zonas izveidošanu ap Zaporižjas AES, bet nesekmīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti