Izraēla norāda, ka Libānas dienvidu teritorijās, kuras, pēc pamiera nosacījumiem, "Hizbullāh" kaujiniekiem bija jāpamet, ieradušies grupējuma transportlīdzekļi. Izraēla uz to atbildējusi ar tanku zalvēm.
Izraēla paziņojusi, ka veikusi pirmo gaisa triecienu "Hizbullāh" objektam kopš pamiera sākuma. Tur esot tikušas glabātas vidēja darbības rādiusa raķetes, ziņo Izraēlas spēki.
"Papīrs nav tik svarīgs kā realitāte. Vissvarīgākais ir tas, kas notiks uz vietas. Un mēs neļausim pārkāpt vienošanos, nekavējoties reaģēsim uz katru pārkāpumu," brīdina Izraēlas ārlietu ministrs Gideons Sārs.
Pamiera līguma pārkāpumi satraukuši daudzu valstu vadītājus. Eiropas Savienības augstais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos Žuzeps Borels norādījis, ka visam pamatā ir karadarbība Gazas joslā un palestīniešu prasība izveidot savu valsti. Tāpēc Borels uzskata, ka primāri jārisina šis jautājums.
"Es gribu lūgt ikvienu, kas atbalsta un ir iesaistījies divu valstu risinājumā, turpināt cītīgi pie tā strādāt, jo savādāk Tuvajos Austrumos miera nebūs. Un bez miera Tuvajos Austrumos apdraudēts būs viss reģions, un ne tikai reģions. Tas ir kā audzējs, kas radīs metastāzes, ietekmējot starptautiskās attiecības un ietekmējot Eiropas sabiedrības no iekšpuses."
Pamiers starp Izraēlu un "Hizbullāh" stājās spēkā trešdien, un vairāki eksperti jau pauda bažas, ka tas diezgan ātri varētu tikt pārkāpts.
Par spīti brīdinājumiem, ka tas vēl nav droši, iedzīvotāji turpina atgriezties Libānas dienvidos.
KONTEKSTS:
"Hizbullāh" ir Libānas šiītu grupējums, kas tika izveidots pagājušā gadsimta 80. gados ar Irānas atbalstu. Tulkojumā no arābu valodas "Hizbullāh" nozīmē "Dieva partija". Grupējuma sākotnējais mērķis bija cīnīties pret Izraēlas iebrukumu Libānas dienvidos.
"Hizbullāh" neatzīst Izraēlas valsti un vēršas pret ebreju tiesībām apdzīvot šo teritoriju.
"Hizbullāh" ir gan militārs, gan politisks grupējums; Eiropas Savienība uzskata "Hizbullāh" militāro spārnu par teroristisku organizāciju.
"Hizbullāh" ar Irānas režīma atbalstu jau gadu desmitiem cīnās pret Izraēlu. Bruņotais konflikts saasinājās pēc palestīniešu teroristu grupējuma "Hamās" 2023. gada 7. oktobrī sarīkotā slaktiņa, kad Izraēla sāka atbildes triecienus Gazas joslā.
Kopš tā laika "Hizbullāh" un Izraēla regulāri apmainās ar raķešu apšaudēm, kuru dēļ desmitiem tūkstoši civiliedzīvotāju bija spiesti pamest savas mājas.
27. novembrī stājās spēkā pamiers, ko abas puses panākušas ar ASV starpniecību. Saskaņā ar pamiera noteikumiem Izraēlai jāizved savu karaspēku no Libānas teritorijas, savukārt "Hizbullāh" apņēmās atvilkt savus spēkus no Izraēlas robežas.