Putina dekrēts ļauj deportēt okupēto Ukrainas teritoriju iedzīvotājus bez Krievijas pilsonības

Krievijas prezidents Vladimirs Putins parakstījis dekrētu, kas ļauj deportēt okupēto Ukrainas teritoriju iedzīvotājus, kuri nav pieņēmuši Krievijas pilsonību.

Krievijas juridiskās informācijas portālā publiskotais dekrēts  paredz, ka Ukrainas pilsoņiem vai tā dēvēto Doneckas un Luhanskas Tautas Republiku pasu turētājiem jākļūst par Krievijas pilsoņiem vai jāpaziņo par nevēlēšanos to darīt. Tos, kas atteiksies to darīt, no 2024. gada 1. jūlija uzskatīs par ārzemniekiem un varēs deportēt. 

Atsevišķs šī dekrēta punkts attiecas uz to ukraiņu deportāciju, kuri it kā rada draudus Krievijas nacionālajai drošībai.

Dokumentā arī paredzēta iespēja izsūtīt tos okupēto teritoriju iedzīvotājus, kuri atbalsta konstitucionālās iekārtas pamatu vardarbīgu mainīšanu Krievijā, finansē teroristisku un ekstrēmistisku darbību vai piedalās nesankcionētās akcijās. 

Šāda Kremļa saimnieka nostāja neizbrīna, jo Maskava jau iepriekš īstenojusi bērnu izvešanu no okupētajām Ukrainas teritorijām uz Krieviju.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ir apsveicis Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas ceturtdien pieņemto rezolūciju, kurā teikts, ka ukraiņu bērnu deportācijai un piespiedu pārvietošanai uz Krieviju ir genocīda pazīmes. Asambleja arī mudināja Starptautisko krimināltiesu Hāgā apsvērt iespēju uzsākt kriminālizmeklēšanu par šo noziegumu.

Zelenskis uzskata, ka šī rezolūcija ir nozīmīgs politisks solis, kas būtiski palīdzēšot Ukrainas centieniem panākt Krievijas un tās augstāko amatpersonu saukšanu pie atbildības par pastrādātajiem kara noziegumiem Ukrainas teritorijā. Zelenskis arī sacīja, ka Krievijas īstenotās ukraiņu bērnu deportācijas ir viens no rūpīgi pārdomātiem elementiem Kremļa centienos izdzēst ukraiņu tautas identitāti.

KONTEKSTS:

Tieši par ukraiņu bērnu deportācijām Starptautiskā Krimināltiesa, kas atrodas Nīderlandes pilsētā Hāgā, izdevusi Krievijas prezidenta Vladimira Putina un bērnu tiesībsardzes Marijas Ļvovas-Belovas aresta orderi.

Eiropas Padomes Parlamentārā asambleja un citas starptautiskas organizācijas bērnu izvešanu no okupētajām Ukrainas teritorijām uz Krieviju atzinušas par genocīdu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti