Panorāma

Skola kā iespēja: sapņu darbs un dzīves realitāte

Panorāma

Krievijas kuģis redzēts pirms "Nord Stream" sprādziena

Igaunijā skandāls par Ukrainas ziedojumu izlietojumu

Igaunijā skandāls par Ukrainai vākto ziedojumu izlietojumu

Igaunijā arvien plašumā vēršas skandāls saistībā ar nevalstisko organizāciju "Slava Ukrainai", kas vāc ziedojumus Ukrainas atbalstam. Pastāv aizdomas, ka organizācijas partneri Ukrainā no šīs sadarbības guvuši peļņu. "Slava Ukrainai" apgalvo, ka par to neko neesot zinājuši, bet viņu organizācijā patlaban notiek iekšējs audits.

ĪSUMĀ:

  • Igaunijas NVO "Slava Ukrainai" 1,5 miljonu eiro ziedojumu nodeva Ļvivas uzņēmumam "IC Construction".
  • Ziedojumu mērķis bija ātrās palīdzības auto pārbūve Ukrainas vajadzībām.
  • Šis uzņēmums, kuram esot fiktīvs īpašnieks, pērn guvis 250 000 eiro peļņu.
  • Šajā periodā viss kompānijas apgrozījums nācis no "Slava Ukrainai" organizācijas.
  • Igaunijas NVO vadītāja Letme šīs ziņas vispirms sauca par nomelnošanu, bet vēlāk apgalvoja, ka neko par to nezina.
  • Viņas kolēģi pauduši, ka Ukrainas privātais uzņēmums, visticamāk, viņus apkrāpis.
  • Igaunijas NVO notiek audits, prokurori gaida tā iznākumu, lai lemtu par tālāko.  

Igauņu labdarības organizācija "Slava Ukrainai" vēlējās ukraiņiem nodot kaujas apstākļiem piemērotas ātrās palīdzības automašīnas. Tā vietā, lai auto pārbūvētu Igaunijā, kur remonts būtu dārgāks, viņi to izvēlējās darīt uz vietas Ukrainā. To nodrošināja partneri Ļvivā – privāta kompānija "IC Construction". Par katru auto šī kompānija esot iztērējusi trīsarpus tūkstošus eiro.

Bet žurnālisti noskaidrojuši, ka Ļvivā šādus auto darbnīcas mēdz remontēt pat bez maksas, bet visdārgākais izcenojums bijis – pusotrs tūkstotis eiro.

"Slava Ukrainai" kopš Krievijas iebrukuma ziedojumos savākusi 6,5 miljonus eiro.  Bet viens no katriem četriem eiro jeb pusotrs miljons eiro, ko igauņi ziedojuši organizācijai, nonācis tieši "IC Construction" rokās.

Šis uzņēmums, kuram esot fiktīvs īpašnieks, pērn guvis 250 000 eiro lielu peļņu. Šajā periodā viss kompānijas apgrozījums nācis no organizācijas "Slava Ukrainai".

Žurnālistu taujāta, kā tas nākas, igauņu NVO vadītāja Johanna Marija Letme atbildēt pēc būtības nespēja.

Viņa nevarēja komentēt, vai organizācijai bija zināms, ka daļa no ziedojumiem varētu būt kļuvusi par uzņēmuma peļņu. "Mums ir daudz sadarbības organizāciju. Nākamnedēļ nāksim klajā ar labām ziņām par jaunu sadarbību!" viņa sacīja.

Letme, kura nesen ievēlēta arī parlamentā, tieši pateicoties Ukrainai veltītajai kampaņai, vispirms apgalvoja, ka tā ir nomelnošanas kampaņa, bet vēlāk toni mainīja, sakot, ka neko nezinot par šīm shēmām. Tomēr paudusi gatavību atkāpties no vadītājas amata nepieciešamības gadījumā.

Viņas kolēģi pauduši, ka Ukrainas privātais uzņēmums, visticamāk, viņus apkrāpis un ka šī sadarbība netika īpaši izraudzīta, bet bija apstākļu sakritības rezultāts. Tomēr viena no tuvākajām "Slava Ukrainai" sadarbības organizācijām Ukrainā esot ļoti cieši saistīta tieši ar "IC Construction".

Par iespējamu krāpniecību igauņu NVO uzzinājis no avotiem Ukrainā. Šobrīd nav skaidrs, vai no sadarbības peļņu guvusi arī pati igauņu organizācija, tāpēc prokurori gaida audita iznākumu, lai lemtu, vai ir pamats virzīt kādas apsūdzības, vienlaikus norādot, ka primāri izmeklēšana jāveic citai jurisdikcijai – Ukrainai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti