Dienas ziņas

ECT noraida prasību pret Latviju par 30 gadu ilgu tiesvedību

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Gruzijā valdošā partija notur varu

Starptautiskie novērotāji: Gruzijas parlamenta vēlēšanas apgrūtināja spiediens uz vēlētājiem un nevienlīdzīgi spēles noteikumi

Gruzijā notikušo parlamenta vēlēšanu iznākums, kurā pēc Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) datiem ar nelielu balsu pārsvaru ir uzvarējusi līdz šim pie varas esošā partija "Gruzijas sapnis", ir raisījis bažas par balsojuma godīgumu ne tikai pašā Kaukāza valstī, bet arī ārpus tās. Latvijas ārlietu ministre Baiba Braže no "Jaunās vienotības" platformā "X" raksta, ka ar bažām ņem vērā ziņas par dažādiem pārkāpumiem vēlēšanu laikā. 

 Starptautiskie novērotāji svētdien paziņojuši, ka Gruzijā sestdien notikušajās parlamenta vēlēšanās bija vērojams spiediens uz vēlētājiem un nevienlīdzīgi spēles noteikumi.

Gan bažas, gan apsveikumi par vēlēšanu iznākumu

Igaunijas ārlietu ministrs Magnuss Cahkna savā "X" profilā atzīmē, ka izskanējušās ziņas par pārkāpumiem dod pamatu nopietnām bažām. Rīgikogu Ārlietu komisijas vadītājs Margo Mihkelsons sociālajos tīklos paudis viedokli, ka, viltojot vēlēšanu iznākumu, valsts nevar pievienoties Eiropas Savienībai, bet gan nonākt atpakaļ Krievijas rokās. Tas ir tas, ko pretēji tautas vairākuma gribai vēlas Gruzijas valdošā partija.

Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis, nopietni ņemot vērā izskanējušās ziņas par pārkāpumiem, norāda, ka vēlēšanām ir jābūt balstītām uz brīvības un godīguma principiem.

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda, reaģējot uz izziņoto balsojuma iznākumu, uzskata, ka ir redzama valsts virzība prom no eiropeiskā kursa.

Savukārt Seima deputāts Žigmants Paviļonis daudz tiešāk komentējis izskanējušās ziņas, sakot, ka "Gruzijas murgs zog Gruzijas tautas eiropeisko nākotni".

Tikmēr "Gruzijas sapni" un premjerministru Irakliju Kobahidzi ar uzvaru vēlēšanās ir apsveikuši Armēnijas premjerministrs Nikola Pašinjans un Azerbaidžānas prezidents Ilhams Alijevs.

Atzinīgi par "Gruzijas sapņa" panākumiem ir izteicies arī Ungārijas ārlietu ministrs Pēters Sijārto, paužot, ka "neskatoties uz iejaukšanās mēģinājumiem, Gruzijas tauta ir izrādījusi savu gribu".

Pasaule reaģē uz Gruzijas vēlēšanu iznākumu
00:00 / 00:48
Lejuplādēt

Nevienlīdzīgi spēles noteikumi, spiediens un spriedze

Vēlēšanas ir nozagtas un konstitucionāls apvērsums. Tās ir dažas no frāzēm ko izteikusi Gruzijas opozīcija pēc tam, kad CVK dati norādīja uz valdošās partijas "Gruzijas sapnis" uzvaru.

Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem, tai izdevies nodrošināt 54% balsu, kamēr opozīcijai kopumā - 37%.

Opozīcija norāda uz plašiem pārkāpumiem pirms un pēc vēlēšanām, kam pievienojas arī vietējās organizācijas, kas novēroja vēlēšanas.

"Balsošanu "apgrūtināja nevienlīdzīgi spēles noteikumi, spiediens un spriedze", teikts Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību biroja, Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas (EPPA), Eiropas Parlamenta un NATO Parlamentārās asamblejas kopīgās novērošanas misijas paziņojumā, kurā arī paustas bažas par rezultātu ticamību.

Lai gan vēlētājiem tika piedāvāta izvēle starp 18 kandidātu sarakstiem un kandidāti kopumā varēja brīvi īstenot priekšvēlēšanu kampaņu, vēlēšanās bija vērojama iesakņojusies polarizācija un bažas par nesen pieņemtajiem tiesību aktiem un to ietekmi uz pamatbrīvībām un pilsonisko sabiedrību, kā arī ļoti šķeļoša kampaņas retorika, un tika saņemti daudzi ziņojumi par spiedienu uz vēlētājiem, teikts starptautisko novērotāju paziņojumā.

Novērošanas misija norādījusi, ka padziļinās politiskā sašķeltība, kā arī ievērojama finanšu resursu nelīdzsvarotība un valdošās partijas "Gruzijas sapnis" daudzās priekšrocības veicina jau tā nevienlīdzīgos spēles noteikumus. Gatavojoties vēlēšanām, daudzas pilsoniskās sabiedrības organizācijas ziņoja par "likuma par ārvalstu ietekmes caurskatāmību" stigmatizējošo ietekmi, kā arī par uzbrukumiem un iebiedēšanas gadījumiem. Uzbrukumi, iebiedēšana un iespējamās sankcijas par šī likuma neievērošanu ietekmēja pilsoniskās sabiedrības organizāciju spēju veikt savu darbu bez nepamatota spiediena.

Novērotāji atturas vēlēšanas dēvēt par nozagtām 

Pārkāpumu vidū ir balsošana ar svešu personas apliecību, vairākkārtēja balsošana, balsu pirkšana un liegšana novērotājiem piekļūt iecirkņiem, kā arī vēlētāju iebiedēšana un citi. Tiek pieļauts, ka manipulācijas veiktas ar vismaz 10% balsu. Tikai dažus no pārkāpumiem iezīmēja Eiropas Parlamenta novērotāju delegācijas vadītājs Antonio Lopezs.

"Dažos iecirkņos mūsu Eiropas Parlamenta komandas novēroja augstu spriedzi, apjukumu un haosu.

Vienā gadījumā – biļetenu ievietošanu ar varu, fizisku vardarbību pret novērotājiem, piekļuves liegšanu medijiem un novērotājiem, vēlētāju iebiedēšanu iecirkņos un ārpus tiem," klāstīja Lopezs.

Lai gan Lopezs un citi viņa novērotāji ieskicēja dažādus pārkāpumus, visi novērošanas misiju vadītāji preses konferencē atturējās vēlēšanas dēvēt par nozagtām vai neleģitīmām.

Kritiskākais viedoklis izskanēja no Eiropas Padomes parlamentārās asamblejas delegācijas vadītāja Iuliana Bulaja, kurš izteicās, ka vēlēšanu procesā novērotais iedragā ticību vēlēšanu iznākumam un godīgumam. Novērotāji pauda bažas par vairākām pazīmēm pirms vēlēšanām un to laikā, kas liecina par Gruzijas attālināšanos no Eiropas Savienības. Par to, kādu ceļu Gruzija ies, vēl esot pāragri spriest. Vismaz tā uzskata Pia Kauma, EDSO Parlamentārās asamblejas delegācijas vadītāja.

"Manuprāt, ir pāragri par to jebko teikt. Tas būs atkarīgs no tā, kas notiks pēc vēlēšanām, kāda valdība tiks izveidota un kādus soļus tā pieņems saistībā ar Eiropas Savienību."

Gruzijas opozīcija spriež par nākamajiem soļiem

Opozīcijas partiju bloka "Pārmaiņu koalīcija" pārstāvis Aleksandrs Krevo sarunā ar Latvijas Radio skaidroja, ka opozīcija lemj par tālākiem soļiem, jo rezultātus tā neatzīst.

"Mēs esam koordinācijas fāzē ar citām opozīcijas partijām, ar prezidentes administrāciju un pilsonisko sabiedrību par to, ko darīt tālāk, kādiem jābūt nākamajiem soļiem, lai nodrošinātu demokrātijas aizsardzību un mēs nenonāktu tīrā autoritārismā."

Šovakar ar paziņojumu klajā nāks Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili. Paredzams, ka vakarā Tbilisi ielās varētu iziet tā sabiedrības daļa, kas atbalsta valsts proeiropeisko ceļu un baidās no plašāku represiju viļņa no jaunās valdības puses.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti