Izraēla veikusi mērķtiecīgus uzlidojumus Gazas joslā; ANO brīdina par pārpildītām bēgļu nometnēm

Izraēlas bruņotie spēki aizvadītajā diennaktī veikusi mērķtiecīgus uzlidojumus Gazas joslas centrālajā daļā un uzbrukusi desmitiem mērķu, kas saistīti ar teroristu grupējumu "Hamās", liecina Izraēlas Aizsardzības spēku (IDF) publicētā informācija. Uzbrukumos nogalināts arī viens no "Hamās" 7. oktobrī sarīkotā slaktiņa organizatoriem.

Izraēlas aviācija turpina uzlidojumus Gazas joslā. Armija informēja, ka aizvadītajā diennaktī ir veikti vairāk nekā 250 gaisa triecieni pa "Hamās" objektiem, tostarp tuneļiem, komandcentriem un raķešu palaišanas iekārtām. Sauszemes spēki kopā ar iznīcinātājiem un bezpilota lidaparātiem uzbruka mērķiem Šedžajas rajonā.

Līdzīgs reids notika arī naktī uz ceturtdienu. 

Izraēlas armija apgalvoja, ka šādas operācijas ir daļa no gatavošanās plašākam sauszemes iebrukumam Gazas joslā.

Intensīvajos uzbrukumos līdz ar zemi ir nolīdzināti veseli dzīvojamie rajoni Gazas joslā. Izraēlas mediji norāda, ka tik plaši postījumi Gazas joslā nav pieredzēti nevienā no iepriekšējiem Izraēlas un "Hamās" kariem.

Karaspēks teritoriju pēc militārās operācijas pameta un netika ziņots par ievainotajiem Izraēlas pusē.

Izraēlas bruņotie spēki arī ziņojuši, ka nogalināts teroristiskā grupējuma "Hamās" augsta ranga komandieris Šadi Baruds, kurš palīdzēja sarīkot 7. oktobra uzbrukumus.

Bruņotie spēki arī publicēja videoierakstu – gaisa triecienu, kurā, domājams, Baruds tika nogalināts.

Neatkarīgie ārvalstu mediji šo paziņojumu nevarēja pārbaudīt.

Šedžajas rajonā, kur aizvadītajā diennaktī noticis reids, Izraēlas spēki jau pirms desmit gadiem veica sauszemes ofensīvu. Tā bija asiņaina, ātri pārauga haosā un pēcāk tika ziņots par vairākiem cietušajiem gan "Hamās", gan arī Izraēlas pusē. 

Laikraksts: Izraēlā valda domstarpības par sauszemes ofensīvu Gazā

Izraēlas armija ir gatava īstenot sauszemes operāciju Gazā un gaida pavēli tās uzsākšanai, taču Izraēlas politiskie un militārie vadītāji nav vienisprātis par to, kā tieši šai operācijai vajadzētu norisināties un vai tā vispār būtu jāveic, vēstīja laikraksts "The New York Times". 

Laikraksts arī ziņoja, ka kavēšanās uzsākt sauszemes operāciju Gazā ir daļēji saistīta ar sarunām par cilvēku atbrīvošanu, kurus "Hamās" 7. oktobrī rīkotajā uzbrukumā Izraēlai sagrāba par ķīlniekiem.

Politisko un militāro aprindu domstarpības radījušas arī bažas par sauszemes operācijas sarežģītības pakāpi, ņemot vērā, ka tā norisinātos blīvi apdzīvotās pilsētu teritorijās. 

Tāpat norit sarunas par to vai Izraēlas armijai vajadzētu rīkot vienu plaša mēroga operāciju vai vairākas mazākas. Laikraksts norādīja, ka Izraēlas varas iestādes arī bažījas par konflikta eskalācijas risku pieaugumu saistībā ar Libānā izvietotā teroristiskā grupējuma "Hizbullāh" veiktajām apšaudēm Izraēlas teritorijai.

Izraēlas spēki veic reidu ne tikai Gazā, bet arī Rietumkrastā

Palestīniešu ziņu aģentūra WAFA pavēstīja, ka pirms rītausmas notikušajos triecienos Gazas joslā nogalināti vismaz 30 cilvēki.

Vismaz 10 cilvēki gājuši bojā Izraēlas bruņoto spēku triecienā kādai četrstāvu mājai netālu no Gazas pilsētas, bet vēl astoņi – gaisa uzlidojumos Nuseras bēgļu nometnei Gazas centrālajā daļā, savukārt 12 cilvēki, tostarp viens bērns, nogalināti gaisa triecienos Rafahā.

Arī šo informāciju medijiem nav izdevies ne noliegt, ne apstipirnāt.

Četri cilvēki nogalināti arī Izraēlas spēku reidā Rietumkrastā, medijam "Al Jazeera" pavēstīja palestīniešu avoti. Viens no bojāgājušajiem bija bruņotā grupējuma "Dženinas bataljons".

"Hamās" kontrolētā Gazas Veselības ministrija apgalvo, ka kopš 7.oktobra Izraēlas triecienos ir nogalināti nedaudz vairāk kā 7000 teritorijas iedzīvotāju. Savukārt Pasaules Veselības organizācija apgalvo, ka no tiem aptuveni 40% ir bērni. 

ANO: bēgļu patversmes Gazā ir pārpildītas un pilsētā kritistki trūkst humānās palīdzības

Tikmēr ANO palestīniešu bēgļu aģentūra (UNWRA) paziņoja, ka līdz šim Gazas joslā bez pajumtes palikuši aptuveni 629 tūkstoši cilvēku, kas izmitināti 150 dažādos ANO izveidotos punktos pilnībā bloķētajā teritorijā.

Tas nozīmē, ka šo organizāciju patversmēs šobrīd uzturas teju trīs reizes vairāk cilvēku, nekā paredzēts.

"Pašreizējie pārapdzīvotības apstākļi aizvien rada bažas un apdraud veselību un cilvēku drošību," norādīja aģentūra.

Izraēlas spēku gaisa triecienos cietušas arī trīs ANO skolas. Viens cilvēks šajos uzbrukumos gājis bojā, bet vēl 15 ievainoti. Nogalināts arī vēl viens UNRWA darbinieks, tādējādi kopš konflikta sākuma bojāgājušo skaits sasniedzis 39.

Vairāk nekā 5000 Gazas iedzīvotāju, kas iepriekš dzīvoja Izraēlā, ir pārvietoti uz Rietumkrastu, liecina aģentūras sniegtā informācija. Arī šīm personām nepieciešama palīdzība – pārtika, pajumte un finansiāls atbalsts.

UNWRA vadītājs Filips Lazarīni teica, ka Gazas joslā izsīkst dzeramā ūdens, pārtikas un medikamentu krājumi. Viņš humanitāro situāciju Gazas joslā pielīdzināja žņaugšanai.

"Gazas joslas iedzīvotāji jūtas atstumti, atsvešināti un pamesti. Pēdējās nedēļas laikā es ļoti uzmanīgi sekoju līdzi tam, cik daudz kravas automašīnu ar humāno palīdzību iebrauc Gazā. Daudzi no mums šajā kravas automašīnā saskatīja cerību stariņu. Tomēr tas kļūst par uzmanības novēršanu, jo šīs dažas kravas automašīnas nav nekas vairāk kā drupatas, kas neko nemainīs 2 miljoniem Gazas joslas iedzīvotāju," norādīja Lazarīni. 

Kopš pagājušās nedēļas caur Ēģipti Gazas joslā ir iebraukušas vismaz 84 kravas automašīnas ar humāno palīdzību, taču ANO lēš, ka ik dienu teritorijā vajadzētu iebraukt ap simts palīdzības kravām, lai pilnībā apmierinātu Gazas iedzīvotāju pamatvajadzības.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. "Hamās" un to sabiedrotie arī sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.

Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis. Atbildot "Hamās", Izraēla uzsāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Izraēla īsteno Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi.

Ilgu laiku kara skartajā teritorijā tika liegta arī humānās palīdzības piegāde caur Rafāhas robežpunktu teritorijas ziemeļos. Kopš 21. oktobra teritorijā iebrauc neliels skaits kravas automašīnu ar palīdzību Gazas joslā mītošajiem palestīniešiem, taču degvielas un ūdens filtrēšanas sistēmu ievešana ir aizliegta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti