Polijā arvien populārāka kļūst pret ebrejiem, gejiem un ukraiņiem naidīgi noskaņota partija

Polijā arvien pieaugošu vēlētāju atbalstu pirms 15. oktobrī gaidāmajām parlamenta vēlēšanām ieguvusi galēji labējā partija "Konfederācija". Tās biedri ne tikai vairākkārt pauduši antisemītiskus, pret LGBTQ kopienu un abortiem vērstus apgalvojumus, bet arī vērsušies pret Polijas līdz šim sniegto atbalstu Ukrainai.

Īpašu atbalstu politiskajam spēkam pauduši jaunieši, kuriem apnikušas līdz šim Polijā ilglaicīgi valdošās partijas. "Konfederāti" ir solījuši ieviest zemākus nodokļus, veicināt mazāku atkarību no Eiropas Savienībā pieņemtajiem lēmumiem un ir iestājušies pret valsts līdz šim sniegto plašo atbalstu Ukrainai, norāda ziņu aģentūra AP.

Pirms četriem gadiem notikušajās parlamenta vēlēšanās "Konfederācija" ieguva gandrīz 7% balsu, taču šogad atbalsts partijai ir divkāršojies, un septembrī par to būtu gatavi balsot 15% balsstiesīgo.

Tādējādi partijai ir izredzes ierindoties trešajā vietā aiz līderpozīcijās esošajām – valstī jau valdošās nacionāli konservatīvās partijas "Likums un taisnīgums", kā arī opozīcijas partijas "Pilsoniskā koalīcija", kuru vada bijušais Polijas premjerministrs un kādreizējais Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks.

Politikas vērotāji spriež, ka tādā gadījumā "Konfederācija" kopā ar "Likums un taisnīgums" varētu izveidot koalīciju, kas vēl vairāk attālinātos no ES un NATO kopīgi realizētās politikas, kā arī varētu mazināt Polijas līdzšinējo atbalstu Ukrainai.

"Konfederāti" gan pagaidām uzstāj, ka uzvaras gadījumā nesadarbosies ar Polijas lielajām partijām.

"Mēs piedalāmies vēlēšanās, lai apgāztu galdu, pie kura sēž visi (Polijas) politiķi," sacīja partijas līdzpriekšsēdētājs Kšištofs Bosaks, uzstājoties Katovicē notikušajā kongresā, kurā partija iepazīstināja ar savu kampaņas saukli "Mēs varam visu".

Partijas kongresa atklāšanā izskanēja rokmūzikas koncentrs, kuru pavadīja krāšņs pirotehnikas šovs un uz skatuves rūcoši motocikli.

Viens no "Konfederātu" pieaugošās popularitātes cēloņiem ir tas, ka tās līderi uzstāja, ka Polija – galvenais ukraiņu sabiedrotais, nesaņem pelnīto pateicību par ieroču nosūtīšanu Kijivai un līdz šim sniegto palīdzību kara plosītās valsts bēgļiem, kas Polijā ir ieradušies ļoti kuplā skaitā.

Līdzīgi kā citas Eiropas galēji labējās partijas, "Konfederācija" iestājas ne tikai pret obligātu vakcinēšanos pret Covid-19, bet arī pret masveida migrāciju. Partija ir naidīgi noskaņota pret LGBTQ kopienu, kā arī skeptiski vērtē klimata pārmaiņas.

Partija, kuras pilnais nosaukums ir "Konfederācija, brīvība un neatkarība", ir 2018. gadā dibināta radikālu nacionālistu un brīvā tirgus libertāriešu alianse.

Partija kritizē valdības sociālos tēriņus un likumus, vēlas pārskatīt pabalstu sistēmu un samazināt nodokļus valstī.

"Konfederātu" vidū ir pretrunīgi vērtētas personas, kuru publiskie izteikumi un darbības bijušas antisemītiskas, homofobiskas un vērstas pret cilvēku pamatbrīvībām.

Tā, piemēram, partijas līdzpriekšsēdētājs ir kādas alus darītavas vadītājs Slavomirs Mencens, kurš 2019. gadā savus atbalstītājus uzrunāja ar sekojošiem vārdiem: 

"Mēs nevēlamies ne ebrejus, ne homoseksuāļus, ne abortus, ne nodokļus, ne Eiropas Savienību."

Viens no partijas redzamākajiem līderiem ir 80 gadus vecais Janušs Korvins-Mike, kurš iepriekš tika atstādināts no darba Eiropas Parlamentā, jo darba sesiju laikā regulāri sazinājās ar saviem kolēģiem, izmantojot nacistu sveicienu. 

Viņš arī teicis, ka Polijai Otrajā pasaules karā vajadzēja sadarboties ar Hitleru, un apgalvoja, ka nacistu līderis par holokaustu neko neesot zinājis. Tāpat viņš ir izteicies, ka sievietēm diez vai vajadzētu ļaut balsot, kļūdaini apgalvojot, ka sievietes esot "mazāk inteliģentas". Korvins arī aizstāvējis Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu pēc agresorvalsts realizētā pilna mēroga iebrukuma Ukrainā.

Vēl viens pretrunīgs partijas politiķis ir Gžegožs Brauns, kurš nepatiesi apgalvojis, ka pastāv centieni Poliju padarīt par "ebreju valsti", un tāpat viņš ir aicinājis noteikt kriminālatbildību par homoseksualitāti.

Vislielākās ovācijas sestdien notikušajā partijas kongresā tika veltītas tieši šiem diviem politiķiem.

"Ekstrēmistu vēlētāji veido tikai nelielu Polijas sabiedrības daļu. Ja "Konfederāti" vēlas iegūt plašāku vēlētāju atbalstu, viņiem ir jāpāriet uz centrisku politiku un jāpiešķir maigāki vaibsti tās pārstāvētajam nacionālismam un ekstrēmistu politikai," vērtēja politikas izdevuma "Visegrad Insight" galvenais redaktors Vojcehs Pžibiļskis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti