Gruzijas ekspremjers iztiesājis gandrīz viena miljarda dolāru kompensāciju

Eiropas Komisijai (EK) apstiprinot Šveices bankas UBS paredzēto konkurenta "Credit Suisse" pārņemšanu, nebeidzas grūtībās nonākušās bankas likstas. "Credit Suisse" meitasuzņēmumam ir jāizmaksā kompensācija 926 miljonu dolāru apmērā bijušajam Gruzijas premjerministram un miljardierim Bidzinam Ivanišvili. Šādu lēmumu pieņēma Singapūras Starptautiskā komerclietu tiesa (SICC).

Gruzijas ekspremjers iztiesājis gandrīz viena miljarda dolāru kompensāciju
00:00 / 02:59
Lejuplādēt

2004. gada beigās Ivanišvili, kurš tiek dēvēts par vienu no bagātākajiem cilvēkiem Gruzijā, ieguldīja "Credit Suisse Trust" bankā vairāk nekā miljardu dolāru. Vēlāk tika atklāts, ka daļu no šiem līdzekļiem piesavinājies "Credit Suisse" finanšu konsultants Patriss Leskodrons.

Tiesas lēmumā norādīts, ka Singapūrā reģistrētā "Credit Suisse Trust" banka nav izpildījusi savas saistības pret Ivanišvili un citiem klientiem, nenodrošinot viņu finanšu aktīvu aizsardzību.

Tiesa arī norādīja uz "Credit Suisse" nespēju atklāt bankas toreizēja darbinieka finanšu mahinācijas.

Leskodrons izmantoja Ivanišvili kontos esošus līdzekļus, lai apslēptu pieaugošos zaudējumus Krievijas klientu finanšu portfeļos. 2018.gadā Leskodronam par krāpšanu un dokumentu viltošanu tika piespriests piecu gadu cietumsods. Viņš atzinās, ka bez klientu ziņas viltojis viņu parakstus, lai iegādātos akcijas, kā rezultātā tika nodarīti zaudējumi vairāk nekā 150 miljonu ASV dolāru apmērā. Bijušais "Credit Suisse" finanšu konsultants pirmstiesas apcietinājumā pavadījis divus gadus, līdz ar to viņš tika atbrīvots 2019. gadā. Neilgu laiku vēlāk, 2020. gada jūlijā, viņš izdarīja pašnāvību.

Jau pēc Leskodrona nāves Šveices finanšu regulatoram kļuva zināms, ka laikā no 2009. līdz 2015. gadam "Credit Suisse" saņēma simtiem sūdzību par viņa darbībām. Taču banka nespēja pienācīgi uz tām reaģēt. Regulators arī konstatēja, ka daži "Credit Suisse" vadītāji un administratori zināja par Leskodrona pārkāpumiem, taču izvēlējās pievērt uz to acis. Tikmēr aģentūras "Bloomberg" finanšu eksperts un apskatnieks Žans-Patriks Barnerts atzīmēja, ka Singapūras tiesas lēmums iezīmē kontroles un riska pārvaldības trūkumus "Credit Suisse", pirms to pārņēma Šveices banka UBS.

"Mēs zinām, ka "Credit Suisse" trūka riska pārvaldības un problēmu novēršanas kapacitātes biznesā kopumā. Tātad šis tiesas lēmums varētu nebūt tik daudz par naudu, lai gan, protams, tas kaitē bankai...tas vairāk attiecas uz reputāciju nākotnē.

Un būs interesanti vērot, kā UBS to pavērsīs. Protams, viņi par to vainos iepriekšējo "Credit Suisse" vadību. Taču kopumā tiesas lēmums nenāk par labu bankas reputācijai," teica Barnerts.

Iepriekš Ivanišvili advokāti iesniedza prasības pret "Credit Suisse" Jaunzēlandes un Bermudu salu tiesās. 2022. gadā tiesa Bermudu salās jau pieņēma lēmumu, ka Ivanišvili no bankas jāsaņem kompensācija 607 miljonu dolāru apmērā. Singapūras tiesa šajā sakarā nolēma, ka pusēm ir jāvienojas par galīgo kompensācijas summu, lai zaudējumu atlīdzība netiktu atmaksāta divreiz.

Savukārt banka "Credit Suisse Trust" paziņoja, ka pilnībā pārsūdzēs Singapūras tiesas lēmumu arbitrāža tiesā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti