Rīta Panorāma

Rietumos kritizē Putina plānu izvietot kodolieročus Baltkrievijā

Rīta Panorāma

Nīderlandē atvērts Keukenhofas ziedu dārzs

Izraēlā nerimst protesti pret tiesu sistēmas reformu

Izraēlas prezidents aicina apturēt protestus izraisījušo tiesu reformu

Izraēlā turpinās plaši iedzīvotāju protesti pret pretrunīgi vērtēto tiesu sistēmas reformu. Situāciju vēl vairāk nokaitēja aizsardzības ministra atlaišana. Izraēlas prezidents Ichaks Hercogs pirmdienas rītā paziņoja, ka protestus izraisījušās tieslietu reformas ir nekavējoties jāaptur.

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu aizsardzības resora vadītāju Joavu Galantu atlaida no amata, pēc tam, kad ministrs aicināja apturēt reformas virzīšanu.

Valdības vadītāja partijas biedrs uzrunā televīzijā norādīja, ka plānotās izmaiņas izraisījušas nesaskaņas Izraēlas militārajās aprindās un apdraud valsts drošību.

Viņš arī aicināja valdošo koalīciju nogaidīt, līdz parlaments nākammēnes atsāks darbu pēc pārtraukuma.

Izraēlas prezidents aicina apturēt protestus izraisījušo tiesu reformu
00:00 / 02:37
Lejuplādēt

"Pieaugošā plaisa mūsu sabiedrībā negatīvi atsaucas uz Izraēlas Aizsardzības spēkiem un drošības dienestiem. Tas rada skaidrus, tūlītējus un taustāmus draudus valsts drošībai. Es to nepieļaušu," paziņoja Galants.

Netanjahu uzstāj, ka reforma nepieciešama, lai stiprinātu varas līdzsvaru, bet pretinieki norāda, ka ar to tiks panākts tieši pretējais. Reforma faktiski vājinātu Augstākās tiesas varu, jo jebkuru tās lēmumu varētu atcelt ar vienkāršu parlamenta vairākuma balsojumu.

Tāpat reforma politiķiem dotu lielāku ietekmi tiesnešu izvēlē, jo palielinātu to pārstāvniecību komitejā, kas šos tiesnešus ieceļ. Viens no reformas elementiem jau ticis apstiprināts – ģenerālprokuroram vairs nav tiesību pie varas esošu premjeru pasludināt par amatam neatbilstošu.

Likumprojekts arī varētu nākt par labu Netanjahu tiesas procesā, kurā viņš apsūdzēts korupcijā.

Protestētāji ir pārliecināti, ka premjera virzītā tieslietu sistēmas reforma apdraud demokrātiju, un kamēr tā netiek atcelta, padoties negrasās.

"Mēs turpināsim cīnīties, kamēr šis neprāts tiek apturēts un mūsu valstī atjaunota kārtība," vēsta protestu dalībniece Karmita.

"Vai ebreji jau nav cietuši pietiekami? Tas ir viss, ko es varu pateikt. Lai viņš iet, liek mums mieru. Man vienalga, kas nāks viņa vietā – jebkurš ir labāks par Netanjahu," uzskata protestētājs Surs.

Premjera birojs nekomentēja Netanjahu lēmumu, bet uz to reaģēja jau tā neapmierinātie izdzīvotāji. Pilsētu ielās izgāja tūkstošiem cilvēku, un protesti turpinājās visu nakti.

Mediji pirmdienas rītā publiskoja videomateriālus, kuros redzams, kā kārtības sargi izmanto ūdensmetējus pret protestētājiem, kas mēģināja bloķēt kādu šoseju Telavivā. Pret akcijas dalībniekiem tika izmantota arī jātnieku policija.

Protestējot pret aizsardzības ministra atlaišanu, no amata atkāpās Izraēlas ģenerālkonsuls Ņujorkā Asafs Zamirs,

kurš paziņoja, ka viņš ir nolēmis pievienoties cīņai par Izraēlas nākotni, lai nodrošinātu, ka valsts arī turpmāk būtu demokrātijas un brīvības bāka pasaulē.

Netanjahu lēmumu asi kritizējuši arī divu lielāko pozīcijas partiju līderi Benijs Gancs un Jairs Lapids, kuri kopīgā paziņojumā norādīja, ka "nacionālā drošība nevar būt kārts politiskā spēlē".

Viņuprāt, Netanhaju ir pārkāpis sarkano līniju. Satraukumu par notikumu attīstību Izraēlā paudusi arī ASV valdība, kuras paziņojumā teikts, ka ASV un Izraēlas attiecību pamatu arī turpmāk ir jāveido demokrātiskām vērtībām.

Izraēlas prezidents aicināja reformu apturēt un norādīja, ka valdībai ir jārīkojas atbildīgi un jāatjauno Izraēlas vienotība.

Izraēlas mediji pirmdienas rītā vēstīja, ka Netanjahu ir nolēmis piekāpties protestētājiem un gatavojas paziņot par tieslietu reformas apturēšanu. Taču vēlāk pienāca informācija, ka Netanjahu uzstāšanās ir atcelta, jo nacionālās drošības ministrs Itamars Ben Gvirs, kurš vada galēji labējo partiju "Otzma Yehudit", ir piedraudējis pamest koalīciju, ja reforma netiks virzīta tālāk.

Bijušais Izraēlas premjers Ehuds Baraks izteicies, ka šī ir lielākā krīze, kas skārusi valsti pēdējo 70 gadu laikā. Bet daži eksperti min, ka šis ir Netanjahu valdības "beigu sākums", jo premjers ar reformu aizgājis par tālu.

KONTEKSTS:

Izraēlas valdība uzstāj, ka Augstākā tiesa pārlieku iejaucas politiskajos lēmumos, un rosina ar likumu ļaut parlamentam tiesas lēmumus atcelt ar vienkāršu balsu vairākumu. Reforma arī paredz valdībai lielāku varu pār tiesnešu iecelšanu, palielinot valdības ietekmi pār komisiju, kas izraugās tiesnešus.

Izraēlas valdība jau nākamnedēļ plāno virzīt apstiprināšanai reformai būtiskus elementus.

Netanjahu nesen pauda pārliecību, ka nepieciešamais balsu skaits reformas pieņemšanai tikšot savākts pat tad, ja tam parādīsies daži pretinieki.

Kritiķi norādījuši, ka reforma apdraud varas dalīšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti