Gruzijas CVK oficiālie dati rāda, ka četri opozīcijas saraksti ir tālu atpalikuši no "Gruzijas sapņa". "Pārmaiņu koalīcija" esot saņēmusi 11,2% balsu, "Vienotība - Nacionālā kustība" - 9,8%, "Stiprā Gruzija" - 9,1%, "Par Gruziju" - 8,3% balsu.
Gaidāms, ka rezultāti pēc visu balsu saskaitīšanas kļūs zināmi svētdien no rīta.
Opozīcijas partijas jau pirms vēlēšanām pauda bažas, ka "Gruzijas sapnis" varētu viltot vēlēšanu rezultātus. Paredzams, ka opozīcija aicinās savus atbalstītājus uz protestiem.
Gruzijas proeiropeiskā prezidente Salome Zurabišvili pavēstījusi, ka eiropeiskie spēki esot ieguvuši 52% balsu, par spīti valdošās varas centieniem falsificēt vēlēšanas.
European Georgia is winning with 52 % despite attempts to rigg elections and without votes from the diaspora 👍🇬🇪🇪🇺
— Salome Zourabichvili (@Zourabichvili_S) October 26, 2024
Sestdien notikušās vēlēšanas tika raksturotas kā izšķiroša izvēle par Gruzijas turpmāko politisko kursu. "Gruzijas sapnis" ir pie varas jau 12 gadus, un partijai tiek pārmesta Gruzijas vešana autoritārisma virzienā un ciešu attiecību uzturēšana ar Krieviju. Savukārt opozīcijas partijas solīja, ka uzvaras gadījumā veicinās straujāku Gruzijas tuvināšanos Eiropas Savienībai.
Saskaņā ar Centrālās vēlēšanu komisijas datiem vēlētāju aktivitāte parlamenta vēlēšanās Gruzijā bija 58,96%.
Vēlēšanu laikā tika ziņots par dažādiem pārkāpumiem, arī piekautiem opozīcijas pārstāvjiem. Neskatoties uz to, cilvēki steidza atdot savu balsi iecirkņos, izdarot izvēli par labu vai nu eiropeiskam ceļam, ko pārstāv opozīcija, vai par labu draudzīgām attiecībām ar Krieviju, ko atbalsta pašreizējā vara. Oficiālie dati liecina, ka vēlēšanu aktivitāte ir augstāka nekā 2020. gadā. Iecirkņi slēgti pulksten 19 pēc Latvijas laika.
Vēlētāju aptauju dati uzrādīja atšķirīgu ainu no oficiālajiem CVK rezultātiem, taču arī šajās aptaujās līdera pozīcijā bija līdzšinējā varas partija. Opozīcija gan vēl saglabā cerības uz uzvaru un pro-rietumniecisku Gruziju. Vēl jāskaita balsis arī ārvalstu iecirkņos.
❗️EXIT POLLS
— Anna Gvarishvili (@AnnaGvarishvili) October 26, 2024
Mtavari TV/harrisX (opposition)
GD: 42%
Unity Coalition: 18%
Coalition for Change: 13%
Strong Georgia Coalition: 9%
For Georgia: 8%
Formula TV/Edison Research (opposition)
GD: 40.9%
Unity Coalition: 16.7%
Coalition for Change: 16.7%
Strong Georgia Coalition:…
Neskatoties uz neskaidrību, ļaudis jau sākuši svinēt gan "Gruzijas sapņa", gan opozīcijas uzvaras.
Partija "Gruzijas Sapnis" jau svin "uzvaru", ielās izsūtot šos "atbalstītājus". Līdz šim publicētie dažādie exit poll dati gan liecina par abu pušu uzvaru. @LRZinas #GeorgiaElections pic.twitter.com/5bVsoxjRyk
— Rihards (@RihardsPP) October 26, 2024
Aktivitāte augstāka nekā iepriekšējās divās vēlēšanās
Rindas pie vēlēšanu iecirkņiem galvaspilsētā Tbilisi bija novērojamas daudzviet, tostarp jau no plkst. 8, kad vērās iecirkņu durvis. Sestdien nebija nedz īpaši silts, nedz saulains un dažubrīd uzlija arī lietus, bet cilvēkus tas neatturēja no došanās vēlēt. Aktivitāte ir lielāka nekā 2020. gada vēlēšanās, un aktīvi balso arī ārvalstīs dzīvojošie gruzīni.
Daudz cilvēku bija arī pie vienas no galvaspilsētas skolām, kur ierīkoti veseli trīs iecirkņi. Rindās gaida daudzi desmiti cilvēku, un skolas durvis ciet un vaļā virinās teju nemitīgi. Latvijas Radio nenovēroja īpašus pārkāpumus. Vienīgi iecirkņa darbiniekiem reizi pa reizei nākas vēlētājiem izpalīdzēt ar biļetenu reģistrēšanu, jo balsošana šī gada parlamenta vēlēšanās teju visur notiek elektroniski. Pie iecirkņa uzrunātie gruzīni atzīst, ka šīs vēlēšanas ir svarīgas, tādēļ nenākt un nebalsot nemaz nav bijis prātā.
"Kad tev priekšā ir jautājums – kas ir labāk? Tad katram pilsonim ir jāatnāk un jāpasaka – lūk, tā ir labāk! Tagad Gruzijai ir tāds jautājums – vai nu tur, vai tur, un ir jāpasaka, uz kuru pusi gribi. Es, protams, gribu tikai uz priekšu - par labāku dzīvi, eiropeisku ceļu, bet ar Gruzijas saknēm. Jo Gruzijai ir liela vēsture un kādam no turienes norādīt, ko mums darīt, to nevar. Un mieru gribam, tas pirmām kārtām," stāsta kāds vēlētājs.
Fiksēti dažādi pārkāpumi, arī balsu pirkšana un fiziska ietekmēšana
Lai gan Latvijas Radio apmeklētajos vēlēšanu iecirkņos viss tiešām izskatījās organizēti un veikli, tā nebūt nav visur. Jau no rīta sāka pienākt ziņas par desmitiem dažādu pārkāpumu un incidentu. Publicēti video ar kautiņiem no iecirkņiem, kuros iesaistīti opozīcijas pārstāvji.
Pie atsevišķiem iecirkņiem bija manāmi melnās drēbēs tērpti vīrieši, kuri mēģināja provocēt cilvēkus. Konstatēti arī iespējami balsu pirkšanas mēģinājumi.
Kādā vēlēšanu iecirkņa urnā biļetenu čupu mēģināts ātri iebāzt ar varu, kā arī ziņots par vairāku biļetenu izsniegšanu vienai personai. No incidentiem nav izbēguši arī mediji un novērotāji, kuriem atsevišķās vietās centās liegt piekļuvi iecirknim. Vienu jaunu novērotāju mēģinājusi piekaut kāda vīriešu grupa, bet mediju darbinieki saskārušies ar fiziskas un verbālas vardarbības gadījumiem.