ĪSUMĀ:
- Ar Gruzijas valdošo partiju valsts ieslīgusi dziļāk Krievijas ietekmes orbītā.
- Sabiedrības atbalsts Gruzijas virzībai uz ES opozīcijai licis mobilizēties.
- Aptaujas lielāku atbalstu rāda valdošajai partijai, taču daudz ziņu par vēlētāju ietekmēšanu.
- Eksperti neizslēdz vēlēšanu rezultātu falsifikāciju; tādā gadījumā prognozē masu protestus.
Ar Gruzijas valdošo partiju valsts ieslīgusi dziļāk Krievijas ietekmes orbītā
Gruzijā pie varas jau 12 gadus atrodas partija "Gruzijas sapnis". Pēdējo mēnešu laikā ar partijas dibinātāju, ietekmīgo un bagāto Bidzinu Ivanišvili priekšgalā Gruzija ieslīgusi dziļāk Krievijas ietekmes orbītā. Šī partija būtībā ir kļuvusi par Kremļa ruporu Gruzijā.
Domnīcas "Atlantijas padome" vecākais pētnieks Braeins Vitmors intervijā Latvijas Radio pauda pārliecību, ka Krievijai Gruziju līdz šim ar mierīgiem paņēmieniem ir izdevies veiksmīgi sagrābt savās spīlēs, tieši tādēļ šajā valstī nav redzēts pilna mēroga iebrukums, kā tas ir noticis Ukrainā.
"Sākumā jums ir sociāla valsts sagrābšana un dezinformācijas izmantošana, lai tauta kļūtu antirietumnieciska. Un daļēji Krievijai tas ir izdevies. Nākamais posms ir elites sagrābšana ar korupciju, un būtiska daļa Gruzijas elites ir korumpēta un ar saiknēm Krievijā. Visbeidzot ir visas valsts sagrābšana. Bet, ja Krievijai visas šīs trīs lietas neizdodas, tā ķeras pie zemes sagrābšanas. Un ja pilsoniskajai sabiedrībai izdodas šo procesu pagriezt otrādi vai Krievija īstenos teritorijas sagrābšanu? Vai tai tam ir resursi? Šie ir jautājumi, ko es uzdodu," atzīmēja Vitmors.
Centienos noturēties pie varas "Gruzijas sapnis" savā vēlēšanu kampaņā izmanto plakātus, kuros aicina cilvēkus izdarīt izvēli par labu mieram vai karam, baidot vēlētājus, ka opozīcijas uzvaras gadījumā valsti piemeklēs Ukrainas liktenis.
Gruzijas universitātes profesors, doktors Šalva Dzebiašvili vērtēja: ""Gruzijas sapnis" koncentrējas uz bailēm, uzsverot augsto risku, kāds pastāv - ka valsts tiks ierauta karā, ja partija neuzvarēs. Un ir arī citas bailes, kas saistītas ar Rietumeiropas dekadentisko dabu, proti, visa šī anti-LGBT propaganda un tā tālāk. Un ļoti maz tiek runāts pa nākotnes solījumiem, socioekonomiskiem sasniegumiem, plāniem un uzlabojumiem. Par to ir maz informācijas. Turpretim opozīcija šīs vēlēšanas pozicionē kā referendumu. Referendumu, kas patiesībā atspoguļo dilemmu un izvēli starp nākotni Eiropā un Krievijas pagātni vai Krievijas tumsu."
Atbalsts Gruzijas virzībai uz ES opozīcijai licis mobilizēties
Atbalsts virzībai uz ES Gruzijas tautā ir liels, un tas opozīcijai licis mobilizēties, un šo ceļu atbalsta arī prezidente Salome Zurabišvili. Valsts tuvināšanās Krievijai ir mobilizējusi arī jauno paaudzi, lai gan ne tikai, jo "par" varas maiņu ir arī vecāka gadagājuma cilvēki.
Piemēram, arī kāds Latvijas Radio Tbilisi ielās uzrunāts vīrietis: "Gruzijai noteikti ir jādraudzējas ar Eiropu. Krievijā nav demokrātijas, tur valsti pārvalda oligarhi. Es domāju, ka arī Krievijai ir jāatgūstas, lai notiktu demokrātiskas tendences un notiktu pārmaiņas. Jābūt tā, ka katrai valstij ir sava izvēle, kurp iet, un nevajag viņas okupēt. Tām pašām jālemj, ar ko draudzēties. Ja viņi ļoti vēlas, lai Gruzija ar Krieviju draudzējas, tad lai paši kļūst tik attīstīti, lai Gruzija vēlētos ne uz Eiropu iet, bet pie viņiem iet un ar viņiem draudzēties."
Jāpiebilst, ka lielai daļai cilvēku Gruzijā nepatīk arī opozīcijas partijas, taču šai cilvēku daļai un Rietumus atbalstošajām partijām ir viens mērķis – tuvināties Eiropai. Un pašreizējās varas kritiķi ir pārliecināti, ka Krievijai izdabājošo politiķu palikšana pie varas radīs postošas sekas valstij.
Profesors Dzebiašvili skaidroja: "Tas ir skaidrs – tas būs liels represiju vilnis. Pirmkārt, politisks. "Gruzijas sapnis" un tās līderis paziņoja, ka tā vērsīsies pret opozīciju, ko tā sauc par "kolektīvo nacionālo kustību". Ka visi šo opozīcijas partiju līderi un atbalstītāji ir jāliek cietumā. Tas ir tas, ko viņi oficiāli un skaidri pateica. Autoritārisma līmenis noteikti būs daudz augstāks nekā tagad. Jo viņi iegūs leģitimizāciju no sabiedrības un sajutīs, ka viņu rīcība un plāni ir atbalstīti, un nebūs iemesla nebūt vēl striktākiem, autoritārākiem, būtībā pārvēršot Gruziju Baltkrievijā."
Aptaujas lielāku atbalstu rāda valdošajai partijai; daudz ziņu par vēlētāju ietekmēšanu
Lai gan dažādas pazīmes norāda uz to, ka vēlēšanu procesā cenšas iejaukties Krievija, "Gruzijas sapnis" uzstāj, ka politiskajos procesos valstī dažādos veidos iejaucas tieši Rietumi, tostarp finansējot Eiropu atbalstošus mītiņus.
"Gruzijas sapnis" arī turpina publiski norādīt, ka valsti virzīs tuvāk Eiropai, taču darbi liecina par pretējo. Tiek vajāti žurnālisti un nevalstiskās organizācijas, kurām, kā apgalvojusi valdošā partija, ir politiski nolūki. Gruzijā arī pieņemts ārvalstu aģentu likums – dēvēts par Krievijas likumu -, kā arī seksuālo minoritāšu "propagandas" likums. Šie un citi soļi radījuši neapmierinātību sabiedrībā.
Taču vai neapmierinātība Gruzijā ir pietiekama, lai notiktu varas maiņa?
Gruzijā sabiedrisko domas aptauju pirms vēlēšanām ir daudz, un tās rāda dažādu procentu sadalījumu.
Vairāku proeiropeisku partiju apvienībām aptaujas sola 15-20% atbalstu, savukārt "Gruzijas sapnim" tās paredz vairāk nekā 30% atbalstu.
Gruzijas diasporā, kas pārsvarā atrodas Eiropā un ASV, liels atbalsts būs uz Eiropu orientētajiem spēkiem. Un paredzams, ka arī Gruzijas lielajās pilsētās vairāk balsu iegūs opozīcija, savukārt reģionos lielāks atbalsts gaidāms "Gruzijas sapnim". Daļējs iemesls tam ir arī mazāk turīgo vēlētāju iebiedēšana.
Gruzijas jauno advokātu asociācija jeb "GYLA" ir nevalstiskā organizācija – viena no lielākajām, kas novēro vēlēšanas. Organizācijas pārstāve Nanuka Kuruašvili stāstīja: "Mēs esam saņēmuši daudz ziņojumu no medijiem, novērotājiem un arī pilsoņiem, ka cilvēkiem atņem ID kartes. Tie ir kādi koordinatori. Tas nav tieši "Gruzijas sapnis", bet šīs personas ir saistītas ar partiju. Tas notiek tik plaši, ka tiesībaizsardzības iestādēm būtu jāreaģē. ID kartes tiek atņemtas, lai persona neierastos vēlēšanu iecirkņos. "Gruzijas sapņa" vēlētājiem tās atņem, lai mēģinātu tos iebiedēt, jo tiek pierakstīti dati un šīs personas saka, ka tagad zinās, par ko vēlētājs balsojis."
Organizācija, kuru pārstāv Kuruašvili, īpašu uzmanību vēlēšanās pievērsīs elektroniskajai balsošanai, kas ir jaunums šajās vēlēšanās, un tā tiks izmantota daļā iecirkņu. Šis noteikti būs viens no šķēršļiem, lai veiksmīgi manipulētu ar balsīm.
Eksperti neizslēdz vēlēšanu rezultātu falsifikāciju; tādā gadījumā prognozē masu protestus
Eksperti, opozīcijas politiķi un aktīvisti ir pārliecināti, ka valdošā partija pēc vēlēšanām mēģinās manipulēt ar rezultātiem, par ko liecina daudzas pazīmes un ziņojumi par pārkāpumiem jau pirms vēlēšanām. Taču atklāts paliek jautājums, kā un kādā mērogā.
Domnīcas "Atlantijas padome" vecākais pētnieks Braeins Vitmors norādīja: "Mēs nezinām, vai "Gruzijas sapnim" ir pietiekami resursi, lai falsificētu vēlēšanas, un nezinām, kā attīstīsies notikumi, ja šāda falsifikācija notiks. Gruzijas pilsoniskā sabiedrība izies ielās ar spēku, un vai tad mēs nonāksim Maidana situācijā? Un tad ir jautājums, kā reaģēs Krievija?"
Arī ieslodzītā bijušā Gruzijas prezidenta Mihaila Saakašvili opozīcijā esošās partijas "Apvienotā nacionālā kustība" pārstāvis ārlietu jautājumos Aleksandrs Krevo uzskata, ka rezultātu falsifikācijas gadījumā cilvēki izies ielās un tam, ko teiktu opozīcija, nebūtu nekādas nozīmes.
"Tam īsti nav nozīmes, ko mēs darīsim. Svarīgi ir tas, ko darīs cilvēki. Cilvēki protestēs, un esam redzējuši gruzīnu apņēmību, kad tie protestē. Un tie būs lieli protesti, jo visi zina, no kuras puses pūš vējš. Tas pūš pret Bidzinu Ivanišvili un pūš Eiropas Savienības virzienā. Pat tad, ja mēs, visas politiskās partijas, teiktu – neejiet protestēt, cilvēki tāpat ietu," sacīja Krevo.
Ja droši var teikt, ka Gruzijas cilvēki izies ielās vēlēšanu falsifikācijas gadījumā, ko darīs Rietumi? ES par Gruzijas arvien lielāku nosvēršanos Krievijas virzienā ir bažīga un tādēļ jau šobrīd Gruzijas virzība uz ES būtībā ir apstājusies. Gadījumā, ja tiks konstatēti plaši pārkāpumi vēlēšanu procesā un "Gruzijas sapnis" ar jebkādiem līdzekļiem centīsies palikt pie varas, ES varētu lemt par vīzu liberalizācijas programmas apturēšanu, savukārt ASV – noteikt sankcijas.