Pieaug saspīlējums starp Izraēlu un "Hizbullāh"
Vismaz 500 bojāgājušo, no kuriem 50 ir bērni, un tūkstošiem ievainoto Libānā, – tā ir statistika kopš pirmdienas, kad Izraēla uzsāka ļoti intensīvus uzlidojumus, vērstus pret grupējumu "Hizbullāh".
"Libānā grupējums "Hizbullāh" būtībā ir valsts valstī, un libāņu politiķi, liela daļa, vienkārši ir tādi, nu… Viņi neko nevar izdarīt. Viņiem ir jādara tas, ko liek "Hizbullāh". Tā, man liekas, ir lielākā Libānas traģēdija, ka būtībā visa valsts ir kā ķīlnieki vienam grupējumam. Es to tā uztvertu," pauda Ķezberis.
Kā pagājušajā nedēļā paziņoja Izraēlas aizsardzības ministrs, karš ir iegājis jaunā stadijā un tagad fokuss vairāk būšot pievērsts valsts ziemeļiem. Jauno stadiju iezīmēja "Hizbullāh" biedriem izsniegto peidžeru uzspridzināšana, kas nogalināja vairākus desmitus, bet savainoja tūkstošiem kaujinieku.
"Šeit no tādas starptautisko attiecību perspektīvas mēs redzam to, ko sauc par eskalācijas spirāli. Šādām apšaudēm starp karojošajām pusēm aizvien pieaugošā intensitātē vienā brīdī ir iespēja pāriet pilna mēroga karā. Šīs apšaudes [no "Hizbullāh" puses] Izraēlas teritorijā un spiestā kārtā evakuēti civiliedzīvotāji… Kaut kādā brīdī Izraēlai ir jāreaģē. Nu es teiktu, ka Izraēla šobrīd saredz, ka tai ir kapacitāte kaut kādā veidā vājināt "Hizbullāh", iespējams, pat padarīt viņus kaujas nespējīgus, un to mēs redzam pēdējās pāris nedēļās gan ar šo peidžeru uzbrukumu, gan gaisa triecieniem," skaidroja Astukevičs.
Līdz ar šīs nedēļas uzlidojumiem Libānas slimnīcas ir pārpildītas, un tas Libānas medicīnai ir milzīgs izaicinājums. Taču runa nav tikai par veselības aprūpes sistēmu. Tūkstošiem ģimeņu ir devušās bēgļu gaitās, bēgot no Izraēlas apšaudītajiem rajoniem.
Valstī, kas jau līdz šim ir cīnījusies ar pamatīgu ekonomisko krīzi, tas ir liels izaicinājums. Kā no Beirutas ziņo žurnālisti, Libānā aug gan dusmas, gan bailes par tālākajiem notikumiem.
"Noteikti reputācijas jautājums Izraēlai ir cietis šī gada laikā. Ja mēs redzēsim pilna mēroga kaut kādu sauszemes operāciju Libānā, nu tad noteikti sekos balsis gan no Eiropas Savienības, gan, protams, no citiem reģioniem. Turcija kā nozīmīgs reģionālais spēlētājs jau šobrīd diezgan skaidri izsakās. Vai tas materializēsies kaut kādās rīcībās, to ir grūti pateikt," atzina Astukevičs.
Cīņā ar teroristiem neizbēgami cieš civiliedzīvotāji
"Teroristus ir ļoti grūti sakaut. Viņus var sakaut tikai ar tādām pašām metodēm, vēršoties pret viņu atslēgas personām, ko Izraēla, izskatās, ir samērā veiksmīgi darījusi pēdējā laikā. Bet ir ļoti grūti pateikt, cik tad ir šo teroristu, cik nemiernieku. Skaidrs, ka tu nevari viņus visus noslaucīt no zemes virsas un pateikt – jā, mēs esam sakāvuši. Jo cīņa ar terorismu ir viens no sarežģītākajiem [kaujas] veidiem, ko ir ļoti grūti apkarot, jo atslēgas personas ir tās, kas visu nosaka," pauda Slaidiņš.
Protams, svarīgs jautājums Izraēlas cīņā pret teroristiem ir civiliedzīvotāju upuri. Jau ziņots, ka bojā gājuši 50 bērni. Tā ir situācija, kuru nevēlas redzēt neviens.
"Protams, kad Izraēla veic triecienus, it kā pirms tam ir izsūtītas īsziņas, cilvēkiem vajadzētu evakuēties un tā tālāk, bet, no otras puses, skaidrs, ja tur "Hizbullāh" kaut kur slēpj savas raķetes vai bruņojumu līdzīgi kā "Hamās" Gazā – kaut kādos māju bēniņos, pagrabos, tur nenovēršami kaut kādi upuri acīmredzot būs. Tā ir tā cilvēku izmantošana par dzīvo vairogu. Tā vismaz pagaidām izskatās. Kas būs tālāk, nu to ir grūti pateikt," atzina Ķezberis.
Teroristi darīs visu, lai maksimāli sevi satuvinātu ar civiliedzīvotājiem, jo jebkurš šāda veida trieciens, ja vēl bojā iet bērni, ir labs materiāls, ko izmantot savos propagandas kanālos un materiālos, skaidroja Slaidiņš.
"Ā, nu tātad Izraēla veic šādus triecienus, vēršas pret civiliedzīvotājiem… Līdzīgi tas bija arī 2014. gadā, kad sākās [karš] Ukrainas austrumos, kad tika izmantotas tādas pašas metodes. Tur taktika nemainās, tā ir efektīva un strādā. Strādā uz cilvēku smadzenēm, strādā ļoti veiksmīgi plašsaziņas līdzekļos. Kādam vienmēr tas būs terorists, bet kādam brīvības cīnītājs," atzina Slaidiņš.
ASV jāparāda diplomātiskā meistarklase
25. septembrī tika sasaukta ANO Drošības padomes sēde, lai spriestu par notiekošo. "Libāna ir bezdibeņa kraujas malā. Libānas tauta, Izraēlas tauta, visi pasaules iedzīvotāji nedrīkst pieļaut, ka Libāna kļūst par otro Gazu," pauda ANO ģenerālsekretārs Antonio Gutērrešs.
Arī valstu vadītāji, kas pulcējušies uz ANO Ģenerālo asambleju, aicināja darīt visu iespējamo, lai apturētu pilna mēroga karu Tuvajos Austrumos. Daudzi gan uzskata, ka tikai ASV var ietekmēt Izraēlu.
"Man jau liekas, ka, lai arī kas tur notiktu, ASV vienmēr atbalstīs Izraēlu. Tur bez variantiem. Izraēla tomēr ir stratēģiskais partneris, un es domāju, ka Izraēla to ļoti labi apzinās un tāpēc, kā saka, gāzē uz priekšu, zinot, ka tas atbalsts būs vienalga," pauda Slaidiņš.
Pentagons jau pirmdien ziņoja, ka Amerikas Savienotās Valstis, reaģējot uz pieaugošajiem draudiem, nosūtīs uz Tuvajiem Austrumiem papildu savus karavīrus, tomēr to skaits nebūšot liels.
"ASV šobrīd jāmēģina parādīt tāda diplomātiskā meistarklase, lai to situāciju deeskalētu. Vienlaikus, protams, Izraēla ir ļoti atkarīga no tā atbalsta, ko ASV sniedz, arī militārā atbalsta. Līdz ar to, ja viņi vēlētos mēģināt kaut kā piespiest Izraēlu tomēr būt saudzīgākiem attiecībā uz Libānu, viņiem tie instrumenti ir, jo šāds pilna mēroga karš bez ASV atbalsta nav iespējams," pauda Astukevičs.
Apkopojot šobrīd pieejamo informāciju, ārpolitikas eksperti vienojās kopīgā vērtējumā, ka šis saspīlējums, cerams, tomēr pilna mēroga karā nepāraugs, bet paliks esošajā rāmī.
KONTEKSTS:
"Hizbullāh" ir Libānas šiītu grupējums, kas tika izveidots pagājušā gadsimta 80. gados ar Irānas atbalstu. Tulkojumā no arābu valodas "Hizbullāh" nozīmē "Dieva partija". Grupējuma sākotnējais mērķis bija cīnīties pret Izraēlas iebrukumu Libānas dienvidos.
"Hizbullāh" neatzīst Izraēlas valsti un vēršas pret ebreju tiesībām apdzīvot šo teritoriju.
"Hizbullāh" ir gan militārs, gan politisks grupējums; Eiropas Savienība uzskata "Hizbullāh" militāro spārnu par teroristisku organizāciju.
"Hizbullāh" ar Irānas režīma atbalstu jau gadu desmitiem cīnās pret Izraēlu. Bruņotais konflikts saasinājās pēc palestīniešu teroristu grupējuma "Hamās" 2023. gada 7. oktobrī sarīkotā slaktiņa, kad Izraēla sāka atbildes triecienus Gazas joslā.
Kopš tā laika "Hizbullāh" un Izraēla regulāri apmainās ar raķešu apšaudēm, kuru dēļ desmitiem tūkstoši civiliedzīvotāju bija spiesti pamest savas mājas.
2024. gada septembrī vienlaikus uzsprāga tūkstošiem "Hizbullāh" biedriem izsniegto peidžeru. Tiek uzskatīts, ka šo operāciju sarīkoja Izraēlas specdienesti.
Libānas Veselības ministrija vēsta, ka pēdējā laikā Izraēlas raķešu triecienos Libānā nogalināti simtiem cilvēku.