Rīta Panorāma

Intervija ar mūziķi Mārtiņu Kanteru

Rīta Panorāma

Beļģijā vienlaikus domā par vēja enerģiju un ekoloģiju

Azerbaidžāna sola garantēt Karabahas armēņu drošību

Sprādzienā Kalnu Karabahā ievainoti vairāk nekā 200 cilvēku

Kalnu Karabahā pirmdienas, 25. septembra, vakarā notika sprādziens degvielas noliktavā, ievainojot vairāk nekā 200 cilvēku, sociālo mediju platformā "X" paziņoja Kalnu Karabahas tiesībsargs Gegams Stepanjans.

Sprādziens pie reģiona galvaspilsētas Stepanakertas notika laikā, kad iedzīvotāji stāvēja rindā pie noliktavas, lai iegādātos degvielu savām automašīnām pirms aizbēgšanas uz Armēniju.

Vēl nav zināms, kas izraisīja šo sprādzienu. 

Lielākā daļa cietušo ir "smagā vai ļoti smagā stāvoklī", paziņoja Stepanjans. Viņš piebilda, ka cietušos vajag evakuēt no Kalnu Karabahas ar helikopteriem, lai sniegtu viņiem medicīnisko palīdzību un glābtu viņu dzīvību. 

Vēl nebija zināms, vai šajā sprādzienā ir bojāgājušie.

Tūkstošiem armēņu no Kalnu Karabahas ir aizbēguši uz Armēniju pēc pagājušonedēļ Azerbaidžānas izvērstās militārās operācijas, kuras rezultātā vairāk nekā 30 gadus de facto pastāvējušās Kalnu Karabahas armēņu republikas varasiestādes faktiski kapitulēja Baku priekšā.

Lai gan Azerbaidžāna ir solījusi respektēt etnisko armēņu tiesības Kalnu Karabahā un izbeigt 10 mēnešus īstenoto reģiona blokādi, daudzi Kalnu Karabahas iedzīvotāji nolēma bēgt uz Armēniju, baidoties no Azerbaidžānas represijām. Uz ceļiem redzams milzīgs daudzums automašīnu, veidojot garus sastrēgumus virzienā uz Armēniju. Cilvēki ar savu iedzīvi, ko vien var panest, ved līdzi. Citiem, savukārt, nav nekā.

Armēnijas valdība paziņoja, ka līdz pirmdienas vakaram Armēnijā no Kalnu Karabahas ieradušies vairāk nekā 6500 cilvēku. Kopumā Kalnu Karabahā dzīvo aptuveni 120 000 etnisko armēņu.

Armēnija norādījusi, ka varētu uzņemt līdz 40 000 bēgļu, taču, spriežot pēc izbraukšanas apmēriem un citiem paziņojumiem, Kalnu Karabahu vēlas pamest lielākā daļa tur esošo armēņu.

Neraugoties uz Azerbaidžānas publiskajiem paziņojumiem par palīdzību Kalnu Karabahas iedzīvotājiem, bažas par stāvokli reģionā saglabājas, jo kopš separātisti piekrita pamieram, palīdzības piegādes Kalnu Karabahu teju nav sasniegušas. Etnisko armēņu līderi saka, ka tūkstošiem cilvēku ir bez pārtikas vai pajumtes un guļ pagrabos, skolu ēkās vai ārpus tām.

Tikmēr pēc pēdējiem pret valdību vērstajiem protestiem Erevānā pirmdien arestēti vairāk nekā 140 cilvēki. Protesti turpinās jau vairākas dienas, armēņiem paužot neapmierinātību ar premjeru un Kalnu Karabahas zaudēšanu.

Briselē notiks Armēnijas un Azerbaidžānas amatpersonu tikšanās

Eiropas Savienība (ES) šodien Briselē rīkos augstu Armēnijas un Azerbaidžānas amatpersonu tikšanos. Sarunas vadīs Eiropadomes prezidenta Šarla Mišela vecākais diplomātiskais padomnieks Simons Mordē. Sarunās piedalīsies Armēnijas un Azerbaidžānas, kā arī Francijas un Vācijas nacionālās drošības padomnieki. Piedalīsies arī ES īpašais sūtnis Dienvidkaukāza jautājumos igauņu diplomāts Toivo Klārs. Tikmēr 5. oktobrī Armēnijas premjers Nikols Pašinjans un Azerbaidžānas prezidents Granadā, Spānijā, piedalīsies Eiropas Politiskās kopienas samitā.

Pēc tam, kad Kalnu Karabahas armēņu republikas varasiestādes faktiski kapitulējušas Baku priekšā, turpinās sarunas par Kalnu Karabahas armēņu kopienas reintegrāciju Azerbaidžānā. Sagaidāms, ka visa strīdus reģiona teritorija nonāks Azerbaidžānas varasiestāžu kontrolē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti