Panorāma

Plāno celt akcīzes nodokli

Panorāma

Vācijas aizsardzības ministrs: Būsim Baltijā klātesoši

Ukrainas aizstāvji: Gandarījums par katru atbrīvoto metru

LTV reportāža no Bahmutas apkaimes. Ukrainas aizstāvji ir gandarīti par katru atbrīvoto metru

Katrs atbrīvotais Ukrainas zemes metrs ir papildu motivācija cīnīties tālāk, Latvijas Televīzijai frontē pie Bahmutas stāsta karavīri no 80. atsevišķās gaisa desanta brigādes, kas šomēnes bija iesaistīta Kliščijivkas ciema atbrīvošanā uz dienvidiem no Bahmutas.

Pirmajās līnijās esošos karavīrus tālākajā cīņā atbalsta reaktīvās artilērijas vienības. Vienu no tām uzdevuma izpildes laikā apmeklēja LTV filmēšanas grupa.

Netālu no Bahmutas strādā arī 80. atsevišķā gaisa desanta brigāde. Kārtējam tūlītējam triecienam pa ienaidnieka pozīcijām gatavojas tajā ietilpstoša reaktīvās zalvju uguns artilērijas sistēmas "Grad" vienība. Tostarp ar tās atbalstu šomēnes no Krievijas okupācijas tika atbrīvots Kliščijivkas ciems dažus kilometrus uz dienvidiem no Bahmutas.

Tas bija vēl viens solis ceļā uz to, lai Ukraina savā kontrolē atgūtu arī pašu Bahmutu. Kliščijivka raksturota kā būtisks atspēriena punkts ukraiņu karavīriem, turpinot cīņu tālāk.

Viņus atbalsta artilērijas vienības, kas dod triecienus pa Krievijas karaspēka pozīcijām. Saņemtas koordinātas, kur jāvērš šāviņi. "Grad" tiek notēmēts, un viss ir sagatavots.

Pieredzējusī brigāde piedalījās Bahmutas aizstāvēšanā pagājušajā ziemā, un tagad cīnās, lai to atbrīvotu, saka "Grad" artilērijas vienības komandieris Jaroslavs.

Ukrainas karavīrs Jaroslavs
Ukrainas karavīrs Jaroslavs

"Varam strādāt ļoti tālu pa pretinieka aizmuguri un tādējādi arī mainīt situāciju kaujas laukā."

"Gandarījums ir par katra Ukrainas zemes metra atbrīvošanu. Nav svarīgi, vai tā ir apdzīvota vieta vai ārpus apdzīvotas vietas.

Pirms Kliščijivkas bija lielas teritorijas, kurās nebija ciemu – meži, lauki, koku strēles. Arī to atbrīvošana bija ievērojams un grūts process. Un katrs metrs atbrīvotas zemes – tas bija patīkami. Tas ir forši."

Ar kaujas mašīnu, noregulējot stobrus un palaižot šāviņus, strādā Mihailo. Viņš to pārzina pilnībā. Gadiem uzkrāta pieredze ar šādām artilērijas sistēmām – cīnījies kaujas laukā jau kopš 2014. gada.

Ukrainas karavīrs Mihailo
Ukrainas karavīrs Mihailo

"Ir gandarījums zināt, ka ir trāpīts mērķī. Tas uzlabo noskaņojumu un motivāciju. Ir patīkami zināt, ka darbam ir rezultāts."

"Patīkami apzināties, ka strādājām un atguvām gabaliņu savas zemes. Tas ir ļoti labi, tas motivē. Visi ir apmierināti, ka tas izdarīts. Tāpēc jāiet uz priekšu, un viss būs labi."

Krievijas raķešu apšaužu dēļ Mihailo ģimene drošības labad – un arī paša sirdsmieram – dzīvo Vācijā. Sieva un astoņus gadus vecais dēls. Mihailo atzīst, ka ilgojas pēc ģimenes, bet sazinās katru dienu.

"Protams, gribas būt kopā ar viņiem. Dēls aug, vēl mazs. Gribētos būt viņam blakus. Bet tā sanācis, karš – jābūt šeit."

Ukrainas karavīri ar "Grad" iekārtu Bahmutas apkaimē
Ukrainas karavīri ar "Grad" iekārtu Bahmutas apkaimē

Arī vienības komandieris Jaroslavs cīnās, lai aizstāvētu tuviniekus un dzimteni.

"Iestājos armijā pilna mēroga iebrukuma pirmajās dienās. Mana motivācija bija sargāt savu ģimeni, savu valsti. Un tā nav mainījusies."

Karavīri atzīst, ka, tuvojoties ziemai, būs grūtāk, bet tāpat būs arī ienaidniekam. Ukraiņi uzsver – galvenais jautājums, kura pusē ir iniciatīva. Un ir pārliecināti, ka tā ir viņu pašu – Ukrainas aizstāvju pusē.

KONTEKSTS:

2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Plaša ofensīva izgāzās, Ukraina nepadevās, un, saņemot ārvalstu militāro palīdzību, ukraiņu armijai izdevās apturēt iebrucējus un rudenī arī atbrīvot Harkivas apgabalu, atgūt Hersonu, un vasaras sākumā sācies Ukrainas pretuzbrukums.

Pretuzbrukuma gaitu apgrūtina efektīvu uzbrukuma ieroču trūkums, mīnu lauki un Krievijas okupācijas spēku nocietinātās pozīcijas, tomēr Ukrainas armija pamazām virzās uz priekšu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti