Simtiem protestētāju jau svētdien sāka ieņemt laukumu pie parlamenta – arī ar teltīm, lai protestētu pret nelikumīgu parlamenta sēdes noturēšanu un pieprasītu jaunas vēlēšanas.
"No šodienas Gruzijai nav likumīga parlamenta. Tas faktiski bija "Gruzijas sapņa" sarīkots apvērsums, un pret to mēs šeit protestējam," ziņu aģentūrai AFP stāsta protesta akcijas dalībnieks, 27 gadus vecais mākslinieks Giorgi Nikabadze.
Teorētiski pirmo parlamenta sēdi drīkst sasaukt tikai prezidents. Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili noraidīja vēlēšanu oficiālos rezultātus un apstrīdēja tos Konstitucionālajā tiesā.
"Melnā pirmdiena Gruzijā: policija un specvienības sargā durvis, aiz kurām "Gruzijas sapņa" vergi iznīcina mūsu konstitūciju un ņirgājas par mūsu parlamentu," vēsta Zurabišvili.
Black Monday in Georgia: Police & spetsnats guarding the doors behind which " GD slaves " are killing our Constitution and making a mockery of our Parliament.https://t.co/Hwrw3b2U05
— Salome Zourabichvili (@Zourabichvili_S) November 25, 2024
"Uzrunāju visus Gruzijas iedzīvotājus, kuri šodien cieš, un ikvienam vajadzētu izjust šīs sāpes, jo šodien Gruzijas parlaments vairs nepastāv, un Gruzijas parlaments – viena valdošā partija – ir samīdījusi konstitūciju," secina Gruzijas prezidente.
Taču "Gruzijas sapni" neapturēja ne opozīcijas partiju boikots, nedz plašie protesti, kas pavadīja parlamenta sēdi.
"Gruzijas sapnis", kas ieguva 89 no 150 vietām parlamentā, apgalvo, ka vēlēšanas bijušas brīvas un godīgas.
Parlamenta priekšsēdētāja amatā pirmdien tika apstiprināts līdzšinējais spīkers Šalva Papuašvili. Paredzams, ka premjera amatu saglabās Iraklijs Kobahidze.
Gruzijā daudzi gan uzskata, ka "Gruzijas sapņa" oficiālie līderi ir tikai marionetes, Krievijai draudzīgā miljardiera Bidzinas Ivanišvili rokās.
Opozīcija aicināja ārvalstu diplomātus neleģitimizēt jauno parlamentu, piedaloties tā pirmajā sesijā.
KONTEKSTS:
Gruzijas parlamenta vēlēšanas notika 26. oktobrī. Tās tika uzskatītas par izšķirošu pagrieziena punktu valsts vēsturē: vai turpināt līdzšinējo kursu un nonākt arvien lielākā atkarībā no Krievijas, vai arī panākt valdības maiņu un straujākā tempā virzīties uz pievienošanos Eiropas Savienībai.
Centrālā vēlēšanu komisija paziņoja, ka valdošā promaskaviskā partija "Gruzijas sapnis" vēlēšanās esot ieguvusi vairākumu valsts parlamentā. Savukārt opozīcija uzskata rezultātus par viltotiem, un lielākie opozīcijas saraksti paziņoja, ka atsakās pieņemt parlamenta deputātu mandātus.
Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili paziņoja, ka neatzīst Centrālās vēlēšanu komisijas publiskotos parlamenta vēlēšanu rezultātus, un aicināja opozīcijas atbalstītājus protestēt.