Tusks ir labi pazīstams ar Eiropas Savienības vadošajiem politiķiem, jo pats vēl nesenā pagātnē ieņēma augstus amatus Briselē, bijis Eiropadomes prezidents.
Tuska iespējamā atgriešanās pie varas Briseles politikas gaiteņos uzņemta ar neslēptu atvieglojumu, jo ES politiķi uzskata, ka veidot attiecības ar Tuska vadīto Polijas valdību būs daudz vieglāk nekā ar līdzšinējo nacionālkonservatīvo Polijas valdību, kas nereti tika ierindota vienā grozā ar Ungārijas premjeru Orbānu kā problēmu radītāji un Eiropas vienotības jaucēji.
Tuska vizīte Briselē tiek vērtēta kā politisku signāla sūtīšana par pārmaiņām, kas būtu sagaidāmas, kad viņa vadītā koalīcija nāks pie varas.
Polijas trīs lielākās opozīcijas partijas paziņojušas par gatavību izveidot koalīciju, lai pārņemtu valdību no līdzšinējās valdošās partijas "Likums un taisnīgums", un lūgušas prezidentu Dudu ļaut tām veidot valdību.
Kā jau bija paredzams, par premjera amata kandidātu tiek virzīts Tusks. Viņš iepriekš jau bijis Polijas premjerministrs un arī Eiropadomes prezidents.
Noprotams, ka Tusks jau sācis sarunas par to, kā Polija varētu tikt pie miljardiem eiro no Eiropas ekonomikas atjaunošanas fonda. Šo naudu Brisele iesaldēja nu jau aizejošās nacionālistu valdības laikā saistībā ar tiesu neatkarības un mediju brīvības ierobežošanu Polijā.
Potenciālais premjers pateicās fon der Leienai par gatavību viņu uzņemt un sacīja, ka viņš ir gatavs spert pat nestandarta soļus, lai glābtu Polijai paredzētos Eiropas fondu līdzekļus, kas jau ilgstoši ir iesaldēti tieslietu sistēmas neatkarības trūkuma dēļ.
"Mans mērķis šodien ir atjaunot manas valsts pozīcijas Eiropā un stiprināt Eiropas Savienību kopumā.
Polijas vēlēšanu rezultāti un lieliskā aktivitāte, tostarp starp gados jauniem iedzīvotājiem, manuprāt, parādīja visai Eiropai, ka demokrātija, likuma vara un vārda brīvība, kā arī Eiropas vienotība joprojām ir ļoti nozīmīgas mūsu pilsoņiem," sacīja Tusks.
"Šobrīd esmu šeit, Eiropas Komisijas galvenajā mītnē, lai paātrinātu atgriešanās procesu Eiropā. Mēs esam pilnībā pārliecināti, ka tāda ir poļu vēlētāju griba. Es šodien esmu šeit kā opozīcijas partijas vadītājs, nevis kā premjerministrs. Bet laiks tikšķ. Pulkstenis tikšķ. Man bija jāsper šie soļi pirms noteiktu lēmumu pieņemšanas pēc vēlēšanām, jo ir jāveic visi pasākumi, pat nestandarta, lai ietaupītu naudu, kas šeit gaida Poliju no fonda "Next Gen EU" un citiem fondiem."
Tuska vizīte vairāk bijusi mērķēta uz Polijas iekšpolitiku – prezidents Duda vēl nav paziņojis, kuram pirmajam uzticēs valdības veidošanu.
Trīs politisko spēku grupai, kurā ietilpst Tuska "Pilsoniskā koalīcija", centriski labējā apvienība "Trešais ceļš" un kreiso apvienība, kopā ir vairākums Polijas parlamenta apakšpalātā – 248 no 460 vietām.
Taču šīm trim partijām ir atšķirīgs skatījums attiecībā uz lauksaimniecības jautājumiem un, visticamāk, ka "Likums un taisnīgums" mēģinās šķelt topošo koalīciju, lai nepieļautu valdības izveidošanu, prognozē politikas vērotāji.