Tieslietu departamenta, Veselības un cilvēkresursu dienesta, Pentagona un citu svarīgāko posteņu vadīšanai tika izvirzīti cilvēki, kuri izraisījuši pārsteigumu arī pašu republikāņu rindās.
Viens izvirzītais jau izkritis
Šonedēļ jau kļuva zināms, ka no kandidēšanas uz ASV ģenerālprokurora amatu atteicies kongresmenis Mets Geics, kura apstiprināšanai, visticamāk, nebūtu izdevies gūt Senāta vairākuma atbalstu.
Kongresa komisija iepriekš veica izmeklēšanu par iespējamām Geica seksuālām attiecībām ar 17 gadus vecu meiteni, narkotiku lietošanu un kampaņas līdzekļu piesavināšanos.
Tramps bez liekas vilcināšanās ģenerālprokurora amatam izvirzīja bijušo Floridas štata ģenerālprokurori Pemu Bondi, kura pazīstama kā dedzīga Trampa atbalstītāja.
Tāds ir arī telekanāla "Fox News" raidījumu vadītājs, kara veterāns bez lielas politiskas pieredzes Pīts Hegsets, kuram Tramps grasās uzticēt Pentagona vadību. Nākamais viceprezidents Venss sācis organizēt tikšanās starp galvenajiem republikāņu senatoriem, lai apstiprināšana būtu labvēlīga, tostarp īpaši iepazīstināšot ar Hegsetu.
Konkurenti kļuvuši par domubiedriem
Pat tad, ja republikāņi ir ieguvuši kontroli Senātā, apstiprināšana nav garantēta. Mediji ziņo, ka republikāņu senatori izjūt arvien lielāku spiedienu atbalstīt Trampa izvirzītos kandidātus. Izskanot arī brīdinājumi, ka senatori, kuriem būs cits viedoklis, var nonākt politiskajās briesmās vai zaudēt vēlētāju atbalstu.
Savukārt par ASV valsts sekretāru jeb ārlietu ministru Tramps izraudzījies republikāņu senatoru Marko Rubio. 2016. gadā abi bija sāncenši cīņā par republikāņu nomināciju. Priekšvēlēšanu kampaņas laikā abi apmainījās ar apvainojumiem. Tramps Rubio nosauca par "Mazo Marko", bet Rubio Trampu sauca par krāpnieku un vulgāru.
Abu attiecības pēcāk krietni uzlabojās, un šajā priekšvēlēšanu periodā Rubio bija ļoti aktīvs Trampa kampaņotājs.
Rubio pašlaik ir Senāta Izlūkošanas komitejas priekšsēdētāja vietnieks un Ārējo attiecību komitejas loceklis, viņa darba kārtībā ir ārvalstu militārie un ekonomiskie draudi. Šis ir viņa trešais termiņš Senātā, un izskanējis, ka tieši šī pieredze viņu padara par spēcīgu izvēli ASV augstākā diplomāta amatam. Vienlaikus potenciālā valsts sekretāra Rubio politiskā evolūcija arī demonstrē, kā Republikāņu partija mainījusies ap Donaldu Trampu un viņa tēlu.
Trampa sabiedrotais
ASV mediji ziņo, ka, aizsardzības sekretāra amatam nominējot "Fox News" raidījumu vadītāju Pītu Hegsetu, jaunievēlētais prezidents Tramps pārsteidza daudzus, arī Pentagonu. Galvenais jautājums, kas izskanējis, ir - vai atvaļinātajam Nacionālās gvardes majoram pietiek pieredzes, lai pārņemtu pasaulē lielākā militārā spēka grožus.
Šo pieredzes trūkumu izcēlušas vairākas Pentagona amatpersonas, paužot bažas par Hegseta spēju iegūt Senāta apstiprinājumu, pat ņemot vērā, ka republikāņi ir ieguvuši kontroli pār palātu.
Daži republikāņu likumdevēji uz paziņojumu par nomināciju reaģēja piezemēti, norādot, ka Senāta izvaicāšanā cer labāk saprast, vai Hegseta pieredze ir atbilstoša amatam. Tikmēr citi izteicās, ka viņš ir spēcīgs kandidāts un viņa kaujas pieredze ir priekšrocība.
Vienlaikus Hegseta izraudzīšanās Pentagona vadītāja krēslam var nest lielas pārmaiņas. Kopš viņa nominēšanas amatam ir skaļi apspriests, ka viņš jau ilgstoši apšaubījis sieviešu lomu kaujas laukā.
Hegsets savā grāmatā un intervijās skaidri norādījis, ka uzskata, ka vīriešiem un sievietēm nevajadzētu dienēt kopā kaujas vienībās.
Tāpat viņš iestājies par kara noziegumos apsūdzētu dienesta darbinieku apžēlošanu. Savā pirmajā termiņā Tramps, visticamāk, balstoties Hegseta ieteikumos, apžēloja divas militārpersonas, kuras bija notiesātas par kara noziegumiem. Nozīmīgs faktors, izšķiroties par labu Hegsetam, varētu būt bijušas jaunievēlētā prezidenta un viņa potenciālā aizsardzības sekretāra labās attiecības – Hegsets bija lojāls Trampam jau viņa pirmā termiņa laikā.
KONTEKSTS:
ASV prezidenta vēlēšanas notika 2024. gada 5. novembrī. Tajās uzvarēja bijušais ASV prezidents, republikāņu kandidāts Donalds Tramps, sakaujot līdzšinējo ASV viceprezidenti, demokrāti Kamalu Harisu. Tramps amatā stāsies nākamā gada 20. janvārī.
Neskatoties uz Trampam izvirzītajām apsūdzībām un notiesājošajam spriedumam, republikāņiem izdevies Trampu atgriezt valsts vadītāja amatā un arī pārņemt kontroli pār parlamenta augšpalātu Senātu.
Tramps pirmajā uzrunā solīja "zelta laikmetu" Amerikai, norādot, ka savas prezidentūras laikā ASV liks pirmajā vietā. Tikmēr Kamala Harisa, atzīstot zaudējumu vēlēšanās, aicināja amerikāņus pieņemt rezultātu, lai varētu īstenot miermīlīgu varas nodošanu Trampam.
Eksperti uzskata, ka Trampa panākumu atslēga vēlēšanu kampaņā bija konservatīvisms, kā arī ekonomikas un migrācijas jautājumu aktualizēšana.