Dienas ziņas

Pieaug tekstila atkritumu apjomi Latvijā

Dienas ziņas

Zīmju valodā. Dienas ziņas

Izraēla un "Hizbullāh" turpina savstarpējas apšaudes

Vēl ir cerības novērst plašāku konfliktu starp Izraēlu un «Hizbullāh» kaujiniekiem Libānā

Saasinoties konfliktam starp kaujinieku grupējumu "Hizbullāh" un Izraēlu, tūkstošiem Libānas dienvidu iedzīvotāju pamet savas mājas, lai izvairītos no nokļūšanas karadarbības zonā. Arī aizvadīto stundu laikā Izraēla ir veikusi uzbrukumus ar "Hizbullāh" saistītiem mērķiem, bet grupējums izšāvis raķetes Izraēlas virzienā.

Starptautiskā sabiedrība raizējas par abu pušu konflikta pāraugšanu plašākā karadarbībā.

Izraēla veikusi Beirūtas apšaudi

Izraēlas spēki ir veikuši triecienu vienā no Libānas galvaspilsētas Beirūtas rajoniem. To apstiprinājusi arī Izraēlas armija. Avoti Libānas drošības dienestos aģentūrai "Reuters" pastāstīja, ka trieciens trāpījis kādai dzīvojamai mājai.

Šobrīd gan ir pretrunīga informācija par to, kurš varētu būt bijis uzbrukuma mērķis, bet no medijos pieejamās informācijas noprotams, ka tas ir kāds "Hizbullāh" komandieris. Izraēlas medijiem avoti šīs valsts drošības dienestos pavēstījuši, ka viņa atbildības jomā bija raķešu palaišanas iekārtas.

Libānas Veselības ministrijas pārstāvji tikmēr informē, ka šajā triecienā nogalināti seši cilvēki, bet 15 ievainoti.

Irānas interesēs nebūtu iesaistīties konfliktā

Situācijas attīstībai Libānā uzmanīgi seko arī citas valstis.

Irānas prezidents Masuds Pezeškiāns paudis, ka starptautiskā sabiedrība nedrīkst pieļaut, ka Libāna kļūst par vēl vienu Gazas joslu.

Kremļa runasvīrs Dmitrijs Peskovs izteicies, ka konflikta saasināšanās var tikai vēl vairāk destabilizēt reģionu.

Kāda anonīma ASV amatpersona aģentūrai AFP pauda viedokli, ka iespējamais sauszemes iebrukums Libānā nenovērsīs iespējamu vardarbības izcelšanos.

To, ka šis konflikts var pāraugt plašāka mēroga konfliktā, intervijā kanālam "France 24" neizslēdza Bristoles Universitātes pasniedzējs Filipo Dionidži. Viņaprāt, daļa reģionālo spēlētāju – kā Irāna – varētu lemt šajā konfliktā pieslieties "Hizbullāh" kaujiniekiem. Tad konfliktā varētu tikt iesaistītas arī ASV. Jebkurā gadījumā konflikta reģionālā mēroga paplašinājumam būs sekas.

Sidnejas Universitātes pētniekam Ejalam Majrozam gan ir citas domas. Sarunā ar raidsabiedrību CNA, vērtējot Irānas prezidenta Pezeškiāna pausto, var noprast, ka Irāna nav ieinteresēta tālākā konflikta saasināšanā. Irānai nav nekā, ko iegūt no konflikta saasināšanās, turklāt irāņi nevēlas piedzīvot "Hizbullāh" sagrāvi.

ASV varētu atturēt Izraēlu no tālākas eskalācijas

Daļas ekspertu vērtējumā Vašingtona var būt tā, kura novērš saspīlējuma tālāku saasināšanos. Nevalstiskās organizācijas "International Crisis Group" Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas programmas direktors Josts Hiltermans raidsabiedrībai "Deutsche Welle" paudis viedokli, ka diplomātijai vēl ir iespēja novērst konflikta pāraugšanu plašākā karadarbībā.

"Domāju, ka konkrēti Savienotajām Valstīm ir spēja, iespējams, pat griba, lai Izraēlu vismaz atturētu no tālākas eskalācijas. Pagaidām "Hizbullāh" nav atbildējusi tādā pašā līmenī, iespējams, ka tā pat vairs nav spējīga to darīt.

Protams, pastāv risks, ka konflikts pārņems Libānu un ka, iespējams, Irāna un Savienotās Valstis varētu tikt ierautas. Ir jādara viss, lai to novērstu."

Hiltermans piekrīt, ka konflikta izbeigšanās Libānas pierobežā ir atkarīga no iespējām panākt pamieru Gazā. Viņš gan atzīmē, ka Izraēla un ASV tā nedomā. Ja Izraēlai izdodas novājināt "Hizbullāh" spējas, tad vismaz no tās skatupunkta vajadzība pēc pamiera Gazā nav nepieciešama.

Vašingtonā bāzētā Tuvo Austrumu politikas institūta pētnieciskā direktore Dana Strola rakstā "Foreign Affairs" pauž viedokli, ka abas puses šobrīd no pilna mēroga karadarbības varētu vairāk būt zaudētājas. Tās ir ieslodzītas eskalācijas ciklā. Pilna mēroga karadarbību vēl var novērst, taču reģionāla mēroga spiediena kampaņai būtu jāpiespiež grupējuma "Hizbullāh" līderis Hasans Nasralla sarunu gaitā atteikties no sasaistes ar situāciju Gazas joslā.

KONTEKSTS:

"Hizbullāh" ir Libānas šiītu grupējums, kas tika izveidots pagājušā gadsimta 80. gados ar Irānas atbalstu. Tulkojumā no arābu valodas "Hizbullāh" nozīmē "Dieva partija". Grupējuma sākotnējais mērķis bija cīnīties pret Izraēlas iebrukumu Libānas dienvidos.

"Hizbullāh" neatzīst Izraēlas valsti un vēršas pret ebreju tiesībām apdzīvot šo teritoriju.

"Hizbullāh" ir gan militārs, gan politisks grupējums; Eiropas Savienība uzskata "Hizbullāh" militāro spārnu par teroristisku organizāciju.

"Hizbullāh" ar Irānas režīma atbalstu jau gadu desmitiem cīnās pret Izraēlu. Bruņotais konflikts saasinājās pēc palestīniešu teroristu grupējuma "Hamās" 2023. gada 7. oktobrī sarīkotā slaktiņa, kad Izraēla sāka atbildes triecienus Gazas joslā.

Kopš tā laika "Hizbullāh" un Izraēla regulāri apmainās ar raķešu apšaudēm, kuru dēļ desmitiem tūkstoši civiliedzīvotāju bija spiesti pamest savas mājas.

2024. gada septembrī vienlaikus uzsprāga tūkstošiem "Hizbullāh" biedriem izsniegto peidžeru. Tiek uzskatīts, ka šo operāciju sarīkoja Izraēlas specdienesti.

Libānas Veselības ministrija vēsta, ka 23. septembrī Izraēlas raķešu triecienos Libānā nogalināti gandrīz 500 cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti