Rīta Panorāma

Somija soli tuvāk NATO

Rīta Panorāma

Intervija ar LU Lībiešu institūta direktoru Valtu Ernštreitu

ASV Jūtas štatā ierobežo bērnu piekļuvi sociālajiem medijiem

Jūtas štatā ASV ierobežos bērnu piekļuvi sociālajiem tīkliem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Jūta kļuvusi par pirmo Amerikas Savienoto Valstu (ASV) štatu, kur ar likumu ierobežota bērnu un pusaudžu piekļuve sociālajiem tīkliem. Tomēr lielās tehnoloģiju kompānija sola to pārsūdzēt, un vēl nav skaidrs, vai ierobežojumi stāsies spēkā.

Strīdīgi vērtētais likums pieņemts, jo vecāki un likumdevēji aizvien vairāk bažījas par to, ka bērni un pusaudži izmanto sociālos medijus, un par "TikTok", "Instagram" un citu platformu ietekmi uz jauniešu psihisko veselību.

Jūtas štatā ASV ierobežos bērnu piekļuvi sociālajiem tīkliem
00:00 / 02:47
Lejuplādēt

Raizējas par sociālo mediju ietekmi uz pusaudžu garīgo veselību

ASV likumdevēji jau gadiem ilgi ir aicinājuši ieviest jaunus drošības pasākumus, lai aizsargātu pusaudžus tiešsaistē, ņemot vērā bažas par to ietekmi uz garīgo veselību, reizēm jauniešu pat novedot līdz pašnāvībai.

Likumu, kura mērķis ir ierobežot bērnu un pusaudžu iespējas izmantot sociālos tīklus un atturēt uzņēmumus no bērnu pievilināšanas šīm vietnēm, ceturtdien parakstīja republikāņu gubernators Spensers Kokss. Tas paredz nodrošināt vecāku piekļuvi bērnu kontiem un ierobežo nepilngadīgo piekļuvi sociālajiem tīkliem naktī.

"Mūsu administrācija ir ļoti nobažījusies par to, kā sociālie mediji ietekmē mūsu bērnu veselību. Depresija un citas mentālās veselības problēmas jauniešu vidū pieaug," norāda Kokss.

"Sociālo mediju kompānijas zina, ka to produkti ir toksiski. Tās veido savas lietotnes tā, lai tās radītu atkarību. Kā līderiem un vecākiem, tā ir mūsu atbildība – pasargāt mūsu jauniešus."

Nedrīkstēs izmantot sociālos medijus naktī

Pieņemtais likums paredz, ka sociālo mediju uzņēmumiem ir jānodrošina vecākiem piekļuve viņu bērnu kontiem, jānosaka aizliegums jauniešiem, kas nav sasnieguši 18 gadu vecumu, izmantot sociālos medijus no plkst. 22.30 līdz plkst.6.30, kā arī jāpārbauda vecums visiem Jūtas iedzīvotājiem, kas grib izmantot sociālos medijus.

Sociālo mediju uzņēmumiem ne vien jānodrošina tas, ka bērni izmanto sociālos medijus tikai ar vecāku piekrišanu, bet arī jāizpilda likuma noteiktais aizliegums piesaistīt nepilngadīgos ar reklāmām un parādīt tās meklēšanas rezultātos.

Līdzīgi likumprojekti ir izstrādāti arī citos ASV štatos, tai skaitā Ārkanzasā, Teksasā, Ohaio un Luiziānā.

Piemēram, Konektikutas vai Ohaio štatos nākotnē varētu tik pieņemti likumi, kas paredz, ka sociālo mediju uzņēmumiem ir jāsaņem vecāku atļauja, pirms lietotāji, kas jaunāki par 16 gadiem, var reģistrēties.

Taču šiem priekšlikumiem ir spēcīga opozīcija. Tehnoloģiju uzņēmumu lobiji tos kritizē kā antikonstitucionālus un sola izmantot visas tiesiskās cīņas metodes.

Tehnoloģiju uzņēmumi plāno apstrīdēt ierobežojumus

Plānots, ka jaunais likums Jūtā stāsies spēkā 2024. gada martā, un sagaidāms, ka sociālo mediju uzņēmumi to apstrīdēs tiesā.

Tikmēr nevalstiskā organizācija digitālajos jautājumos "Electronic Frontier Foundation" uzskata, ka Jūtas īpašais noteikumu kopums ir "bīstams" attiecībā uz lietotāju privātumu.

Proti, viņu ieskatā, likumprojekts padarīs lietotāju datus mazāk drošus, piekļuvi internetam mazāk privātu un pārkāps jaunāku lietotāju pamattiesības.

Štats varēs pieprasīt kompānijām vākt sensitīvu informāciju par pusaudžiem un ģimenēm, lai pārbaudītu ne tikai vecumu, bet arī vecāku attiecības, piemēram, valsts izdotas personas apliecības un dzimšanas apliecības, pakļaujot viņu privātos datus pārkāpuma riskam. Ja viņiem nav vai viņi nevēlas iesniegt nepieciešamo dokumentāciju, viņi zaudētu piekļuvi kritiskajiem informācijas kanāliem, norāda "NetChoice Litigation Center" direktore Nikola Sāda Bembridža.

Prasības varētu būt grūti izpildāmas

Citi kritiķi, kuru vidū ir arī paši jaunieši un sociālo mediju izmantotāji, norāda, ka likums ierobežos jauniešiem tik būtisko socializēšanos, kā arī ierobežos iespējas iegūt informāciju.

Ņemot vērā, ka likumprojekts ir bezprecedenta, nav skaidrs, kā tieši sociālo mediju uzņēmumi tam pielāgosies.

Piemēram, tiesību akti pieprasa platformām izslēgt "ieteiktā satura" algoritmus. Šīs konkrētās vadlīnijas var palīdzēt novērst tīņu uzmanību no potenciāli kaitīga satura, taču tas var radīt arī jaunas problēmas. Tas varētu nozīmēt, ka uzņēmumam vairs nebūs pārraudzības un kontroles pār problemātiskā satura novirzīšanu, kas var parādīties lietotāja plūsmā.

Tāpat tiek norādīts, ka dažas no likumprojekta vadlīnijām var būt arī grūti izpildāmas.

Proti, nepilngadīgie var "nozagt" identitāti, piemēram, no ģimenes locekļiem, kuri neizmanto sociālos medijus, lai izveidotu kontus, kuriem viņi var piekļūt un kurus viņi var izmantot bez uzraudzības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti