Ukrainas prokuratūras sistēmā ir konstatēti daudzi apkaunojoši fakti, un par notikušo ir jāuzņemas atbildība. Tā tiek skaidrots Ukrainas ģenerālprokurora Andrija Kostina vārdā izplatītā paziņojumā sociālajos medijos. Tajā ir atsauce uz otrdien notikušo Ukrainas Nacionālās drošības padomes sēdi, kurā skatīts jautājums par "nepārprotami amorālo situāciju" saistībā ar fiktīvajām invaliditātes apliecībām.
Par viltus invalīdu apliecībām maksātas lielas summas
Stāsts ir par galvu reibinošiem korupcijas skandāliem, kas pēdējo nedēļu laikā nākuši gaismā dažādu Ukrainas reģionu medicīniskajās komisijās. Likumsargu atklātais vedina domāt, ka tūkstošiem cilvēku, tajā skaitā vairāk nekā 40 prokurori Hmeļnickas apgabalā un citi valsts maizē strādājošie medicīniskajās komisijās sev nokārtojuši invaliditātes apliecinājumus, lai nebūtu jādodas karadienestā un lai saņemtu arī atbilstošas piemaksas.
"Starp citu, tie nav tikai prokurori. Ir simtiem šādu nepārprotami nepamatotu invaliditātes gadījumu starp muitas, nodokļu dienesta, pensiju fondu sistēmas un vietējās pašpārvaldes administrācijās. Ar to visu rūpīgi un operatīvi ir jātiek galā," uzsver Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.
"Medicīnisko komisiju sistēma ir jālikvidē, bet, lai būtu reālas un sistēmiskas izmaiņas, nepieciešams veikt pilnīgu invaliditātes piešķiršanas procesa digitalizāciju visos posmos."
Ukrainā šajā jomā pašlaik viss joprojām tiek kārtots papīra formātā. Dokumenti tiek sagatavoti uz vietas medicīniskajās komisijās, pēc tam aiznesti uz pensiju fondu, kur arī visa dokumentu aprite ir papīra formātā. Šī slēgtā vide un korupcija ļāvusi iedzīvoties virknei Ukrainas reģionu medicīnisko komisiju darbiniekiem.
Šajā ziņā rekordiste ir Hmeļnickas medicīniskās komisijas vadītāja Tetjana Krupa, pie kuras mājās pirms pāris nedēļām atrasti skaidrā naudā gandrīz 6 miljoni dolāru.
Savukārt pie Mikolajivas medicīniskās komisijas vadītājas ģimenes mājā atrasti 450 tūkstoši dolāru, bet Rivnes apgabalā pie kādas personas atrasta skaidra nauda vairāk nekā 300 tūkstoš eiro vērtībā. Līdzīga koruptīva shēma izgaismota arī citos Ukrainas apgabalos.
Ukrainas valdība sola reformēt sistēmu
Ukrainas valdība tagad pievērsusies problēmas risināšanai, solot vērienīgas pārmaiņas.
"Pēc prezidenta pavēles līdz šā gada beigām medicīniskās komisijas tiks likvidētas. To vietā tiks izveidots digitalizēta eiropeiska modeļa sistēma atbilstošu funkciju veikšanai. Tāpat šodien arī uzdevu veselības ministram ne vēlāk kā līdz 1. novembrim sagatavot visas nepieciešamās izmaiņas likumos un normatīvos, lai pabeigtu šo reformu," informē Ukrainas premjers Deniss Šmihaļs.
"Otrais – lēmums, kas pieņemts Nacionālās drošības padomes sēdē un jau ar veselības ministra lēmumu īstenots. Tā ir virkne lēmumu par atbrīvošanu no amata, cita starpā atbrīvota centrālās medicīniski sociālās komisijas vadība, atbrīvoti arī Veselības ministrijas atbilstošā departamenta vadītāji."
Valdība sola, ka ne vēlāk kā trīs mēnešu laikā tiks veikta plaša pārbaude un izvērtēti visi lēmumi par invaliditātes piešķiršanu, īpašu uzmanību pievēršot augstām amatpersonām, kas saņēmušas šādu statusu.
Ukrainas reģionu medicīniski sociālajās komisijās atklātā korupcija izgaismojusi ne vien iespējami negodprātīgas amatpersonas, bet arī iezīmējusi citu problēmu – kamēr medicīniskās komisijas bija aizņemtas, kārtojot fiktīvu invaliditāti visiem tiem, kas to vēlējās nopirkt, pamatīgi kavējies pienākošais atbalsts tiem cilvēkiem, kam tas patiešām ir vajadzīgs.
Daudzi no viņiem ir karavīri, kas ieguvuši reālas traumas kaujas laukā, bet pēcāk nav varējuši saņemt viņiem pienākošos statusu.