Reaģējot uz notikumiem Gazas joslā, ES ārlietu ministri prasa noteikt "humāno pauzi" Izraēlas uzbrukumos, lai varētu piegādāt pārtiku un palīdzību palestīniešu civiliedzīvotājiem.
"Mēs saprotam Izraēlas nepieciešamību tikt galā ar "Hamās" – tas bija šausminošs uzbrukums, bet nevainīgo civiliedzīvotāju ciešanu apjoms Gazā nav pieņemams. Tāpēc, mūsuprāt, humānā pauze ir nepieciešama, lai vismaz piegādātu palīdzību," vēsta Īrijas ārlietu ministrs Maikls Mārtins.
Šī bija pirmā ES ārlietu ministru diskusija par notikumiem Izraēlā un Gazas joslā, lai formulētu saskaņotu ES nostāju.
ES dalībvalstīm un pat ES institūciju vidū ir mazliet atšķirīgs redzējums. Piemēram, Eiropas Komisijas (EK) prezidente Uzrula fon der Leiena, līdzīgi kā ASV valdība, ir stingra Izraēlas atbalstītāja. Ar to viņa bija saniknojusi ES ārpolitikas komandu, jo nebija pieminējusi Eiropas atbalstu Palestīnas valstiskumam.
Tas mudinājis uz visai netipisku rīcību ES institūciju darbiniekus – apmēram 800 darbinieki parakstījuši vēstuli, protestējot pret to, ka fon der Leiena konfliktā izrāda "neattaisnojamus aizspriedumus" par labu Izraēlai.
Svētdien pie EK mītnes arī notika demonstrācija palestīniešu atbalstam.
Nedēļas nogalē notikušajās miera sarunās, piemēram, Spānijas premjerministrs un Francijas ārlietu ministre atbalstīja ANO ģenerālsekretāra Antoniu Gutērreša aicinājumu uz "humāno pamieru", citi šajā jautājumā nebija tik skaidri.
Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka mudināja Izraēlas valdību izvairīties no civiliedzīvotāju nogalināšanās uzbrukumos Gazai, taču vienlaikus solīja Berlīnes pilnīgu solidaritāti cīņā pret "Hamās".
"Eiropa ļoti skaidri atbalsta Izraēlu. Nav pretruna teikt, ka Eiropa atbalsta Izraēlu un tai pašā laikā ir norūpējusies par palestīniešu civiliedzīvotāju dzīvi un labklājību, jo visi palestīnieši nav no "Hamās". "Hamās" ir ienaidnieks. Izraēla ir mūsu draugs," sacīja Latvijas ārlietu ministrs Kariņš.
ANO brīdina, ka notiekošā Gazas blokāde ir novedusi tur dzīvojošos 2,3 miljonus cilvēku uz bada sliekšņa.
"Eiropas Savienība ir civiliedzīvotāju pusē. Protams, mēs esam ļoti solidāri ar Izraēlu pēc šausminošajiem teroristu uzbrukumiem. Bet ir ļoti svarīgi, lai katrā konfliktā tiktu pasargāti visi civiliedzīvotāji. Un mums tagad ļoti, ļoti stingri jākoncentrējas uz humāno situāciju Gazā un jāuzlabo tā visiem iedzīvotājiem," teica Somijas ārlietu ministre Elina Valtonena.
Spānijas ārlietu ministrs Hosē Manuels Albaress Bueno uzsvēra, ka ir svarīgi novērst konflikta izplatīšanos uz Rietumkrastu un Libānu.
Ārlietu ministru teiktais arī parāda, ka pastāv bailes no konflikta importa – konfliktam liela uzmanība tiek pievērsta arī iekšpolitisku apsvērumu dēļ, jo Eiropa varētu būt teroristu uzbrukumu viļņa priekšvakarā.
Par to liecina nesenie uzbrukumi Francijā un Beļģijā, aizvadītās nedēļas nogales protesti Londonā un Amsterdamā, kur daži palestīniešus atbalstošie protestētāji vicināja ISIS – islāmistu teroristu grupējuma karogus.
Kariņš un viņa Baltijas kolēģi arīdzan uzsvēra ES ārlietu ministru kopīgo nostāju par visa nepieciešamā atbalsta turpināšanu Ukrainai.
"Runājot par prioritātēm – noteikti Ukraina ir galvenā prioritāte, tas ir galvenais konflikts.
Tas notiek uz mūsu robežas, tas ir tieši par tiem principiem, par kuriem mēs iestājamies, tur viss ir ļoti skaidrs.
Un es to sauktu par visu 21. gadsimta konfliktu māti," spriež Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis.
"Ja mēs spēsim to atrisināt, ja mēs spēsim nosargāt Ukrainas teritoriālo integritāti un neatkarību, domāju, ka pasaule var sagaidīt atgriešanos normālā stāvoklī un stabilitātē. Ja ne, domāju, tad konflikti izplatīsies."
Landsberģis arī atkārtoja ASV prezidenta Džo Baidena teikto, ka Rietumi var tikt galā ar divām krīzēm vienlaikus.
KONTEKSTS:
Palestīniešu kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. Teroristu uzbrukumā tika nogalināti vismaz 1400 izraēliešu. "Hamas" un to sabiedrotie arī sagrāba ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.
Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis.
Atbildot uz palestīniešu teroristu grupējuma "Hamas" sarīkoto slaktiņu, Izraēla uzsāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamas" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Izraēla īsteno Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi.