Lietuvas parlaments otrajā lasījumā pieņēmis civilās savienības likumprojektu

Lietuvas parlaments otrdien otrajā lasījumā pieņēmis civilās savienības likumprojektu, kas paredz gan pretēju, gan viena dzimuma pāru civilās savienības legalizāciju.

Par civilās savienības likumprojektu balsoja 60 deputāti, 52 bija pret un trīs atturējās.

Lai likums stātos spēkā, parlamentam tas jāatbalsta vēl vienā lasījumā. 

Pirmajā lasījumā likums tika atbalstīts pirms gada - 2022.gada maijā.

Pirmdien tika paziņots, ka likumprojekta izskatīšana nav iekļauta Seima otrdienas sēdes darba kārtībā, jo trūkst balsu tā pieņemšanai, tomēr otrdien tas tomēr tika iekļauts darba kārtībā un pieņemts.

Seima Galvenā Tiesiskuma un kārtības jautājumu komisija pērn septembrī atbalstīja likumprojektu par civilo savienību, tomēr tas līdz šim nebija saņēmis nepieciešamo balsu skaitu un nebija iekļauts Seima sēdes darba kārtībā.

Pēc likuma pieņemšanas partneriem, kuri noslēgs civilo savienību, tiks veidots kopīpašums, bet būs iespēja atsevišķā līgumā noteikt atšķirīgu īpašuma tiesisko režīmu, mantot saskaņā ar likumu un nemaksāt mantojuma nodokļus, būs iespēja darboties vienam otra vārdā un interesēs, pārstāvēt vienam otru veselības aprūpes jomā, saņemt ar veselību saistītu informāciju un tamlīdzīgas tiesības un pienākumi.

Lietuvas valdības koalīcijas politiķi uzstāj, ka civilās savienības likumprojekts ir kompromiss pēc tam, kad 2021. gada pavasarī Seims noraidīja iepriekšējo likumprojektu, ar kuru likumīgi tiktu atzītas "dzimumneitrālas partnerības".

Partnerattiecību likums paredzēja atzīt jebkuru divu personu civilo partnerību kā oficiāli reģistrētu divu personu kopdzīvi, lai noteiktu, attīstītu un aizsargātu to attiecības.

Pašlaik Lietuvas likumos nav normu nedz viendzimuma, nedz pretējo dzimumu pāru civilo partnerattiecību reģistrācijai.

Vairāki mēģinājumi šādu regulējumu ieviest apstājušies agrīnos parlamentārā procesa posmos.

Igaunijā likums, kas ļauj reģistrēt arī viendzimuma partnerattiecības, stājās spēkā 2016. gadā. Pašlaik parlaments izskata jautājumu arī par viendzimuma laulību legalizāciju, kas Igaunijā varētu stāties spēkā 2024. gada 1. janvārī.

Latvijā visas šāda veida iniciatīvas pagaidām ir noraidītas, jo tām nav vairākuma atbalsta Saeimā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti