Igaunijas parlaments pirmajā lasījumā atbalstījis likumprojektu par viendzimuma laulību legalizāciju

Igaunijas parlaments pirmajā lasījumā pieņēmis grozījumus, kas paredz no nākamā gada 1. janvāra valstī ieviest vienlīdzīgas tiesības uz laulību arī viendzimuma pāriem.

Igaunijas sociālās aizsardzības ministre Signe Rīsalo paskaidroja, ka kopš 2014. gada, kad tika pieņemts Reģistrētu partnerattiecību likums, bet netika veikti citi nepieciešamie tiesību aktu grozījumi, Igaunijā ir daļa cilvēku, kuri dzīvo juridiskā neskaidrībā, kas ir jāizbeidz.

"Ir pēdējais laiks visiem Igaunijā dzīvojošajiem nodrošināt vienlīdzīgas tiesības.

Sociālās pārmaiņas nenotiek vienā dienā, bet ar šādām tiesiskajām izmaiņām, kas it kā ir tehniskas, bet arī ļoti simboliskas, noteikti mazināsies cilvēku ar naidīgām balsīm skaits," pauda ministre.

Viņa piebilda, ka likumi sniedz pamatu un ietekmē sabiedrības attieksmi, tādēļ vienlīdzīgu tiesību uz laulību legalizācija visiem pāriem ir solis uz drošības sajūtas un vienlīdzīgu tiesību radīšanas ikvienam.

Pirmajā lasījumā Rīgikogu atbalstītie likumu grozījumi paredz, ka laulību var noslēgt divas pieaugušas personas neatkarīgi no dzimuma.

Līdzās laulībai tiks saglabāta iespēja noslēgt arī reģistrētas partnerattiecības, kas noteic, ka partneriem ir tiesības piedalīties lēmumos, kas skar partneri, un nepieciešamības gadījumā saņemt kompensācijas un pabalstus. Grozījumi paredz vienkāršotu pāreju no reģistrētas partnerības uz laulību.

Gan laulība, gan reģistrētas partnerattiecības paredz tiesības un pienākumus pāriem, kādu nav neformālās attiecībās esošām personām. Tiesības un pienākumi galvenokārt attiecas uz pabalstu saņemšanu, īpašuma, mājokļa un mantojuma pārvaldību.

Gaidāms, ka likumu pakete, kas paredz viendzimuma pāru laulību legalizāciju Igaunijā, stāsies spēkā nākamā gada 1. janvārī.

Ierosinājumus likumprojekta grozījumiem pirms izskatīšanas otrajā lasījumā var iesniegt līdz 5. jūnijam.

KONTEKSTS:

Pēc martā notikušajām Igaunijas parlamenta vēlēšanām izveidotā valdības koalīcija, kurā ir liberālā Reformu partija un "Igaunija 200", kā arī Sociāldemokrātiskā partija, izstrādājusi likuma grozījumus, kas ļautu legalizēt viendzimuma pāru laulības.

Ieceri atbalsta gan visas trīs valdības koalīcijas partijas, gan opozīcijā esošā Centra partija.

Igaunijā jau kopš 2016. gada ir spēkā likums, kas viendzimuma pāriem ļauj reģistrēt partnerattiecības.

Saskaņā ar sabiedriskās domas aptaujas datiem vairāk nekā puse Igaunijas iedzīvotāju atbalsta viendzimuma laulību legalizāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti