Rīta Panorāma

Zelenskis apmeklējis Hersonu

Rīta Panorāma

Nīderlandē sadzīves tehniku remontē kafejnīcās

Francijā pret pensiju reformu protestē miljons cilvēku

Francijā protestā pret pensiju reformu izgāja miljons cilvēku; Parīzē izceļas sadursmes

Francijā vairāk nekā miljons cilvēku piedalījās demonstrācijās pret pensiju reformu, bet Parīzē notikušas protestētāju un policistu sadursmes.

Ceturtdienas rītā protestētāji bloķēja piekļuves ceļu Parīzes Šarla de Golla lidostas pirmajam terminālim. Tikmēr Orlī lidostā atcelti aptuveni 30% lidojumu.

Francijas dzelzceļa operators SNCF vēsta, ka darbinieku streika dēļ nekursē puse ātrgaitas vilcienu reisu. Tāpat atcelti vairāki dzelzceļa reisi Parīzē un Marseļā.

Protestētāji bloķējuši arī nozīmīgas šosejas un transporta mezglus pie Lilles, Tulūzas, Lionas un citām pilsētām.

Iekšlietu ministrija paziņo, ka

Francijā protestos piedalījušies aptuveni miljons un 89 tūkstoši cilvēku, tai skaitā Parīzē vien protestējuši 119 000.

Protesti Parīzē

Galvaspilsētā Parīzē tās ir lielākās demonstrācijas kopš šo protestu sākuma janvārī. Valsts mērogā protestētāju skaits vairāk nekā divas reizes pārspēja demonstrantu kopskaitu 15.martā, kad notika iepriekšējie lielie protesti, taču tas bija mazāks nekā 1,28 miljoni, kas Francijā protestēja 7.martā.

Parīzē policisti pielietoja pret protestētājiem asaru gāzi un stekus pēc tam, kad vairāki protestētāji apmētāja kārtības sargus ar akmeņiem un petardēm.

Citur protestētāji uz ielām sakurināja ugunskurus un aizdedzināja atkritumus. Ugunsdzēsējiem nācās iejaukties, lai tos apdzēstu.

Iekšlietu ministrs Žeralds Darmanēns paziņojis, ka

 

 

 

 

sadursmēs ievainoti 123 policisti un žandarmi.

Parīzē ceturtdien par kārtību gādāja aptuveni 5000 policistu, bet visā valstī - 12 000.

Arodbiedrība CGT ziņo, ka protestos Parīzē šodien piedalījās aptuveni 800 000 cilvēku, bet visā valstī aptuveni 3,5 miljoni. Oficiālās aplēses parasti ir krietni pieticīgākas par arodbiedrību ziņotajām.

Pensiju reforma

Francijas valdība, izmantojot pretrunīgi vērtēto konstitūcijas 49. panta 3. daļu, pagājušajā ceturtdienā izšķīrās likumprojektu par pensiju sistēmas reformu apstiprināt ar dekrētu, atsakoties no balsojuma Nacionālajā sapulcē. Tas izsauca sašutumu gan parlamenta deputātu vidū, gan sabiedrībā.

Savukārt trešdien Francijas prezidents Emanuels Makrons pavēstīja, ka vēlas, lai pensiju reforma stātos spēkā līdz gada beigām, uzsverot, ka tas ir nepieciešami.

Pensiju sistēmas reforma ir viens no Makrona otrās prezidentūras stūrakmeņiem.

Galvenā reformas sastāvdaļa ir pensionēšanās vecuma paaugstināšana no 62 līdz 64 gadiem. Turklāt paredzēts pagarināt obligāto sociālās apdrošināšanas iemaksu periodu pilnas pensijas saņemšanai.

Vienlaikus plānots paaugstināt minimālo pensiju līdz 1200 eiro.

Valdība norāda, ka reforma nepieciešama, jo pašreizējā pensiju sistēma nav ilgtspējīga un tuvākajā laikā tai draud deficīts.

KONTEKSTS:

Francijas centriskā valdība vēlas paaugstināt pensionēšanās vecumu no 62 līdz 64 gadiem, kā arī pagarināt obligāto sociālās apdrošināšanas iemaksu periodu pilnas pensijas saņemšanai. Turklāt iecerēts likvidēt atsevišķu profesiju pensiju privilēģijas.

Valdība norāda, ka reforma ir nepieciešama, jo pašreizējā pensiju sistēma nav ilgtspējīga un tuvākajā laikā tai draud deficīts.

Šī reforma ir ļoti nepopulāra – pret to iebilst gan sabiedrība, gan arī opozīcijas partijas. Visas lielākās valsts arodbiedrības bija sarīkojušas streikus, notika arī vērienīgi protesti.

Valdība, izmantojot pretrunīgi vērtēto konstitūcijas normu, izšķīrās nepopulāro likumprojektu par pensiju sistēmas reformu apstiprināt ar dekrētu, atsakoties no balsojuma Nacionālajā sapulcē. Tas izsaucis gan parlamenta deputātu, gan sabiedrības sašutumu, tomēr valdība izturēja pēc tam ierosināto neuzticības balsojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti