Kā medijiem pastāstīja kāda ASV Valsts departamenta amatpersona, Blinkena vizītei ir piecas prioritātes. Pirmā – runāt ar Izraēlu un pārējām valstīm par to, kā izbeigt karadarbību Gazā saskaņā ar ASV prezidenta Džo Baidena mērķiem. To vidū ir sagūstīto izraēliešu atbrīvošana un palestīniešu ciešanu "atvieglošana".
Sarunas notiek aiz slēgtām durvīm
Otrā ir darbs pie plāna "dienai pēc" konflikta beigām Gazas joslai. Trešā ir saistīta ar Gazai paredzētā humānās palīdzības apjoma pārskatīšanu, proti, tas ir jāpalielina. Un tas saskan ar nesen Blinkena un ASV aizsardzības ministra Loida Ostina parakstītajā vēstulē Izraēlai aicināto. Nākamais – sarunu gaitā ar Izraēlu saprast, kā var vienoties par diplomātisku risinājumu kaujinieku organizācijas "Hizbullāh" un Izraēlas karadarbības izbeigšanā, bet ar arābu valstīm pārrunāt, kādos veidos stiprināt Libānas valsts institūcijas, tai skaitā tās bruņoto spēku spējas.
Visbeidzot, Blinkens pārrunās arī sagaidāmo Izraēlas atbildi uz 1. oktobrī notikušo masveida Irānas ballistisko raķešu uzbrukumu ebreju valstij. Irāna, kā zināms, to veikusi atriebībā par augsti stāvošu Teherānas atbalstīto teroristu grupējuma "Hamās" un "Hizbullāh" amatpersonu nogalināšanu.
Blinkena sarunas ar Izraēlas amatpersonām pārsvarā notiek aiz slēgtām durvīm. Vienīgā presei atvērtā tikšanās ir plānota vēlāk vakarā ar Izraēlas prezidentu Ichaku Hercogu.
Zināms, ka Izraēlā Blinkens pārrunās arī nesen amerikāņu piešķirtās THAAD pretraķešu aizsardzības sistēmas pielietojumu.
Trešdien Blinkens dosies uz Jordāniju, kur plāno pārrunāt humānās palīdzības piegādi Gazas joslai.
Gaidas par to, ko var sasniegt šī vizīte, nav diez ko lielas. Vašingtonā bāzētā Tuvo Austrumu institūta pētnieks Braiens Katulis ASV sabiedriskajam radio NPR atzīmēja, ka Blinkenam šīs vizītes laikā būs daudz darāmā. Proti, likmes ir augstas, bet izredzes uz panākumiem ir zemas, tāpēc šī vizīte līdzināsies viņa iepriekšējām. Turklāt Katulisa vērtējumā daudziem reģionā ir bažas par to, ka Izraēla nemainīs savu pieeju pēc tam, kad tās spēki nogalināja teroristu grupējuma "Hamās" līderi Jahju Sinvaru.
ASV cer atdzīvināt miera sarunu procesu
Raidsabiedrības BBC korespondents Toms Beitmens savā komentārā norāda, – ir sajūta, ka lietas tiek darītas lielā steigā, ņemot vērā, cik drīz sarīkota šī vizīte pēc "Hamās" līdera Sinvara nogalināšanas.
Amerikāņi tagad saka, ka sarunu atsākšana par pamieru Gazas joslā saskaras ar šķēršļiem. Viņi vaino "Hamās" par aiziešanu no sarunām. Amerikāņi apgalvo, ka Sinvars vienkārši pameta procesu. Viņi nevarēja dabūt iesaisti no Kataras kā starpnieka. Vēl viens faktors ir Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu, kura kritiķi uzskata, ka viņš ir licis šķēršļus miera sarunām un cēlis savu prasību latiņu.
"Amerikāņi cenšas atdzīvināt [procesu], bet viņi arī saprot, ka viņiem šobrīd vairs nav sarunu partnera "Hamās" rindās, tā ka izskatās, viņiem nav līdera vai lēmumu pieņēmēja [..]
Mana sajūta, ka šis apmeklējums sākas ar daudz zemākām ambīcijām nekā daudzi citi, kuru laikā neizdevās panākt diplomātisku progresu," secina Beitmens.
Izraēlas amatpersonas tikmēr apsver Ēģiptes piedāvājumu par neliela mēroga uguns pārtraukšanu konfliktā ar "Hamās". Kā vairākiem medijiem pavēstīja Izraēlas amatpersonas, tas nebūtu ilgs – raidsabiedrība NBC otrdien ziņo, ka Ēģipte rosinājusi divu nedēļu garu pamieru Gazas joslā.
Vienlaikus tiktu atbrīvots arī neliels gūstā turēto ķīlnieku skaits – NBC ziņo, ka tiktu atbrīvoti seši izraēliešu ķīlnieki.
Kāda Izraēlas amatpersona pastāstīja NBC, ka šāda mazāka mēroga vienošanās pavērtu ceļu uz lielāku vienošanos.
Te gan rodas jautājums, kas būs "Hamās" pārstāvji, kuri varētu piedalīties sarunās ar Izraēlu un citām pusēm.
Virs Beirūtas aizvien paceļas dūmi
Virs Libānas galvaspilsētas Beirūtas aizvien virmo dūmu mutuļi – Izraēla turpina triecienus Libānas galvaspilsētai. Izraēla apgalvo, ka uzbrūk ar teroristu grupējumu "Hizbullāh" saistītiem mērķiem. Vienlaikus, arī par Libānu izskan līdzīgi Izraēlas apgalvojumi, kā tas bijis Gazas joslā – ka teroristu grupējums savām vajadzībām izmanto arī civilo infrastruktūru, toskait slimnīcas.
"Atslepenošu izlūkdatus par vietu, kurai neuzbrukām, kur "Hizbullāh" glabā miljoniem dolāru zeltā un skaidrā naudā. Hasana Nasrallas bunkurā. Kur atrodas šis bunkurs? Tieši zem Al-Sāhelas slimnīcas Beirūtas centrā. Šī ir slimnīca," stāstīja Izraēlas armijas preses pārstāvis Daniels Hagari.
Slimnīcas amatpersonas izskanējušo noliedz, kā arī aicinājušas starptautiskos žurnālistus apmeklēt medicīnas iestādi un visus tās stāvus – arī pazemē.
"Es par to dzirdēju, kad man atsūtīja ziņu. Es tam neticēju. Man teica, ka viņi gatavojas bombardēt slimnīcu. Tas bija patiešām smagi. Mans tēvs uzcēla šo slimnīcu, un es zinu, cik daudz viņš tajā ieguldīja," sacīja Al-Sāhelas slimnīcas medicīnas direktors Valids Alame.
"Tāpēc vakar aicinājām visus medijus ierasties slimnīcā. Atvērām visas telpas, visas durvis. Pat atvērām noliktavas telpas, lai jūs varētu izstaigāt visu slimnīcu un apskatīties. Slimnīcai ir tikai divi stāvi pazemē," piebilda Al-Sāhelas slimnīcas vadītājs Mazens Alame.
To mediju vidū, kuriem bija iespēja slimnīcu apmeklēt, ir gan BBC, gan Francijas ziņu aģentūra AFP – neviens no medijiem neziņo, ka slimnīcā būtu novērots kas aizdomīgs.