Kā Černihivā izskatās slimnīca un bērnudārzs, kuru atjaunošanā – arī Latvijas budžeta nauda

Aptuveni divi miljoni eiro – tāda ir summa, ko šogad no Latvijas valsts budžeta plānots ieguldīt Černihivas apgabala sociālās infrastruktūras atjaunošanā Ukrainā. Latvijas Radio Černihivā izzināja, tieši kādus darbus par šo naudu plānots paveikt.

Būtiski postījumi, un iedzīvotāju atgriešanās

Černihivas apgabalā pilnā sparā ir sākušies vairāki ēku atjaunošanas projekti, kas tiek īstenoti par Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Šis Baltkrievijas un Krievijas pierobežas apgabals Ukrainā ir tas, kuru Latvija ir izvēlējusies atbalstīt tā atjaunošanā kopā ar citām valstīm.

Tas ir viens no apgabaliem, kas smagi cieta Krievijas vispārējā iebrukuma sākumā. Kopumā Černihivas apgabalā dažādas pakāpes postījumi nodarīti vairāk nekā 20 tūkstošiem ēku, no kurām lielākā daļa ir mājas un daudzdzīvokļu nami.

Tāpat ievērojami postījumi nodarīti arī kritiskajai un sociālajai infrastruktūrai – cietušas skolas, bērnudārzi un dažādas pašvaldības iestādes. Pēc Krievijas karaspēka atkāpšanās no Kijivas un attiecīgi arī ar Černihivas apgabala pamazām tajā sākuši atgriezties cilvēki, kas iebrukuma sākumā bija devušies bēgļu gaitās, un

nu jau atgriezušies aptuveni 80% apgabala iedzīvotāju.

Pēc pašvaldības sniegtajām ziņām, liela daļa apgabalā strādājušo komersantu turpina darbu, un vietējā vara dara visu iespējamo, lai dzīve apgabalā atgrieztos pirmskara līmenī.  Ir izstrādāti dažādi plāni Černihivas apgabala atjaunošanai, un prioritāte ir kritiskās un sociālās infrastruktūras, tātad bērnudārzu, izglītības iestāžu un veselības aprūpes iestāžu ēku atjaunošana.

Atjauno slimnīcas virtuves korpusu

Vajadzības Černihivas apgabalā ir lielas, un ar nelielu, bet ļoti nozīmīgu artavu ukraiņu atbalstam piedalīsies arī Latvija.

Virkni Latvijas finansēts projektu Černihivā apmeklēja Latvijas vēstnieks Ukrainā Ilgvars Kļava. Viņš Latvijas Radio ieskicēja mūsu valsts sniegto atbalstu: "Kopumā ir piecu miljonu pakete. Ārlietu ministrija apgūst virs 2 miljoniem, bet tur ir vēl papildus pieci objekti. Bet vēl ir iniciatīvas par diviem sieviešu rehabilitācijas centriem, kas parādīsies procesā, un tur arī tiks ieguldīti līdzekļi."

Vēstnieka pieminētie pieci objekti ir Černihivas apgabala bērnu slimnīca, tajā Latvija apņēmusies atjaunot vienu nelielu virtuves korpusu, kur tiek gatavots ēdiens.

Latvijas Radio Černihivā apskatīja šo ēku, kas tikusi bojāta vispārējā iebrukuma sākumā, tur bija arī ievainoti cilvēki, bet šobrīd gan ar  pašvaldības, gan citu organizāciju atbalstu ir daudz izdarīts slimnīcas savešanai kārtībā.

Čerņihivas apgabala bērnu slimnīca
Čerņihivas apgabala bērnu slimnīca

Taču slimnīcas virtuves bloks ir palicis novārtā, lai gan iespēja gatavot ēdienu uz vietas slimnīcai ir ļoti svarīga. Piemēram, pērn, sākoties vispārējam iebrukumam, kad slimnīca palika bez elektrības ilgāku laiku, bija ļoti svarīgi, ka paši uz vietas varēja gatavot ēdienu, nevis tas tika piegādāts no ārpuses.

Šis būs finansiāli apjomīgākais Latvijas ieguldījums vienā projektā Černihivā. Pagaidām precīzas tā izmaksas nav zināmas, jo vēl gaidāmi dažādi iepirkumi.

Čerņihivas apgabala bērnu slimnīcas virtuves bloks, 2023.gada septembris
Čerņihivas apgabala bērnu slimnīcas virtuves bloks, 2023.gada septembris

Piedalīsies bērnudārza un liceju atjaunošanā

Latvija atjaunos arī Kijinas bērnudārza fasādi, Starija Bilousa liceju, kā arī siltinās Talalaivkas ciema liceja fasādi.

Tāpat atbalsts būs arī Černihivas 19. bērnudārzam. Tas atrodas tajā pilsētas daļā, kas patiešām pamatīgi izpostīta. Turpat pretī ir skola, no kuras nekas nav palicis pāri, pavisam netālu arī gruveši no kāda tirdzniecības centra.

Apkārt ir daudz dzīvojamo māju, un tajās liela daļa cilvēku ir atgriezušies, arī ar bērniem. Tāpēc bērnudārza atjaunošana viņiem ir būtiska vajadzība.

Šobrīd šis bērnudārzs joprojām stāv tukšs, jo turpinās remontdarbi, lai novērstu visus postījumus. Bērnudārza ēkai šobrīd ir ielikti jauni logi, bet vēl ir nepieciešama ēkas siltināšana un iekšdarbi, lai tur bērni varētu atgriezties.

Černihivas 19. bērnudārzs, 2023.gada septembris
Černihivas 19. bērnudārzs, 2023.gada septembris

Sadarbojas ar "Uzņēmēji mieram" un ANO

Tā kā karš Ukrainā turpinās, atklāts jautājums ir atrast strādniekus rekonstrukcijas un atjaunošanas darbiem. Katrā no projektiem situācija ir atšķirīga. Piemēram, Černihivas apgabala Jahidnes ciemā uz vietas strādā brīvprātīgie no bataljona "Dobrobat", kas apvieno cilvēkus, kuri bez maksas ar savu darbu palīdz Ukrainas atjaunošanā.

Būvniecības projekta uzraudzībai ir piesaistīta Latvijas organizācija "Uzņēmēji mieram", kas arī turpmākajos iepirkumos meklēs būvniekus šīm mājām un citādi uzraudzīs šos projektus.

Savukārt Černihivas pilsētā un citos ciemos īstenojamiem atjaunošanas projektiem kā partneris ir piesaistīta Apvienoto Nāciju Organizācijas Attīstības programma Ukrainā.

Vēstnieks Kļava skaidroja, kādēļ Latvija izvēlējusies šādu ceļu: "Viņi ar savu klātbūtni šo procesu pārrauga un tādā veidā arī padara drošu, ka visa šī līdzekļu apgūšana notiek saskaņā ar to, kā viņa paredzēta, ka nav nekādas zudības vai nepareizs izlietojums šiem līdzekļiem. Tāpēc mums ir vajadzīgs starptautiskais partneris – autoritatīva organizācija ar pieredzi, kas var nodrošināt šī procesa transparenci."

Līdzīgu ceļu, piesaistot starpniekus, šobrīd izvēlas iet arī citas valstis, kas iesaistās Ukrainas atjaunošanā. Šis process tikai pamazām sāk iekustēties, un vēl tikai tiek apzinātas iespējas, kā praktiski sākt darbus Ukrainā.

Vai kādi Latvijas finansēti projekti jau pabeigti?

Pirms gada – pērn septembra beigās – Latvijas Radio apmeklēja sociālo uzņēmumu Černihivā, kas nodrošina darbu vājdzirdīgiem cilvēkiem. Netālu no šīs firmas ražotnes bija kritusi raķete, un sprādziena rezultātā šūšanas fabrikas logi bija izsisti.

Laikā, kad tur viesojās Latvijas Radio, sievietes strādāja telpā, kuru logi bija aiznagloti ar plēvi. Stiprākā vējā šī plēve regulāri tika saplēsta, nemaz nerunājot par to, ka bija auksts un tuvojās ziema. Šim uzņēmumam Latvija ir palīdzējusi ielikt logus, un tur cilvēki jau kādu laiku var strādāt civilizētos apstākļos. Telpās, kurās nepūš iekšā vējš.

Tāpat nu jau kādu laiku Ivanofrankivskā darbojas rehabilitācijas centrs sievietēm, kas cietušas no Krievijas armijas pastrādātajiem seksuālās vardarbības noziegumiem. Aptuveni mēnesi sievietes tur var iziet atlabšanas programmu. Uz vietas var dzīvot 20 sievietes ar saviem ģimenes locekļiem, un viņām ir pieejama gan psihologu, gan medicīnas speciālistu palīdzība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti