Vēlēšanās uzvarējušais Grieķijas premjers Micotakis atsakās veidot valdību, cer uz jaunu vēlēšanu izsludināšanu

Grieķijas premjerministrs Kirjaks Micotakis pirmdien paziņoja, ka atsakās no valsts prezidentes Katerinas Sakellaropulu aicinājuma veidot nākamo valdību.

Micotakis un viņa vadītā konservatīvā partija "Jaunā demokrātija" pārliecinoši uzvarēja svētdien notikušajās parlamenta vēlēšanās, bet neieguva absolūto vairākumu 300 deputātu lielajā parlamentā, tāpēc nevarēs vienatnē veidot valdību.

Micotakis cer šādi ātrāk panākt jaunu vēlēšanu izsludināšanu. Tās notiktu pēc jaunas sistēmas, kas uzvarējušajai partijai garantētu vairākus desmitus papildu deputātu vietas parlamentā.

"Es uzskatu, ka nav priekšnoteikumu valdības izveidei ar pašreizējo parlamentu, un vēlos uzsvērt, ka, ja vēlēšanu sistēma, kas būs spēkā nākamajās vēlēšanās, būtu spēkā jau vakar, partijai "Jaunā demokrātija" jau būtu bijis spēcīgs parlamentārais vairākums, kas būtu pārsniedzis 170 deputātu vietas.

Mans pienākums ir veicināt šī vienkāršās proporcionālās pārstāvniecības šķēršļa pārvarēšanu pēc iespējas drīzāk, tādēļ es atsakos no mandāta veidot koalīciju, lai mēs iespējami drīz, varbūt 25. jūnijā, varētu sarīkot jaunas vēlēšanas, jo es prognozēju, ka jauna valdība netiks izveidota," sacīja Micotakis.

Saskaņā ar Grieķijas konstitūciju valsts prezidentei Katerinai Sakellaropulu bija jāaicina Micotaki kā vēlēšanu uzvarētāju veidot nākamo valdību.

Ja Micotakis atsakās no valdības veidošanas, tad prezidentei jādod iespēja arī otrās vietas ieguvējai partijai "Syriza" un trešo vietu ieņēmušajai Sociālistu partijai.

Ja arī nevienai no šīm partijām neizdosies izveidot valdību, tad prezidentei būs jāapstiprina pagaidu valdība un jāizsludina jaunas parlamenta vēlēšanas, kas varētu notikt jūnija beigās vai jūlija sākumā.

KONTEKSTS:

Grieķijas parlamenta vēlēšanas noslēgušās ar pārliecinošu valdošās konservatīvās partijas "Jaunā demokrātija" uzvaru. Tomēr premjerministra Kirjaka Micotaka partija nav ieguvusi absolūto vairākumu 300 deputātu lielajā parlamentā un nevarēs vienatnē izveidot nākamo valdību. Tāpēc ir ļoti liela iespēja, ka drīzumā Grieķijas pilsoņi vēlreiz dosies pie vēlēšanu urnām.

Valdošā "Jaunā demokrātija" ir ieguvusi gandrīz 41% balsu, kas ir partijas labākais rezultāts kopš 2007. gada. Otrajā vietā ierindojās kreisā partija "Syriza", kas ieguva 20% balsu. Tik liela balsu atšķirība starp divām vadošajām partijām Grieķijas vēlēšanās nav pieredzēta kopš 1974. gada.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti