Pasaules panorāma

Ziemeļīrijas piemērs rāda ceļu uz mieru starp divām naidīgām kopienām

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Taivāna bažīga par Ķīnas iespējamu uzbrukumu tuvākajos gados

Taivāna raizējas par iespējamo Ķīnas uzbrukumu tuvāko gadu laikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Krievijas iebrukums Ukrainā licis Taivānai ar lielākām bažām vērot Ķīnas darbības. Pekina nav slēpusi, ka, lai iegūtu kontroli pār Taivānu, kuru uzskata par savu teritorijas daļu, ir gatava pielietot arī militāru spēku.

Ķīna nesen atkal sarīkoja militārus manevrus, simulējot Taivānas salas aplenkšanu un triecienus pa to. Taivāna tādēļ uzmanīgi seko līdzi pasaules reakcijai attiecībā uz Krievijas karu Ukrainā, jo arī tai svarīgs starptautiskais atbalsts, LTV raidījumam "Pasaules panorāma" uzsver Taipejas misijas Latvijā vadītājs Endrjū Lī.

Ķīna demonstrē savu spēku

Lieldienu laikā Ķīna pie Taivānas atkal sarīkoja militāros manevrus spēka demonstrēšanai. Iesaistot desmitiem kaujas lidmašīnu un kuģu, tika simulēts uz salas esošās Taivānas aplenkums, kā arī triecieni pa mērķiem gan Taivānas salā, gan apkārtējos ūdeņos.

Ķīnas televīzija arī publicēja animāciju, kurā ilustrēts uzbrukums Taivānai, arī divarpus miljonu iedzīvotāju galvaspilsētai Taipejai salas ziemeļos.

Jau pērn vasarā Ķīna nosūtīja desmitiem karakuģus un lidmašīnas ūdeņos un gaisa telpā ap Taivānu, pastiprinot aktivitātes jūlijā un beidzot ar manevriem augustā.

Augustā notikušās mācības bija vērienīgākās vairāku gadu laikā. Saskaņā ar aplēsēm pagājušā gadā Ķīna iesūtīja Taivānas pretgaisa aizsardzības identifikācijas zonā kara lidmašīnas vairāk nekā 1700 reižu.

ASV atbalsts Taivānai

Augusta manevri sekoja pēc toreizējās ASV Pārstāvju palātas spīkeres Nensija Pelosi vizītes Taivānā, viņai paziņojot, ka ar to tiek demonstrēta Vašingtonas apņemšanās atbalstīt Taivānu, kuru Ķīna uzskata par savas teritorijas daļu.

Savukārt šomēnes notikušie Ķīnas armijas manevri sekoja pēc Taivānas prezidentes Cai Inveņas vizītes ASV, kur viņa tikās ar Pelosi pēcteci Pārstāvju palātas spīkera amatā Kevinu Makartiju. Šī vizīte izsauca Pekinas nosodījumu, Ķīnai reaģējot ar militārajiem manevriem.

"Tas ir nopietns brīdinājums pret Taivānas neatkarības separātistu un ārējo spēku provokācijām, lai aizsargātu suverenitāti un teritoriālo vienotību," paziņoja Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis Vans Veņbiņs.

Taivāna gatavojas sliktākajam scenārijam

Taivānu pārstāvošās Taipejas misijas Latvijā un Igaunijā vadītājs Endrjū Lī atzīst, ka pēdējos gados draudi no Ķīnas arvien pastiprinājušies un nevar izslēgt militāras invāzijas iespējamību jau tuvāko gadu laikā.

"Sji Dziņpins ir trešajā termiņā Ķīnas vadītājs, domā par savu mantojumu. Nākamie pieci līdz desmit gadi ir kritisks brīdis. Mums uzmanīgi jāvēro, jāstrādā kopā ar starptautisko sabiedrību. Mums vajag veicināt lielāku izpratni un atbalstu starptautiskajā sabiedrībā, īpaši no līdzīgi domājošām valstīm un demokrātiskajiem sabiedrotajiem," secina Lī.

"Daudz augstu amatpersonu un ekspertu runā par iespējamību, par iespēju logu Ķīnai sākt pilnapmēra invāziju pret Taivānu.

Kā maza valsts – salīdzinot ar Ķīnu militārā spēka ziņā, – gluži kā Baltijas valstis mēs nevaram būt naivi. Mums jādara viss, lai sagatavotos sliktākajam scenārijam."

"Redzam Ķīnas agresīvāku uzvedību un arī to, kas notiek Ukrainā – Krievijas iebrukums Ukrainā, kā Ķīnas un Putina valdība runā par to, ka abu divpusējām attiecībām nav ierobežojumu, – uz šī fona mums jābūt ļoti uzmanīgiem, kāda tam var būt ietekme uz ģeopolitisko lauku," norāda Lī.

"Mēs uzskatām, ka ģeopolitiskais lauks ir mainījies diezgan dramatiski, īpaši pēc Krievijas invāzijas Ukrainā. Un Ķīna tagad taisa jaunu kņadu Taivānas šaurumā, arī Dienvidķīnas jūrā. Mums ir sens teiciens – "Kad lūpu vairs nav, kā gan lai zobi nejūt vēsumu.""

Makronu vaino par pielabināšanos Ķīnai

Šis teiciens acīmredzot attiecināts uz jautājumu par rietumvalstu nostāju šajā jautājumā Francijas prezidenta Emanuēla Makrona neseno izteikumu kontekstā.

Pēc nesenās vizītes Ķīnā, kur viņu sagaidīja silta uzņemšana, atpakaļceļā Makrons paziņoja, ka Eiropai jāveido pašai sava politika attiecībā uz Taivānu, lai izvairītos no sekošanas Vašingtonai Pekinas un Taipejas strīdā, un ka Eiropa riskē tikt ierauta svešās krīzēs.

Ķīna šos komentārus novērtēja atzinīgi, bet citur tie kritizēti, dažiem pat apsūdzot Makronu par piesliešanos Ķīnai, un Taivānā uzņemti bažīgi. Lai mazinātu bažas, Francija uz Taivānu tuvākajā laikā sūta divas delegācijas.

Ķīnas invāzija Taivānā un karš nozīmētu jaunu smagu triecienu globālajai ekonomikai un recesiju reģionā esošo svarīgo tirdzniecības ceļu dēļ, īpaši ņemot vērā, ka Taivāna ir galvenā mikroshēmu ražotāja pasaulē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti