Eiropas Savienībā vēl 10 gadus varēs lietot pesticīdus ar kaitīgo glifosātu

Eiropas Savienības dalībvalstis nav spējušas vienoties par augu aizsardzības līdzekļa glifosāta lietošanas ierobežojumiem, un lauksaimnieki to varēs lietot vēl līdz 2033. gadam. Tomēr zinātniski pierādīts, ka efektīvie herbicīdi var radīt nopietnas veselības problēmas. 

Eiropas Komisijas lēmums pagarināt glifosāta tirdzniecību balstīts uz veselības ekspertu slēdzienu, ka riska līmenis neattaisno strīdīgā herbicīda aizliegumu. Vienlaikus noteikti daži jauni ierobežojumi, tai skaitā ražas miglošanas aizliegums pirms novākšanas. 

Tikmēr Pasaules Dabas fonda Francijas nodaļa jau paudusi nožēlu par atļaujas pagarināšanu un atgādina, ka pētījumi pierādījuši vielas kaitējumu cilvēku veselībai un bioloģiskajai daudzveidībai. Pastāv saikne starp glifosāta lietošanu un Parkinsona slimību. Piemēram, Francijā slimiem lauksaimniekiem ir tiesības uz kompensāciju. Šī ķīmiskā viela ir daudzu komerciālu herbicīdu, tai skaitā "Roundup" sastāvā, ko plaši izmanto visā pasaulē. Pasaules Veselības organizācijas Starptautiskā vēža izpētes aģentūra 2015. gadā to klasificēja kā iespējamu kancerogēnu. 

Francijas lauksaimnieks Daniels Kormjē norādījis: "Tikai ar septiņiem gramiem pesticīdu iespējams iznīcināt visas nezāles vienā hektārā. Toreiz tas nesagādāja nekādas grūtības, un, kad mēs izsmidzinājām pesticīdus, traktora kabīne bija atvērta. Visa šie apmēram 50 hektāri man bija 30  gadus. Es galvenokārt ciešu no trīces, un tas man apgrūtina aizmigšanu. Ja man ir aizņemta diena, trīce pastiprinās. Tas ir ļoti nogurdinoši."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti