ANO nosoda sakaru ierīču eksplozijas Libānā kā starptautisko tiesību pārkāpumu

Reaģējot uz pēdējo dienu notikumiem Libānā, kur sprāgušas tūkstošiem Libānas šiītu grupējuma "Hizbullāh" kaujinieku izmantotās sakaru ierīces, Apvienoto Nāciju Organizācijā (ANO) tika sasaukta Drošības padomes sēde. Tajā šie uzbrukumi nosodīti, paziņojot, ka tie ir starptautisko tiesību pārkāpums un var būt kara noziegums. Izraēla tikmēr turpina triecienus Libānas dienvidiem, centienos iznīcināt grupējuma locekļus. 

ANO nosoda sakaru ierīču eksplozijas Libānā kā starptautisko tiesību pārkāpumu
00:00 / 03:06
Lejuplādēt

Izraēla ir apņēmusies atgriezt mājās savus iedzīvotājus valsts ziemeļos jeb vietā, kur regulāri notiek pārrobežu sadursmes starp armiju un Libānas šiītu grupējumu "Hizbullāh". Šī iemesla dēļ notikuši gan sakaru ierīču sprādzieni, gan turpinās triecienu īstenošana Libānas dienvidos. Tie īstenoti arī Beirūtā, kurai pēdējo mēnešu laikā uzbrukts netika. Vienā no šādiem triecieniem piektdien nogalināti augsta ranga "Hizbullāh" locekļi, bet ievainoti desmitiem cilvēku. Divi no nogalinātajiem bija militārie komandieri, viens no tiem – "Hizbullāh" dibinātājs Ibrahims Akils.

Akils bija nomainījis Fuadu Šukru, kuru Izraēla nogalināja 30. augustā. ASV bija piedāvājušas 7 miljonu dolāru atlīdzību par Akila notveršanu vai nogalināšanu. Izraēla mēģināja viņu nogalināt jau 90. gados. Saskaņā ar Libānas varas iestāžu ziņām Akils piektdien tika izrakstīts no slimnīcas, kur bija ievietots pēc ievainošanas elektronisko sakaru ierīču eksplozijās. Peidžeru un rāciju eksplozijās otrdien un trešdien gāja bojā vismaz 37 cilvēki, tika ievainoti apmēram 3000. Sprādzienos, kas radīja paniku valstī, Libāna un "Hizbullāh" vaino Izraēlu. Tiek pieļauts, ka aiz tiem stāv Izraēlas izlūkošanas dienests "Mossad".

Ņemot vērā situācijas saasināšanos reģionā, piektdien tika sasaukta ANO Drošības padomes sēde. Tajā Libāna notikušie uzbrukumi sakaru ierīcēm tika nosodīti, vērtējot tos kā starptautisko tiesību pārkāpumu. 

ANO augstais cilvēktiesību komisārs Folkers Tirks norādīja: "Šie uzbrukumi ir jauna attīstība karadarbībā, kur saziņas rīki kļūst par ieročiem, kas vienlaikus eksplodē tirgos, ielu stūros un mājās. Tas cilvēkos ir raisījis plašas bailes, paniku un šausmas. Vienlaicīga uzbrukuma īstenošana pret tūkstošiem personu, neatkarīgi no tā, vai tās ir civiliedzīvotāji vai bruņotu grupu locekļi, nezinot, pie kā uzbrukuma laikā atradās ierīces, nezinot to atrašanās vietu un apkārtni, tas pārkāpj starptautiskās cilvēktiesības un attiecīgajā gadījumā arī starptautiskās humanitārās tiesības."

Tirks arī uzsvēra, ka notikušais, iespējams, pielīdzināms kara noziegumam. Viņš skaidroja, ka Starptautiskās humānās tiesības aizliedz izmantot spridzekļus šķietami nekaitīgu portatīvu objektu formā. Vardarbības īstenošana, kuras mērķis ir izplatīt teroru starp civiliedzīvotājiem, ir kara noziegums. 

Izraēlas vēstnieks ANO Danijs Danons tikmēr norādījis, ka Izraēlai nav nolūka iesaistīties karā ar "Hizbullāh" Libānā, bet turpināt tā kā pašlaik vairs neesot iespējams. Viņš atzīmēja, ka Izraēla dod priekšroku diplomātiskam risinājumam un grib novērst tālāku eskalāciju.

KONTEKSTS:

17. septembrī sprāgstot peidžeriem un 18. septembrī rācijām, Libānā nogalināti 37 cilvēki. Bojāgājušo vidū ir gan "Hizbullāh" kaujinieki, gan civilisti, arī bērni. Domājams, ka šo tehniski sarežģīto uzbrukumu sarīkoja Izraēlas specdienesti, bet Izraēla nav uzņēmusies atbildību par notikušo.

Peidžeru un rāciju izraisītie sprādzieni Libānā ir radījuši bažas par nopietnu eskalāciju reģionā un karu starp Izraēlu un Libānu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti