Ķīnas vadonis aicina izbeigt karu Ukrainā ar «mieru un dialogu»

Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins otrdien pēc sarunām ar Krievijas līderi Vladimiru Putinu pavēstīja, ka Ķīna atbalsta "mieru un dialogu" kā risinājumu karadarbības izbeigšanai Ukrainā.

Putins no savas puses pavēstīja, ka Ķīnas piedāvātais miera plāns varētu kalpot par labu pamatu miera sarunām, bet Kremļa saimnieks apgalvo, ka Ukraina un Rietumi tam neesot gatavi.

ĪSUMĀ:

  • Putins apgalvo, ka Ķīnas piedāvātais miera plāns būtu labs pamats konflikta risinājumam.
  • Ukraina un Rietumi kritizē šo nekonkrēto plānu kā atbilstošu Krievijas prasībām.
  • NATO ģenerālsekretārs Stoltenbergs aicina Ķīnu ņemt vērā arī Ukrainas intereses.
  • Ķīnas līderis Sji vizītes laikā Maskavā nosaucis Krieviju par Ķīnas stratēģisko partneri.
  • Sji ielūdzis Putinu šogad apmeklēt Ķīnu atbildes vizītē.

Miera sarunas pašlaik nav iespējamas

Nekādas miera sarunas starp Krieviju un Ukrainu pašlaik gan nav iedomājamas, jo abu pušu mērķi ir pārāk atšķirīgi: Krievija turpina okupēt lielu daļu Ukrainas teritorijas un vēlas panākt likumīgi ievēlētās Ukrainas valdības gāšanu, savukārt Ukraina uzsver, ka vienīgais pieļaujamais risinājums ir pilnīga Krievijas karaspēka izvešana no Ukrainas, tai skaitā no okupētās Krimas pussalas.

Ķīna nesen nāca klajā ar 12 punktu miera plānu karadarbības izbeigšanai Ukrainā. Tas gan uzreiz tika asi kritizēts, jo Ķīna izvairījusies nosaukt Krieviju par agresoru un mēģina radīt iespaidu, ka karš Ukrainā ir NATO ekspansijas rezultāts.

Rietumvalstis norādīja, ka 12 punktu vietā būtu pilnīgi pieticis ar pirmo punktu, kas pieprasa ievērot visu valstu neatkarību un teritoriālo vienotību.

"Uzskatām, ka daudzi no Ķīnas piedāvātā miera plāna priekšlikumiem saskan ar Krievijas pieeju un var kalpot par pamatu mierīgam konflikta risinājumam, kad tam būs gatavi Rietumos un Kijivā. Taču pagaidām mēs neredzam šādu gatavību no viņu puses," apgalvo Kremļa saimnieks Putins.

Ukrainas prezidenta biroja padomnieks Mihailo Podoļaks uzsver, ka jebkādi mēģinājumi "iesaldēt konfliktu", paildzināt to ar pamiera palīdzību patiesībā nozīmēs tikai vienu: nepabeigtu karu, kas turpinās gruzdēt Eiropas sirdī un vājinās pasaules drošības pamatus.

Podoļaks aicina nelietot vārdu "miers" tādā veidā, kā to saprot Krievija. Viņš arīdzan uzsver, ka Krievijai neizdosies uzspiest Ukrainai tādu "miera plānu", kas nozīmētu daļas Ukrainas teritorijas palikšanu Krievijas kontrolē.

Rietumi raizējas par iespējamām Ķīnas ieroču piegādēm Krievijai

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs aicina Ķīnu ņemt vērā Ukrainas nosacījumus miera noslēgšanai ar Krieviju. Stoltenbergs teica, ka atzinīgi vērtē visus priekšlikumus, kas varētu novest pie taisnīga un ilgtspējīga miera, taču uzsvēra, ka Ķīnai jāsadarbojas arī ar Ukrainas prezidentu, lai saprastu Ukrainas nostāju.

NATO ģenerālsekretārs arī brīdinājis Ķīnu nepiegādāt Krievijai nāvējošus ieročus.

"Mēs neesam redzējuši nekādus pierādījumus tam, ka Ķīna piegādā Krievijai letālus ieročus, taču mēs esam redzējuši dažas pazīmes, ka ir bijis šāds Krievijas pieprasījums un ka tas ir jautājums, ko izskata Pekina vai Ķīnas varas iestādes," paziņoja Stoltenbergs.

"Un tāpēc mūsu vēstījums ir, ka Ķīnai nevajadzētu sniegt Krievijai šādu palīdzību. Tas būs nelegāla kara atbalstīšana un tikai kara pagarināšana, kā arī Krievijas nelikumīgā iebrukuma Ukrainā atbalstīšana. Un tas ir kaut kas, ko Ķīnai, protams, nevajadzētu darīt."

Ķīnas vadonis Sji vizītes laikā Maskavā nosaucis Krieviju par Pekinas stratēģisko partneri, jo gan Pekina, gan Maskava iestājas par "daudzpolāro pasaules kārtību", nevis tādu, kurā dominē ASV un NATO.

Abas valstis parakstīja deklarāciju, kurā apsūdz ASV par globālās un reģionālās drošības graušanu. Līderi arī pauduši bažas par NATO pieaugošo klātbūtni Āzijas un Klusā okeāna reģionā.

Abu prezidentu tikšanās Kremlī bija visai krāšņa, ar gājieniem pa sarkanajiem paklājiem, abu valstu himnām, karogiem, smaidiem un rokas spiedieniem.

Ķīnas līderis sarunas ar Putinu novērtēja kā "atklātas, draudzīgas un produktīvas". Sarunu noslēgumā tika parakstīti līgumi par ciešāku sadarbību ekonomikas jomā.

Sji ielūdzis Putinu šogad apmeklēt Ķīnu

Putins pēc sarunām uzsvēris Krievijas un Ķīnas attiecību īpašo raksturu, kuru pamatā ir patiesas partnerības un stratēģiskas mijiedarbības modelis. Arī Sji minēja abu valstu ciešās attiecības, norādot uz Pekinas spēcīgo atbalstu Krievijai laikā, kad ASV un Rietumvalstis cenšas izolēt Krieviju.

Sji arīdzan ielūdzis Putinu šogad doties atbildes vizītē uz Pekinu. Šāds piedāvājums izskanējis vien dažas dienas pēc tam, kad Starptautiskā Krimināltiesa (SKT) izdeva Putina aresta orderi par viņa lomu Ukrainas bērnu deportācijās. Taču ne Krievija, ne Ķīna nav atzinušas SKT jurisdikciju, tādēļ Putinam vizītes laikā Ķīnā nebūtu jābaidās par iespējamo arestu un izdošanu SKT.

Putins izteica pārliecību, ka Krievijai būs pa spēkam apmierināt Ķīnā augošo pieprasījumu pēc energoresursiem.

Kremļa saimnieks arīdzan apgalvo, ka Krievija un Ķīna kopīgiem spēkiem varot kļūt par pasaules līderēm informācijas tehnoloģiju un mākslīgā intelekta jomā.

Šāda scenārija piepildīšanās gan būtu ļoti satraucoša no cilvēktiesību viedokļa, jo Krievijā un Ķīnā pie varas ir autoritāri režīmi, kas jau tagad izmanto modernās tehnoloģijas valdošā režīma kritiķu izspiegošanai.

KONTEKSTS: 

2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu.

Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Krievija ar raķetēm regulāri apšauda Ukrainas pilsētas, lai atstātu ukraiņus bez elektrības un siltuma. Eiropas Parlaments ir pasludinājis Krieviju par terorismu atbalstošu valsti.

2023. gada 17. martā Starptautiskā Krimināltiesa izdeva orderi Putina arestam, apsūdzot viņu kara noziegumos saistībā ar ukraiņu bērnu deportāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti