Panorāma

Nodara miesas bojājumus RAKUS ārstei

Panorāma

Solījumi par zāļu cenu mazināšanu joprojām uz papīra

Latvijas prezidents tiekas ar Izraēlas un palestīniešu līderiem

Latvijas prezidents tiekas ar Izraēlas un palestīniešu līderiem

Izraēlas prezidents un Palestīniešu pašpārvaldes prezidents – abus ar dažu stundu starpību pirmdien, 20. novembrī, satika Latvijas prezidents Edgars Rinkēvičs. Lai gan abu mītnes – viena Jeruzalemē un otra Ramalā – atrodas nepilnas stundas braucienā viena no otras, tās šķir konflikta gaismas gadi.

Tikšanās ar Izraēlas prezidentu Isāku Hercogu notiek Izraēlas valstij ļoti grūtā laikā. Izraēlas sabiedrībā valda liela pāridarījuma sajūta par par teroristiskās organizācijas "Hamās" uzbrukumu, par nogalinātajiem, par ķīlnieku sagrābšanu un izskan prasība atriebties "Hamās". Tāpēc te ar bažām klausās Eiropā un citviet arvien pieaugošajā sabiedrības atbalstā palestīniešiem un prasībām pēc pamiera. Nodarīto sāpju sajūta izskanēja arī Izraēlas prezidenta teiktajā.

"Mēs esam ļoti pateicīgi jums un Latvijas tautai par jūsu atbalstu mums šajos tik tumšajā mūsu vēstures brīdī. Traģēdija atkal ir skārusi mūsu cilvēkus.

Šodien pat viena mūsu darbinieka dēls ticis nogalināts. Un jūs zināt – kad tas notiek ar tuvajiem, tas skar jūs pašu," sacīja Hercogs.

Pēc abu tikšanās Latvijas prezidents atzina, ka šobrīd runāt par pamieru ir ļoti grūti.

No Jeruzalemes, kur atrodas Izraēlas prezidenta mītne, braucot uz Rietumkrastu, lai satiktu Palestīniešu pašpārvaldes prezidentu Mahmūdu Abāsu, ceļš ved cauri kontrolpunktam un jānomaina arī automašīna – ar Izraēlas numuriem Rietumkrastā iebraukt nevar.

Mahmūds Abāss, kas Palestīniešu pašpārvaldi vada jau 18 gadus, ir uztraucies par civiliedzīvotāju situāciju Gazā un par humānās palīdzības piegādes iespējām. Sarunā viņš paudis nosodījumu arī "Hamās" rīcībai.

Gan ASV prezidents, gan citi uzskata, ka tieši Palestīniešu pašpārvaldei, kas atrodas Rietumkrastā, vajadzētu uzticēt Gazas pārvaldi pēc kara.

Palestīniešu pašpārvaldes attiecības ar Gazu ir sarežģītas, jo "Hamās", savulaik vēlēšanās uzvarot Palestīniešu pašpārvaldi, to no Gazas izspieda. Tāpēc te par nākotni valda liela piesardzība un bažas.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī kara stāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki.

Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās.

Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts un vainoja "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti