Panorāma

Lībiešu karogam – 100!

Panorāma

Nodara miesas bojājumus RAKUS ārstei

"Hamās" nolaupīto radinieki lūdz palīdzību

«Hamās» nolaupīto radinieki lūdz Latvijas prezidenta palīdzību

Ļoti reti, kad ārpolitikā ir tik personiski sāpju stāsti un lūgumi, kā šajā Latvijas valsts prezidenta vizītē. Teroristiskās organizācijas "Hamās" gūstā joprojām atrodas ap 240 ebreju – to vidū arī bērni. Viņu ģimenes ir izmisušas un vērsās arī pie Latvijas prezidenta Edgara Rinkēviča pēc starptautiskas palīdzības, jūtot, ka arvien vairāk Eiropā atskan palestīniešu atbalstītāju balsis. Jeruzalemē Latvijas Televīzijai izdevās aprunāties ar divām ģimenēm.

Viņš ir Tamāras brālēns, dzīvojuši katrs savā ielas pusē. Un Tamāra uzņēmusies nebūt ne vieglo ceļu – meklēt atbalstu viņa atbrīvošanai no "Hamās" gūsta.

"Tas ir mans brālēns Evjatars Dāvids. Viņš bija mūzikas festivālā netālu no Gazas joslas. Viņš turp devās ar draugiem. Pats spēlē ģitāru, tāpēc mīl mūziku. Viņš šo festivālu gaidīja mēnešiem. Sākās sirēnas un viņš devās mājās. Paņēma visas savas mantas, aizrakstīja mammai, ka dodas mājās. Tad mums kontakts ar viņu pazuda. Neko vairs nedzirdējām. Nevarējām viņu sazvanīt. Tāpat arī viņa draugus. Neviens neatbildēja. "Instagram" bija ievietots video.

Un tikai pēc kādām divām, trim nedēļām redzējām, ka viņš ir kravas auto kopā ar daudziem citiem un viņa rokas ir saslēgtas. Un viņam sit pa muguru, sit pa galvu. Viņš necenšas pretoties.

Viņš tur vienkārši guļ un viņu turpina sist. Mēs neko vairāk nezinām. Mēs tikai zinām to, ka viņš ir kopā ar vēl vienu draugu un viņi ir nolaupīti. Tikai pēc vairākām dienām uzzinājām, ka divi viņa draugi, ar kuriem viņš bija kopā auto, tika nogalināti. Neko vairāk nezinām. Nezinām, kādā stāvoklī  nolaupītie ir. Tikai, ka 7. oktobrī viņš tika nolaupīts," stāstīja "Hamās" nolaupītā Evjatara Dāvida māsīca Tamāra Ešete.

Janiva vecākais brālis, viņa divi dēli un brāļa dzīvesbiedre tika nolaupīti. To, kas patiešām noticis, viņi uzzinājuši no "Hamās" propagandas video, kas parādījies nākamajā dienā.

"Mēs redzējām video, kā viņi nolaupīja manu brāli un viņa draudzeni no viņu mājām, izmantojot smago artilēriju. Un abi zēni – Ors un Jagils – ar viņiem pa telefonu runāja viņu mamma, kad viņi tika nolaupīti. Viņa dzirdēja, kā teroristi izlaužas cauri durvīm un dzirdēja, kā jaunākais – Jagils, viņam ir tikai 13 – raudāja. Viņš teica "Lūdzu neņemiet mani, esmu par jaunu". Tā mēs zinām, ka tika nolaupīti visi četri.

Bet pagājušonedēļ redzējām "Hamās" taisītu video, kurā Jagils runāja kameras priekšā. Tā mēs uzzinājām, ka viņš ir dzīvs," stāstīja "Hamās" nolaupītā Jaira Jakova brālis Janivs Jakovs.

"Hamās" nolaupītā Jaira Jakova brālis Jorams Jakovs piebilda, ka nevar pieļaut, ka ķīlnieki ir nevainīgi bērni.

Izraēlas prese raksta, ka "Hamās" uzbrukums 7. oktobrī, nogalinot 1200 un paņemot vairāk nekā 200 gūstekņus, ir otrs briesmīgākais notikums ebreju tautas vēsturē pēc holokausta.

"Es uzskatu, ka holokausts bija cita situācija. Tas ar mums notika, kad mums pat nebija valsts. Kaut arī tas bija sliktākais, kas vien varēja notikt. Bet šoreiz tas notika mūsu valstī, mūsu mājās, mums – ebrejiem – visdrošākajā vietā," norādīja Janivs Jakovs.

"Hamās" nolaupīto cilvēku tuvinieki grib, lai Latvijas prezidents palīdz palielināt spiedienu uz Eiropas Savienību un uz Sarkano Krustu, lai ķīlnieki tiktu atbrīvoti.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī kara stāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki.

Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās.

Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts un vainoja "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti