Argentīnas prezidenta vēlēšanās uzvar labēji noskaņotais un ar Trampu salīdzinātais Milejs

Argentīnā svētdien notikušajā prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā uzvarējis Havjers Milejs – labējais kandidāts, kas bieži tiek salīdzināts ar bijušo ASV prezidentu Donaldu Trampu un kādreizējo Brazīlijas prezidentu Žairu Bolsonaru. Pēc vairāk nekā 90% balsu saskaitīšanas viņš pārspējis savu pretinieku – kreiso populistu, ekonomikas ministru Serhio Masu, iegūstot 56% balsu. Cilvēki cer, ka jaunais prezidents beidzot izvedīs valsti no milzīgās inflācijas un augošās nabadzības.

Argentīnas prezidenta vēlēšanās uzvar labēji noskaņotais un ar Trampu salīdzinātais Milejs
00:00 / 03:20
Lejuplādēt

Pašreizējais Argentīnas prezidents Alberto Fernandess, kurš kļuvis ļoti nepopulārs, jau pavasarī paziņoja, ka nekandidēs uz otru piecu gadu termiņu. Cilvēki ir neapmierināti arī ar pašreizējo valdību, ko veido peronistu koalīcija "Tēvzemes savienība", kā arī ar opozīcijā esošo koalīciju "Kopā par pārmaiņām". Šie un citi apstākļi deva Havjeram Milejam labas iespējas uzvarēt vēlēšanās. Milejs solījis pielikt punktu parazītiskajai, zaglīgajai un bezjēdzīgajai politiskajai kastai.

"Es gribu pateikt visiem argentīniešiem, ka šodien sākas Argentīnas dekadences beigas. Šodien beidzas nabadzīgais valsts modelis, kas nāk par labu tikai dažiem, kamēr lielākā daļa argentīniešu cieš. Šodien beidzas doma, ka valsts ir laupījums, ko sadalīt starp politiķiem un viņu draugiem. Šodien vīzija, ka vainīgie ir upuri un upuri ir vainīgie, beidzas. Šodien mēs atgriežamies uz ceļa, kas padarīja šo valsti lielisku," paziņoja Milejs.

Latīņamerikas trešā lielākā ekonomika pēdējā gada laikā piedzīvojusi inflācijas palielināšanos līdz 140%, valstī pieaugusi nabadzība un kritusies nacionālās valūtas peso vērtība.

Valdība, cīnoties pret valūtas rezervju samazināšanos, ieviesusi stingru valūtas kontroli un noteikusi uzņēmumiem augstākus importa nodokļus. Milejs atzinis, ka valstī ir milzīgas problēmas, tostarp, inflācija, stagnācija, īstas nodarbinātības trūkums un nabadzība. Milejs cer, ka problēmas palīdzēs risināt Centrālās bankas likvidēšana un ASV dolāra laišana apgrozībā peso vietā.

Milejam ir gana daudz atbalstītāju un pēc viņa uzvaras Buenosairesas ielās tas bija labi redzams, daudziem pulcējoties ar karogiem un krekliem Argentīnas zili baltā karoga krāsās.

Cilvēki ir noguruši no tā, ka dzīve neuzlabojas un cer uz pārmaiņām. Lai gan daži atbalstītāji atzīst, ka skaidri nav zināms, ko no Mileja sagaidīt, tomēr viņš vismaz esot malks svaiga gaisa.

"Es tiešām gribu pārmaiņas. Es gribu, lai šis cikls noslēgtos. Tas ir nogurdinoši. Mēs esam noguruši no nepārtrauktām ciešanām. Nevar būt tā, ka uz prezidenta amatu kandidē cilvēks, kurš mums atnesis 150 procentu inflāciju. Un papildus tam viņš mums saka, ka viņš gatavojas situāciju mainīt. Tad kāpēc viņš to nedarīja iepriekš?" vaicāja Argentīnas iedzīvotāja Patrīcija.

Milejs savu izteikumu dēļ tiek salīdzināts ar bijušo ASV prezidentu Trampu un kādreizējo Brazīlijas prezidentu Bolsonaru. Paralēli ekonomikas jautājumu risināšanai, lielās inflācijas un nabadzības izskaušanai, Milejs vēlas aizliegt abortus, liberalizēt ieroču tirdzniecību un atvērt tirgu cilvēku orgānu tirdzniecībai. Tāpat viņš solījis pārtraukt attiecības ar Argentīnas galvenajiem tirdzniecības partneriem Ķīnu un Brazīliju, apvainojis pāvestu Francisku, apšaubījis Argentīnas brutālās diktatūras laikā bojāgājušo skaitu un saka, ka cilvēki nav saistīti ar klimata pārmaiņām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti