Paralēli nodokļu paaugstināšanai, ar ko plānots aizlāpīt 500 miljardu hrivnu (10,8 miljardu eiro) lielo caurumu šā gada budžetā, Ukrainas parlaments šonedēļ atbalstīja vēl divus būtiskus likumprojektus, kuru mērķis ir mazināt korupciju valstī un palielināt ienākumus valsts kasē.
Pirmkārt, tās ir izmaiņas Ukrainas Muitas kodeksā, kas paredz jaunu kārtību augstāko muitas amatpersonu atlases procesā.
Turpmāk muitas vadības un reģionālo iestāžu vadītāju vērtēšanas procesā tiks iesaistīti starptautisko partneru ieteikti eksperti. Vērtēta tiks ne vien profesionalitāte, bet arī kandidāta reputācija – vai cilvēks nav figurējis koruptīvos gadījumos vai citos iespējamos pārkāpumos.
Kā informēja Ukrainas Augstākās radas Finanšu, nodokļu un muitas politikas komitejas priekšsēdētāja vietnieks no valdošās "Tautas kalps" frakcijas Oleksandrs Kovaļčuks – muitas darba uzlabošanu jau ilgstoši pieprasījušas kā vietējās Ukrainas uzņēmēju asociācijas, tā arī ārvalstu uzņēmēji.
Citējot Kovaļčuku, viņiem visiem ir bijis viens lūgums – pieņemiet, lūdzu, šo likumprojektu, kas pieliks punktu neprofesionālu vai korumpētu, kā arī nepieredzējušo amatpersonu darbībai muitā.
"Šis likumprojekts, godātie kolēģi, noteikti – un to es uzsveru – noteikti ieies vēsturē, un mēs ar jums leposimies, ka kopīgi to izdarījām. Mums priekšā ir vēl pieci, varbūt četri likumprojekti, kas ļaus reformēt muitas dienestu. Mēs to saucam par "Muitas reformu 2-0". Mēs esam uzsākuši šo procesu un kopā to paveiksim. Mēs piepildīsim valsts budžetu!" viņš teica.
Lai arī likumprojektu atbildīgajā komisijā atbalstījuši pilnīgi visi tās deputāti – arī no opozīcijas, plenārsēdē asu kritiku tam veltīja opozīcijas partijas "Tēvzeme" politiķe Jūlija Timošenko.
"Šis nav ne pirmais, ne otrais un ne trešais likumprojekts, ar kuru tiek atklāti pateikts, ka Ukrainas varas iestādes nav spējīgas pildīt savas funkcijas," viņa teica. "Ar tamlīdzīgiem likumprojektiem tiek veidotas uzraudzības institūcijas ar ārvalstu pilsoņu iesaisti, kadru atlases komisijas un tā tālāk. (..) Tagad esam nonākuši līdz tam, ka arī muitas iestādes veidos ārvalstu eksperti… tiks piedāvātas kandidatūras un vietējie "muļķīši" tikai parakstīs un apstiprinās viņus (..) Jūs nesaprotat, ka tas ir spļāviens jums sejā?"
Ukrainas Augstākā rada pieķērusies ne vien muitas dienesta reformēšanai, bet arī publisko iepirkumu sistēmas uzlabošanai.
Pirmajā lasījumā atbalstīts likumprojekts par publiskajiem iepirkumiem, kas Ukrainu tuvina Eiropas Savienībā (ES) esošajai kārtībai. Lai arī kara laikā Ukrainā caur publisko iepirkumu sistēmu "Prozoro" jau iziet ap 80% publiskās naudas, jaunais likums ļaus caur vienoto sistēmu īstenot arī daudz sarežģītākus iepirkumus un kopumā procesu padarīt efektīvāku.
"Šodien valsts budžeta nauda – tā ir mūsu partneru nauda. Faktiski tā ir citu valstu nodokļu maksātāju nauda. To valstu, kas mums palīdz cīnīties ar Krievijas bruņoto agresiju. Lai to izlietotu efektīvi, caurskatāmi un atbildīgi, mūsu partneri prasa un piedāvā pieņemt jaunu likumprojektu par publiskajiem iepirkumiem. Ne tāpēc, ka vecā redakcija ir slikta, bet tāpēc, ka ir liels skaits jautājumu par iepirkumu regulāciju kara laikā un par mūsu publisko iepirkumu sistēmas tehnoloģisko pusi," sacīja frakcijas "Tautas kalps" deputāts Oleksejs Movčans.
Likumprojekta virzītāji cer, ka ar šo jauno regulējumu izdosies aizlāpīt caurumus publisko iepirkumu sistēmā, kas joprojām ļauj īstenot dažādas koruptīvas shēmas. Šīs jomas pilnveidošana arī ir viens no Ukrainas uzdevumiem ceļā uz pievienošanos Eiropas Savienībai.